José Mourinho får karantæne

José Mourinho greb onsdag fat i næsen på Galatasarays træner efter Fenerbahces 1-2-nederlag til rivalen.



Den tyrkiske klub Fenerbahce må klare sig i de næste tre kampe uden cheftræner José Mourinho på sidelinjen.

Efter midtugens 1-2-nederlag i pokalen til rivalen Galatasaray hev den portugisiske træner fat i næsen på modstanderholdets cheftræner, Okan Buruk, og det koster tre dage i skammekrogen.

Det skriver Det Tyrkiske Fodboldforbund lørdag ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Derudover skal 62-årige Mourinho betale en bøde på lidt over 52.000 kroner.

Portugiseren gik efter slutfløjt hen til trænerkollegaen Okan Buruk, der stod med ryggen til, og plantede sin højre hånd om tuden på Buruk.

Galatasaray-træneren kastede sig straks ned i græsset og tog sig til næsen, mens Mourinho blev ført væk.

Kampen fik en højdramatisk afslutning, da hele tre spillere – to fra Galatasaray og én fra Fenerbahce – blev udvist, efter at opgøret var fløjtet af.

José Mourinho blev også selv præsenteret for det røde kort, og cheftræneren kan altså nu se frem til karantæne i ligakampene mod Trabzonspor, Sivasspor og Kayserispor.

Så sent som i februar blev Mourinho idømt både bøde og karantæne efter en ligakamp også mod Galatasaray.

Dengang kritiserede han niveauet hos den tyrkiske dommerstand og kaldte Galatasaray-spillerne på udskiftningsbænken for “hoppende aber”.

Onsdagens nederlag betyder, at Fenerbahce er færdig i den tyrkiske pokalturnering, mens Galatasaray er videre til semifinalerne.

I den tyrkiske liga kæmper de to klubber om mesterskabet. Fenerbahce er seks point efter Galatasaray, der topper tabellen. Mourinhos mandskab har dog spillet en kamp færre end rivalen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Snød FC København for keeper

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

Derfor trækker FC København-transfer ud

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere