John Lauridsen jubler over Espanyol

Espanyol er pludselig storleverandør af spanske landsholdsspillere. Tidligere Espanyol-spiller, John Lauridsen, jubler over udviklingen og er selv på lægterne i Barcelona lørdag, når Real Madrid kommer på besøg.



John Lauridsen er hidtil eneste dansker, der har trukket Espanyols blå-hvide spilletrøje over hovedet.

Det gjorde han til gengæld så godt, at han nåede hele syv sæsoner i Barcelona-klubben fra 1981 til 1988, og endda opnåede hæderen at blive kåret til Bedste Udlænding i den spanske liga i 1987.

Vestjyden følger stadig sin gamle spanske klub tæt og er personlig ven med træner Ernesto Valverde, som dengang var hans holdkammerat.

Forleden kunne John Lauridsen og alle vi danske fodboldelskere konstatere, at fremtiden ser lys ud for Espanyol, som leverede tre spillere til det spanske landshold, der kørte Danmark af brættet i Århus.

– De er fandeme gode, du!, siger John Lauridsen til TIPS-bladet om Raúl Tamudo, Luis Garcia og Albert Riera.

John Lauridsen skal selv ned og se Espanyol spille mod Real Madrid lørdag aften.

– Det bliver fantastisk spændende. Det er lidt en overraskelse for mig, at der pludselig er tre Espanyol-spillere med på landsholdet, men klubben har været på vej et par år med mange unge spillere, siger John Lauridsen.

Læs hele historien om Espanyol som landsholdsleverandør i TIPS-bladet weekend, hvor vi også har snakket med en af Spaniens førende Espanyol-skribenter om klubben.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane