José Mourinho får karantæne

José Mourinho greb onsdag fat i næsen på Galatasarays træner efter Fenerbahces 1-2-nederlag til rivalen.



Den tyrkiske klub Fenerbahce må klare sig i de næste tre kampe uden cheftræner José Mourinho på sidelinjen.

Efter midtugens 1-2-nederlag i pokalen til rivalen Galatasaray hev den portugisiske træner fat i næsen på modstanderholdets cheftræner, Okan Buruk, og det koster tre dage i skammekrogen.

Det skriver Det Tyrkiske Fodboldforbund lørdag ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Derudover skal 62-årige Mourinho betale en bøde på lidt over 52.000 kroner.

Portugiseren gik efter slutfløjt hen til trænerkollegaen Okan Buruk, der stod med ryggen til, og plantede sin højre hånd om tuden på Buruk.

Galatasaray-træneren kastede sig straks ned i græsset og tog sig til næsen, mens Mourinho blev ført væk.

Kampen fik en højdramatisk afslutning, da hele tre spillere – to fra Galatasaray og én fra Fenerbahce – blev udvist, efter at opgøret var fløjtet af.

José Mourinho blev også selv præsenteret for det røde kort, og cheftræneren kan altså nu se frem til karantæne i ligakampene mod Trabzonspor, Sivasspor og Kayserispor.

Så sent som i februar blev Mourinho idømt både bøde og karantæne efter en ligakamp også mod Galatasaray.

Dengang kritiserede han niveauet hos den tyrkiske dommerstand og kaldte Galatasaray-spillerne på udskiftningsbænken for “hoppende aber”.

Onsdagens nederlag betyder, at Fenerbahce er færdig i den tyrkiske pokalturnering, mens Galatasaray er videre til semifinalerne.

I den tyrkiske liga kæmper de to klubber om mesterskabet. Fenerbahce er seks point efter Galatasaray, der topper tabellen. Mourinhos mandskab har dog spillet en kamp færre end rivalen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: De ansætter Rawez Lawan

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

‘Et kæmpestort skifte’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

PSG meldes enig med Barca-profil

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bestemmer Messi selv

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Pressede på for FC København-exit

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Afsløring: OB køber Topi Keskinen