– Jeg har lige været ude og pakke tøj til U-21holdet. Jeg handlede ind til vores bustur i fredags, hvilke er ting, som jeg ikke burde arbejde med. Jeg sørger for hvilke støvler de skal have, spilletøj og træningstøj. Jeg sørger for alt muligt jo, som man normalt han en holdleder til at gøre.
Køges mangeårige holdleder stoppede nemlig i klubben før denne sæson, og det er derfor hans opgaver som nu står under Jimmy Kastrups jobbeskrivelse.
– Lige det der med at holdlederen stopper lige inden turneringen starter, havde jeg ikke regnet med. Men der er ikke noget, der kommer bag på mig med hensyn til truppen. Der vidste jeg godt, at det ville blive svært.
Køge har som følge af alvorlige økonomiske problemer måtte sige farvel til næsten hele deres førsteholdstrup inklusiv topscorer Søren Nielsen og anfører Mads Olsen.
– De, som er tilbage, er marginalspillere, og nogle som er gået og ventet på deres chance tidligere. Det er synd, de skal få chancen under sådan nogle forhold. Der ikke nogen de kan støtte sig op af. Nogen der kan tage styringen styringen, siger træneren.
Køge ligger på nuværende tidspunkt sidst i Viasat Sport divisionen med fem nederlag i træk og en målscorer på 1-18. Jimmy Kastrup indrømmer, det bliver svært at sikre overlevelse, men er samtidig overbevist om, hvad der i fremtiden kan sikre topfodbold i Køge og omegn.
– Hvis man vil spille SAS-liga, så er fusion den eneste løsning. Især på den måde som fodbolden i Danmark har udviklet sig. Flere penge og bedre organisation skal der til
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Landsholdet forsinket
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’
TRANSFER
Uventet skifte?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFERPLANEN