José Mourinho får karantæne

José Mourinho greb onsdag fat i næsen på Galatasarays træner efter Fenerbahces 1-2-nederlag til rivalen.



Den tyrkiske klub Fenerbahce må klare sig i de næste tre kampe uden cheftræner José Mourinho på sidelinjen.

Efter midtugens 1-2-nederlag i pokalen til rivalen Galatasaray hev den portugisiske træner fat i næsen på modstanderholdets cheftræner, Okan Buruk, og det koster tre dage i skammekrogen.

Det skriver Det Tyrkiske Fodboldforbund lørdag ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Derudover skal 62-årige Mourinho betale en bøde på lidt over 52.000 kroner.

Portugiseren gik efter slutfløjt hen til trænerkollegaen Okan Buruk, der stod med ryggen til, og plantede sin højre hånd om tuden på Buruk.

Galatasaray-træneren kastede sig straks ned i græsset og tog sig til næsen, mens Mourinho blev ført væk.

Kampen fik en højdramatisk afslutning, da hele tre spillere – to fra Galatasaray og én fra Fenerbahce – blev udvist, efter at opgøret var fløjtet af.

José Mourinho blev også selv præsenteret for det røde kort, og cheftræneren kan altså nu se frem til karantæne i ligakampene mod Trabzonspor, Sivasspor og Kayserispor.

Så sent som i februar blev Mourinho idømt både bøde og karantæne efter en ligakamp også mod Galatasaray.

Dengang kritiserede han niveauet hos den tyrkiske dommerstand og kaldte Galatasaray-spillerne på udskiftningsbænken for “hoppende aber”.

Onsdagens nederlag betyder, at Fenerbahce er færdig i den tyrkiske pokalturnering, mens Galatasaray er videre til semifinalerne.

I den tyrkiske liga kæmper de to klubber om mesterskabet. Fenerbahce er seks point efter Galatasaray, der topper tabellen. Mourinhos mandskab har dog spillet en kamp færre end rivalen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter kæmpebud

Trist: Marios Oikonomou er død

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Overraskende skifte lurer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Næste sæson skal vi i Europa

– Neestrup kan blive næste landstræner

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg