Tipsbladet på Cepheus Park i Randers
Randers – FC København 1-2 (0-2)
0-1 Oliver Olsen selvmål (23.)
0-2 Jordan Larsson (29.)
1-2 Simen Nordli (46.)
Kampens bedste:
Randers
Florian Danho var hele kampen igennem en stor mundfuld for FCK-forsvaret, og angriberen var flere gange tæt på at komme på måltavlen, men måtte nøjes med en assist. Men det må have kostet mange blå og gule mærker med de mange infights, han havde. Flot kamp af Randers-profilen.
FC København
Jordan Larsson har været knivskarp i vinterens testkampe, og nu gør han det, som Jacob Neestrup beder svenskeren om – at være det samme i de gældende kampe. For anden kamp i træk kom han på måltavlen med et rigtig angribermål, hvor han snyder sin oppasser fuldstændig. Jordan Larsson tager hele tiden de korrekte løb i mellemrummene med og uden bold, og afslutningerne har den ønskede præcision. Så kan det godt være, at nogle FCK-fans har skreget på en transfer til angrebet, men Jordan Larsson lukker munden på alle.
Kampens dårligste
Sjældent har en spiller haft så stor en offdag som Oliver Olsen. Skyld i et selvmål, og kort efter stod han som forstenet, da Robert legede med ham på en helt vanvittig måde, hvor han var helt paralyseret. Det kostede endnu en scoring. Og så var der alle de gange, hvor han fejlafleverede bolden, det gjorde næsten ondt at se på, og han mistede sågar selv troen på sig selv, da han headede bolden op ad linjen, men dårligt orkede at løbe efter læderet. Brokkede sig også til et gult kort, men frustrationerne burde være rettet mod ham selv.
Kampens detalje
Det har været en kæmpe mangelvare og kostede før forårets kampe assistenttræner Nickolai Lund jobbet, og derfor må det være en kæmpe tilfredsstillelse for FC København, at de kom foran på et hjørnespark, som slet ikke var tilfældigt udført. Lopez i hovedet på Claesson, som headede den videre til Delaney, der derfra sætter panden på, så Oliver Olsen dirigerer den ind. Alle tre spillere, som FC København også havde i efteråret, hvor de mildest talt var elendige på hjørnespark.
LIVE
LIVE: Overrasket over Roony-beslutning
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub