Jimmy Kastrup: Det er umuligt

Sådan beskriver Jimmy Kastrup sine arbejdsforhold i kriseramte Køge Boldklub. Træneren skal nemlig sørge for meget andet ud over at træne holdet.



– Jeg har lige været ude og pakke tøj til U-21holdet. Jeg handlede ind til vores bustur i fredags, hvilke er ting, som jeg ikke burde arbejde med. Jeg sørger for hvilke støvler de skal have, spilletøj og træningstøj. Jeg sørger for alt muligt jo, som man normalt han en holdleder til at gøre.

Køges mangeårige holdleder stoppede nemlig i klubben før denne sæson, og det er derfor hans opgaver som nu står under Jimmy Kastrups jobbeskrivelse.

–  Lige det der med at holdlederen stopper lige inden turneringen starter, havde jeg ikke regnet med. Men der er ikke noget, der kommer bag på mig med hensyn til truppen. Der vidste jeg godt, at det ville blive svært.

Køge har som følge af alvorlige økonomiske problemer måtte sige farvel til næsten hele deres førsteholdstrup inklusiv topscorer Søren Nielsen og anfører Mads Olsen.

– De, som er tilbage, er marginalspillere, og nogle som er gået og ventet på deres chance tidligere. Det er synd, de skal få chancen under sådan nogle forhold. Der ikke nogen de kan støtte sig op af. Nogen der kan tage styringen styringen, siger træneren.

Køge ligger på nuværende tidspunkt sidst i Viasat Sport divisionen med fem nederlag i træk og en målscorer på 1-18. Jimmy Kastrup indrømmer, det bliver svært at sikre overlevelse, men er samtidig overbevist om, hvad der i fremtiden kan sikre topfodbold i Køge og omegn.

– Hvis man vil spille SAS-liga, så er fusion den eneste løsning. Især på den måde som fodbolden i Danmark har udviklet sig. Flere penge og bedre organisation skal der til






Felix Beijmo revser FCK-mentalitet




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Bayern München på plads til Superliga-brag

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Randers FC – Silkeborg IF

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gaveregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Vil ikke juble i Parken



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Afslører Brøndbys transferplaner

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag