Jimmy Nielsen savner et fodbold-job: Motiveret som aldrig før

Den tidligere AaB-målmand Jimmy Nielsen har snart gået uden job i et år, og han er ved at være meget sulten for at komme i gang igen.



For snart et år siden stoppede den tidligere AaB-målmand Jimmy Nielsen som cheftræner i den amerikanske klub Hartford Athletic, som holder til i den næstbedste række på anden side af Atlanten.

Det næste job har tilsyneladende ikke stået klar med det samme, og en af forklaringerne skulle være coronavirussen, som har ramt både USA og resten af verden. Det er tålmodigheden ved at være udtømt for ham.

Det fortæller Jimmy Nielsen i Nordjyskes AaB-podcast Ripodsten.

– Jeg er motiveret og klar som aldrig før til at komme i gang med et nyt job, Jeg er sulten og har forberedt mig med stort set alt. Jeg har haft mange samtaler med spillere, og jeg har lidt mere end en håndfuld spillere klar til at følge mig, der hvor jeg skal hen, siger han og fortsætter:

– Jeg har også staben klar, alt afhængig af hvor klubben står, og hvor meget der skal bruges. Så jeg er godt forberedt, det eneste jeg mangler nu er sådan set bare et job, lyder det fra Jimmy Nielsen

Selv peger han på, at han helst vil have en klub i den næstbedste række igen, som han kalder en liga i en rivende udvikling.

Jimmy Nielsen spillede for AaB i perioden mellem 1995 og 2007, men var også forbi klubber som Vejle, Leicester og Sporting Kansas City. Ved sidstnævnte vandt han MLS Cup i 2013, og i AaB vandt han Superligaen i 1999.





LIVE

VM-LIVE: Kan IKKE appelleres

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

USA spiller sig videre trods rødt kort

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Schweiz – Algeriet

De køber ham for 740 mio.

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

‘Det er en interessant spiller’

Dårligt nyt for Isaksen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien – Østrig

Her er Jonas Winds nye klub