Jimmy Kastrup: Det er umuligt

Sådan beskriver Jimmy Kastrup sine arbejdsforhold i kriseramte Køge Boldklub. Træneren skal nemlig sørge for meget andet ud over at træne holdet.



– Jeg har lige været ude og pakke tøj til U-21holdet. Jeg handlede ind til vores bustur i fredags, hvilke er ting, som jeg ikke burde arbejde med. Jeg sørger for hvilke støvler de skal have, spilletøj og træningstøj. Jeg sørger for alt muligt jo, som man normalt han en holdleder til at gøre.

Køges mangeårige holdleder stoppede nemlig i klubben før denne sæson, og det er derfor hans opgaver som nu står under Jimmy Kastrups jobbeskrivelse.

–  Lige det der med at holdlederen stopper lige inden turneringen starter, havde jeg ikke regnet med. Men der er ikke noget, der kommer bag på mig med hensyn til truppen. Der vidste jeg godt, at det ville blive svært.

Køge har som følge af alvorlige økonomiske problemer måtte sige farvel til næsten hele deres førsteholdstrup inklusiv topscorer Søren Nielsen og anfører Mads Olsen.

– De, som er tilbage, er marginalspillere, og nogle som er gået og ventet på deres chance tidligere. Det er synd, de skal få chancen under sådan nogle forhold. Der ikke nogen de kan støtte sig op af. Nogen der kan tage styringen styringen, siger træneren.

Køge ligger på nuværende tidspunkt sidst i Viasat Sport divisionen med fem nederlag i træk og en målscorer på 1-18. Jimmy Kastrup indrømmer, det bliver svært at sikre overlevelse, men er samtidig overbevist om, hvad der i fremtiden kan sikre topfodbold i Køge og omegn.

– Hvis man vil spille SAS-liga, så er fusion den eneste løsning. Især på den måde som fodbolden i Danmark har udviklet sig. Flere penge og bedre organisation skal der til



Voldsom Franculino-spådom

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Spanske medier i ekstase

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

– De skal skille sig af med ham!

FC København – Sønderjyske

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

AGF kriger sejren hjem

Randers FC – AGF

Trækker overskrifter i Sydkorea

Her er alle VM-puljerne

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Kæmpe triumf for Frank

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Tullberg skifter fire mand

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama