Jimmy Kastrup: Det er umuligt

Sådan beskriver Jimmy Kastrup sine arbejdsforhold i kriseramte Køge Boldklub. Træneren skal nemlig sørge for meget andet ud over at træne holdet.



– Jeg har lige været ude og pakke tøj til U-21holdet. Jeg handlede ind til vores bustur i fredags, hvilke er ting, som jeg ikke burde arbejde med. Jeg sørger for hvilke støvler de skal have, spilletøj og træningstøj. Jeg sørger for alt muligt jo, som man normalt han en holdleder til at gøre.

Køges mangeårige holdleder stoppede nemlig i klubben før denne sæson, og det er derfor hans opgaver som nu står under Jimmy Kastrups jobbeskrivelse.

–  Lige det der med at holdlederen stopper lige inden turneringen starter, havde jeg ikke regnet med. Men der er ikke noget, der kommer bag på mig med hensyn til truppen. Der vidste jeg godt, at det ville blive svært.

Køge har som følge af alvorlige økonomiske problemer måtte sige farvel til næsten hele deres førsteholdstrup inklusiv topscorer Søren Nielsen og anfører Mads Olsen.

– De, som er tilbage, er marginalspillere, og nogle som er gået og ventet på deres chance tidligere. Det er synd, de skal få chancen under sådan nogle forhold. Der ikke nogen de kan støtte sig op af. Nogen der kan tage styringen styringen, siger træneren.

Køge ligger på nuværende tidspunkt sidst i Viasat Sport divisionen med fem nederlag i træk og en målscorer på 1-18. Jimmy Kastrup indrømmer, det bliver svært at sikre overlevelse, men er samtidig overbevist om, hvad der i fremtiden kan sikre topfodbold i Køge og omegn.

– Hvis man vil spille SAS-liga, så er fusion den eneste løsning. Især på den måde som fodbolden i Danmark har udviklet sig. Flere penge og bedre organisation skal der til





EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson med hård kritik



LIVE

LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

FC Midtjylland – Viborg FF

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

El Clásico kan afgøre det hele

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Færdig i Real Madrid

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’