,

Jordan Larsson lukker munden på alle

Tipsbladet er klar med dommen fra Randers mod FC København.



Tipsbladet på Cepheus Park i Randers

Randers – FC København 1-2 (0-2)
0-1 Oliver Olsen selvmål (23.)
0-2 Jordan Larsson (29.)
1-2 Simen Nordli (46.)

Kampens bedste:

Randers
Florian Danho var hele kampen igennem en stor mundfuld for FCK-forsvaret, og angriberen var flere gange tæt på at komme på måltavlen, men måtte nøjes med en assist. Men det må have kostet mange blå og gule mærker med de mange infights, han havde. Flot kamp af Randers-profilen.

FC København
Jordan Larsson har været knivskarp i vinterens testkampe, og nu gør han det, som Jacob Neestrup beder svenskeren om – at være det samme i de gældende kampe. For anden kamp i træk kom han på måltavlen med et rigtig angribermål, hvor han snyder sin oppasser fuldstændig. Jordan Larsson tager hele tiden de korrekte løb i mellemrummene med og uden bold, og afslutningerne har den ønskede præcision. Så kan det godt være, at nogle FCK-fans har skreget på en transfer til angrebet, men Jordan Larsson lukker munden på alle.

Kampens dårligste
Sjældent har en spiller haft så stor en offdag som Oliver Olsen. Skyld i et selvmål, og kort efter stod han som forstenet, da Robert legede med ham på en helt vanvittig måde, hvor han var helt paralyseret. Det kostede endnu en scoring. Og så var der alle de gange, hvor han fejlafleverede bolden, det gjorde næsten ondt at se på, og han mistede sågar selv troen på sig selv, da han headede bolden op ad linjen, men dårligt orkede at løbe efter læderet. Brokkede sig også til et gult kort, men frustrationerne burde være rettet mod ham selv.

Kampens detalje
Det har været en kæmpe mangelvare og kostede før forårets kampe assistenttræner Nickolai Lund jobbet, og derfor må det være en kæmpe tilfredsstillelse for FC København, at de kom foran på et hjørnespark, som slet ikke var tilfældigt udført. Lopez i hovedet på Claesson, som headede den videre til Delaney, der derfra sætter panden på, så Oliver Olsen dirigerer den ind. Alle tre spillere, som FC København også havde i efteråret, hvor de mildest talt var elendige på hjørnespark.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Viaplay med stor AGF-nyhed

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Tæt på at købe FC København-spiller

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Zanka ville spille gratis for FC København

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

VM-spids må alligevel rejse til Canada

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Skotland – Marokko

Her er FCK’s modstander i Conference League

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Superliga-spiller åben for transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Rundens hold – VM