José Mourinho får karantæne

José Mourinho greb onsdag fat i næsen på Galatasarays træner efter Fenerbahces 1-2-nederlag til rivalen.



Den tyrkiske klub Fenerbahce må klare sig i de næste tre kampe uden cheftræner José Mourinho på sidelinjen.

Efter midtugens 1-2-nederlag i pokalen til rivalen Galatasaray hev den portugisiske træner fat i næsen på modstanderholdets cheftræner, Okan Buruk, og det koster tre dage i skammekrogen.

Det skriver Det Tyrkiske Fodboldforbund lørdag ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Derudover skal 62-årige Mourinho betale en bøde på lidt over 52.000 kroner.

Portugiseren gik efter slutfløjt hen til trænerkollegaen Okan Buruk, der stod med ryggen til, og plantede sin højre hånd om tuden på Buruk.

Galatasaray-træneren kastede sig straks ned i græsset og tog sig til næsen, mens Mourinho blev ført væk.

Kampen fik en højdramatisk afslutning, da hele tre spillere – to fra Galatasaray og én fra Fenerbahce – blev udvist, efter at opgøret var fløjtet af.

José Mourinho blev også selv præsenteret for det røde kort, og cheftræneren kan altså nu se frem til karantæne i ligakampene mod Trabzonspor, Sivasspor og Kayserispor.

Så sent som i februar blev Mourinho idømt både bøde og karantæne efter en ligakamp også mod Galatasaray.

Dengang kritiserede han niveauet hos den tyrkiske dommerstand og kaldte Galatasaray-spillerne på udskiftningsbænken for “hoppende aber”.

Onsdagens nederlag betyder, at Fenerbahce er færdig i den tyrkiske pokalturnering, mens Galatasaray er videre til semifinalerne.

I den tyrkiske liga kæmper de to klubber om mesterskabet. Fenerbahce er seks point efter Galatasaray, der topper tabellen. Mourinhos mandskab har dog spillet en kamp færre end rivalen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ståle revser Skotland

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber