Jimmy Kastrup: Det er umuligt

Sådan beskriver Jimmy Kastrup sine arbejdsforhold i kriseramte Køge Boldklub. Træneren skal nemlig sørge for meget andet ud over at træne holdet.



– Jeg har lige været ude og pakke tøj til U-21holdet. Jeg handlede ind til vores bustur i fredags, hvilke er ting, som jeg ikke burde arbejde med. Jeg sørger for hvilke støvler de skal have, spilletøj og træningstøj. Jeg sørger for alt muligt jo, som man normalt han en holdleder til at gøre.

Køges mangeårige holdleder stoppede nemlig i klubben før denne sæson, og det er derfor hans opgaver som nu står under Jimmy Kastrups jobbeskrivelse.

–  Lige det der med at holdlederen stopper lige inden turneringen starter, havde jeg ikke regnet med. Men der er ikke noget, der kommer bag på mig med hensyn til truppen. Der vidste jeg godt, at det ville blive svært.

Køge har som følge af alvorlige økonomiske problemer måtte sige farvel til næsten hele deres førsteholdstrup inklusiv topscorer Søren Nielsen og anfører Mads Olsen.

– De, som er tilbage, er marginalspillere, og nogle som er gået og ventet på deres chance tidligere. Det er synd, de skal få chancen under sådan nogle forhold. Der ikke nogen de kan støtte sig op af. Nogen der kan tage styringen styringen, siger træneren.

Køge ligger på nuværende tidspunkt sidst i Viasat Sport divisionen med fem nederlag i træk og en målscorer på 1-18. Jimmy Kastrup indrømmer, det bliver svært at sikre overlevelse, men er samtidig overbevist om, hvad der i fremtiden kan sikre topfodbold i Køge og omegn.

– Hvis man vil spille SAS-liga, så er fusion den eneste løsning. Især på den måde som fodbolden i Danmark har udviklet sig. Flere penge og bedre organisation skal der til





Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg




LIVE

LIVE: Voldsom kritik inden kampstart

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Martin Jørgensen lander nyt job

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Tror på millionkøb af FC København-spiller