Jonas Klausen i stald hos Mermaid

Så fik Jonas Klausen endelig en professionel kontrakt. MermaidPoker har netop offentliggjort, at det er dem der har signet Danmarks måske allervarmeste pokerhaj. En kontrakt begge parter er begejstrede for.



, vi er meget glade for at signe Jonas Klausen, da vi mener at Jonas er et rigtigt godt bud på den næste spiller der slår rigtigt igennem herhjemme.  Jonas har længe vist sine evner som turnerings spiller via rigtigt mange flotte resultater både live og online.  Jonas er 22 år og er fra Odense.

 

Vi så Jonas tage en tredjeplads ved DM sidste år, hvor han uheldigt røg på et bad beat efter i den grad at have styret bordet da de spillede 3 vejs.  Siden hans præstation ved det finale bord har vi haft et godt øje til Jonas og er glade for at det i dag lykkedes os at få Jonas i stalden.



Det betyder at Pernille Ravn og Jonas bliver vores nye hovednavne på teamet. Vi har sideløbende flere andre spillere igang i flere forskellige turneringer, så vi håber og satster på et  par gode resultater igen i år.



Nu har vi jo haft utrolig meget skrub med hensyn til resultaterne på Team Mermaid, men vi går da alligevel efter et hattrick ved DM.  Efter Stefan Raffay og Søren kongsgaard tog sejren hjem til os i henholdsvis 2006 og 2007, kunne det være smukt hvis Jonas i år lavede et hattrick til Mermaid”, siger Pierre Andersen fra Mermaid Poker.



Udover DM 2008 skal Jonas bære Mermaid logoet ved diverse EPT turneringer samt andre store turneringer rundt omkring i verden.












LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dybt forundret over Superliga-flop

Her er danskers millionløn i Lazio



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

VM-spiller alvorligt skadet

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Bundesliga-klub henter FCM-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Medier jubler over USA’s nedtur

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Hvor er Kasper Dolberg?

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’