Jimmy Nielsen er færdig i amerikansk klub
Foto: Getty Images
Generelle

Jimmy Nielsen er færdig i amerikansk klub

Det blev til et kort ophold i Houston Dynamo FC for Jimmy Nielsen, da han og klubben er gået hver til sit.

Knap otte måneder nåede danske Jimmy Nielsen som assistenttræner i Houston Dynamo FC.

Det oplyser klubben på sin hjemmeside, hvor de tager afsked med ham, klubbens anden assistenttræner Chris Martinez og cheftræner Paulo Nagamura.

Den tidligere målmand blev ansat som assistenttræner tilbage i januar, men nu er opholdet i Houston forbi efter en række dårlige resultater, hvor klubben er placeret på sidstepladsen i den vestlige konference af den amerikanske MLS.

- Det er en svær beslutning, fordi Paulo [Nagamura, red.] er en god person, som har opnået respekt fra spillerne og staben for sin utrættelig arbejdsindsats og engagement i klubben. Vi ønsker ham og den øvrige stab held og lykke med deres fremtid, siger sportsdirektør Pat Onstad til klubbens hjemmeside.

Mens Houston Dynamo FC leder efter et nyt trænerteam, så tager klubbens reserveholdstræner Kenny Bundy over i resten af den igangværende sæson. Klubbens målmandstræner Zack Thornton har fået lov til at blive.

45-årige Jimmy Nielsen har en lang karriere i amerikansk fodbold både som spiller og efterfølgende på sidelinjen. Han afsluttede karrieren i Kansas City i 2013, og siden har han haft forskellige roller i amerikanske klubber.