Jon Pagh scorer ny tv-tjans

I sommer sagde Jon Pagh noget overraskende op hos TV 2, men torsdag tonede journalisten frem som reporter til FC Midtjyllands udekamp mod FCSB på Disney+. Tipsbladet har taget en stor snak med Pagh om tjansen hos Disney+ og exittet på TV 2.



– Det havde jeg ikke set komme. 

Sådan lød det fra Carsten Werge til Tipsbladet på baggrund af journalist Jon Paghs opsigelse hos TV 2 i juli. 

Efterfølgende har man ikke hørt meget til den velkendte journalist, men torsdag aften stod Jon Pagh pludselig i Rumænien. 

Han bød nemlig seerne velkommen på Disney+ til opgøret mellem FCSB og FC Midtjylland på nationalstadionet i Bukarest. 

Dagen derpå har Tipsbladet talt med Jon Pagh efter ankomsten til Københavns Lufthavn. 

– Anders Bay, der er chef ude på Disney, ringede til mig for nogle uger siden, om jeg kunne hjælpe dem med at tage nogle vagter. Det sagde jeg ja til. Det var blandt andet FC Midtjyllands udekamp i går (torsdag, red.) samt FCK's udebanekamp mod Dynamo Minsk. Det er egentlig bare det.

– Efter jeg sagde op hos TV 2 i sommer, har jeg haft en opsigelsesperiode, hvor jeg har høvlet noget afspasering og ferie af. Den udløb ved slutningen af oktober, så nu er jeg officielt arbejdsløs eller freelancer, som nogen kalder det, fortæller Jon Pagh i et interview med Tipsbladet. 

Det var også så belastende for mig, at det trods alt vægtede mere, at jeg kunne få mit liv til at hænge sammen.

Jon Pagh
Tidligere TV 2-journalist

For 40-årige Pagh var det dejligt at være tilbage i marken. 

– Det er en rolle og nogle mekanismer, som jeg kender ud og ind i forhold til logistik og praktik med UEFA. Nu kender jeg alle dem fra FC Midtjylland. På den måde var det meget plug and play. Nu har jeg prøvet før at stå der for en ny tv-kanal.

– Det er jo ikke så meget anderledes, andet end tv-stationen er en anden, og større er branchen heller ikke. Jeg kender jo de fleste, der er på Disney+, både dem der er foran og bag ved kammeraet. Det var meget simpelt, men det var fedt at få græs under fødderne igen og få hilst på FC Midtjylland-lejren. Dem har jeg ikke arbejdet så meget de seneste par år på TV 2.

Den danske journalist fortæller, at han kan være åben for at leve en freelance-tilværelse, hvis familielivet kan hænge sammen.

– Jeg er faktisk åben over for begge dele. Jeg har som udgangspunkt haft det bedst med at være fastansat et sted, og det har jeg været bortset fra nogle kortere perioder på TV 3. Det kunne jeg godt forestille mig, hvis jeg kan få det til at hænge sammen. Det giver mig også en frihed til at lave forskellige ting, som også kan være uden for fodbold.

Den nu tidligere TV 2-journalist har haft flere muligheder, men han har også prioriteret at lade baterierne op efter en krævende tid på TV 2.

– Da jeg sagde op, tog jeg en beslutning om, at jeg ville slappe af og trække stikket i en periode. Det har jeg aldrig prøvet før og uden at skulle stresse over nyt. I de seneste par måneder har jeg været i kontakt med folk og talt med nogle forskellige.

– Jeg har haft også nogle muligheder. Jeg vil selvfølgelig gerne have et job, som giver mening for mig, og så skal det kunne passe i min hverdag. Og så er det kombineret med en branche, der er lidt presset, er det ikke så nemt, som det lyder. Jeg tror nok, at jeg skal finde på noget at lave. Nu må vi se, hvor meget det bliver med Disney. De er selvfølgelig velkomne til at hive mig ind, hvis de får brug for det igen.

Artiklen fortsætter under billedet.

23974820-jp

Foto: Anthon Unger

'Det blev desværre for uholdbart til sidst'
Det kom som en overraskelse for mange, da Jon Pagh skrev på Instagram i juli, at han ville lægge sin opsigelse hos TV 2. Beslutningen fortryder han dog på ingen måde.

– Det er jeg landet rigtig fint i. Jeg er meget, meget glad for min beslutning. Det var simpelthen bare for hårdt for mig til sidst med de vilkår, som jeg arbejdede under. Jeg var rigtig glad for arbejdet, og det var en super fed stilling. Men det var også så belastende for mig, at det trods alt vægtede mere, at jeg kunne få mit liv til at hænge sammen.

– Når man er skilsmisse-far og bor i København samt arbejdede i Odense på skæve tidspunkter og rejser minimum en gang om måneden, kunne jeg til sidst gøre regnskabet op og se, at jeg var mindre hjemme hos mig selv, end jeg var ude at arbejde for TV 2. Det blev desværre for uholdbart til sidst.

– For mit vedkommende er jeg kommet op i en alder, hvor jeg personligt begynder at vægte nogle andre ting. Nu skal jeg jo passe med, hvad jeg siger, fordi jeg skal jo finde en ny arbejdsgiver på et eller andet tidspunkt. Men jeg synes, at det er en branche, hvor man skal løbe meget hurtigt. Når man har løbet meget hurtigt, bliver man bedt om at løbe endnu hurtigere. Uden at det skal lyde for højrøvet, vil jeg egentlig gerne slå et slag for at stå lidt imod det.

– Jeg vil måske flage for, at man skal passe på, at der bliver løbet så hurtigt. Jeg kan godt mærke, at for 15 år siden, hvor jeg ikke havde børn og var 15 år yngre, kunne det lade sig gøre. Det kan det ikke i dag. Jo, det kan det godt fysisk, da jeg fik det til at fungere i tre år.

– Det er jo bekostning af noget kvalitet ved siden af arbejdet. Jeg er meget afklaret med, at jeg ikke vil sætte mig i en situation igen, hvor mit job kommer til at koste så meget på alle mulige andre fronter, fortæller Jon Pagh til Tipsbladet. 

Udover TV 2 har Pagh en fortid hos Viasat og Ekstra Bladet.

FC København møder Dynamo Minsk 28. november i Aserbajdsjan i Conference League-ligaspillet. 





Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg




LIVE

LIVE: FCM er hårdt ramt af sygdom og skader

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

I chok: Har aldrig set lignende

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Vil have ham væk fra FC København

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

De danske kvinder tager førstepladsen

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Højlund står til at slå personlige rekorder

Melder om voldsom magtkamp i FC København

FCM ansætter ny topboss

Mourinho tog røven på Zeca

Narteys krav til ny kontrakt

Michelsen: Langt til Copacabana

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Neestrup chokerer med sin startopstilling

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

‘Tottenham er i overhængende fare’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre