– Jeg har lige været ude og pakke tøj til U-21holdet. Jeg handlede ind til vores bustur i fredags, hvilke er ting, som jeg ikke burde arbejde med. Jeg sørger for hvilke støvler de skal have, spilletøj og træningstøj. Jeg sørger for alt muligt jo, som man normalt han en holdleder til at gøre.
Køges mangeårige holdleder stoppede nemlig i klubben før denne sæson, og det er derfor hans opgaver som nu står under Jimmy Kastrups jobbeskrivelse.
– Lige det der med at holdlederen stopper lige inden turneringen starter, havde jeg ikke regnet med. Men der er ikke noget, der kommer bag på mig med hensyn til truppen. Der vidste jeg godt, at det ville blive svært.
Køge har som følge af alvorlige økonomiske problemer måtte sige farvel til næsten hele deres førsteholdstrup inklusiv topscorer Søren Nielsen og anfører Mads Olsen.
– De, som er tilbage, er marginalspillere, og nogle som er gået og ventet på deres chance tidligere. Det er synd, de skal få chancen under sådan nogle forhold. Der ikke nogen de kan støtte sig op af. Nogen der kan tage styringen styringen, siger træneren.
Køge ligger på nuværende tidspunkt sidst i Viasat Sport divisionen med fem nederlag i træk og en målscorer på 1-18. Jimmy Kastrup indrømmer, det bliver svært at sikre overlevelse, men er samtidig overbevist om, hvad der i fremtiden kan sikre topfodbold i Køge og omegn.
– Hvis man vil spille SAS-liga, så er fusion den eneste løsning. Især på den måde som fodbolden i Danmark har udviklet sig. Flere penge og bedre organisation skal der til
LIVE
LIVE: Overrasket over Roony-beslutning
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub