Jürgen Klopp fandt stjerne på YouTube

Den daværende Liverpool-træner søgte angiveligt på "talenter fra Brasilien" på YouTube.



Real Madrid har de seneste år nydt godt af flere brasilianske profiler, og en af dem er Rodrygo, men hvis tingene var gået lidt anderledes for nogle år tilbage, var han måske slet ikke landet i den spanske hovedstad.

Jürgen Klopp ville nemlig gerne hente Rodrygo til Liverpool i løbet af 2017.

Og den daværende Liverpool-manager spottede det dengang 16-årige stortalent på en noget spøjs måde. I hvert fald hvis man skal tro Nick Arcuri, der var agent for Rodrygo dengang.

– Da Rodrygo skulle skrive under på en kontrakt med Santos som 16-årig, ringede en Liverpool-direktør og sagde, at Klopp kendte til spilleren og havde været ovre for at se ham. Han (Klopp, red.) var gået på YouTube og havde søgte på “talenter fra Brasilien”. Rodrygo var dukket op.

– De kontaktede, og Liverpool-direktøren ville signe Rodrygo, sagde agenten for år tilbage ifølge TalkSPORT.

Men Rodrygo havnede altså aldrig i Liverpool. Santos’ daværende træner, Elano, har siden fortalt, at Liverpool og Santos var stort set enige om en handel til tre millioner euro, svarende til 22,5 millioner kroner, men at han gik til bestyrelsen for at dræbe handlen. En mission, der lykkedes.

Og det var altså godt for Santos.

Et år senere skiftede han til Real Madrid, der betalte hele 337 millioner kroner for Rodrygo. De mange millioner har dog været godt givet ud, for han har leveret 57 mål og 43 assister i 231 kampe for madrilenerne.

Onsdag aften mødes netop Liverpool og Real Madrid i Champions League, men det bliver uden Rodrygos deltagelse. Han er skadet.





TransferLIVE: OB bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Ecuador – Tyskland

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

Schweiz – Canada

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC Barcelona køber VM-angriber

VM i tal: Så vildt har det været

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Chokskifte på vej?

Marokko – Haiti

Bosnien-Hercegovina – Qatar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lufter vild Ronaldo-teori

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne