Det plejer ikke at være i landskamsperioder, at de største nyheder rammer fodboldverdenen, men denne landskampstermin er tilsyneladende anderledes.
Brøndby afskedigede Carsten V. Jensen tirsdag, og onsdag leverede Jürgen Klopp en choknyhed.
Et par måneder efter hans stop i Liverpool har Jürgen Klopp nemlig takket ja til jobbet som Global Head of Soccer i Red Bull-koncernen, hvor han skal være med til at rådgive koncernes klubber som RB Leipzig, RB Salzburg og New York Red Bulls.
Et jobskifte, der overraskede store dele af fodboldverdenen, heriblandt journalist og forfatter Nicolai Lisberg, der blandt andet er medstifter af sitet bulibold.dk om tysk fodbold og har dækket tysk fodbold.
– Jeg var overrasket. Det var ikke sådan, at jeg sad og kiggede på, om det var 1. april, men da jeg læste sætningen “Klopp til Red Bull”, tænkte jeg, “Nå! Hold da fast. Er det der, han skal hen?”
– Efter jeg hørte hans forklaring om at få en mere strategisk rolle, synes jeg også, at det giver god mening. Men jeg er overrasket over, at det er til Red Bull, og det var svært at se ham bruge ordene “skifter til Red Bull” uden at fortrække en mine, siger Nicolai Lisberg til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Kras kritik i Tyskland
Jürgen Klopps skifte har også affødt stærke reaktioner i Tyskland, hvor flere medier har kritisereret den tidligere Liverpool-træner.
“Klopp repræsenterer nu alt, hvad der er galt med fodbold,” skriver Westdeutsche Allgemeine Zeitung.
“Klopp ødelægger sit eftermæle,” lyder det fra Ruhr Nachrichten.
“For traditionalisterne blandt fodboldfans er dette et åbenlyst forræderi mod alt, hvad Klopp har stået for gennem sin karriere,” skriver Focus.
Det skyldes ikke mindst, at Red Bulls model med at opkøbe og ændre andre klubbers farver, navn og logoer kritiseres for at være en reklamesøjle for firmaet, ligesom koncernen blandt andet har fundet en måde rundt om den tyske “50+1”-model, som ellers skal sikre, at klubbers medlemmer har medbestemmelse.
Med andre ord strider Red Bulls model mod den tyske fodboldtradition på flere punkter.
– Det er sat hårdt op i den tyske presse. Vi er næsten oppe på Star Wars-terminologi, hvor Anakin Skywalker skifter til “the dark side” og bliver Darth Vader, siger Nicolai Lisberg og tilføjer:
– Man skal have forståelse for, hvad Red Bull er i Tyskland. Det er jo ikke, fordi han bliver RB Leipzig-træner, men han kommer til at repræsentere – som de tyske medier skriver – alt det, der er galt med moderne fodbold, og som truer tysk fodboldstruktur.
– Man har haft en mand, der som noget nær den eneste fodboldpersonlighed har kunnet begejstre alle fodboldfans i Tyskland, og som alle har kunnet lide, og som har været elskværdig og autentisk. Når han nu skifter til det, der beskrives som det mest ondskabsfulde og plastikagtige, man kan forestille sig, er det klart, at folk bliver skuffede. Så er det, som om ens kæreste slår op med dig og går over til din nabo. Det er jo næsten den fornemmelse, man som almen tysk fodboldfan sidder med.
– Så er der enkelte, der har været ude at forsvare Klopp. Lothar Matthäus har sagt, at Klopp skal gøre, hvad han vil. Men jeg vil næsten påstå, at Klopp kunne være skiftet til Saudi-Arabien og blevet promotor for det saudiarabiske VM-bud og være mere populær end lige nu.
Artiklen fortsætter efter billedet…
‘For Red Bull ligner det en genistreg’
Selvom det skaber en hulens masse debat, er der ingen tvivl om, at Red Bull med hyringen har landet en af fodboldens største kapaciteter.
Jürgen Klopp har over de seneste 20 år ført både Mainz, Dortmund og Liverpool til nye højder. Og nu skal han altså forsøge at hjælpe RB Leipzig, RB Salzburg og co. med at tage flere skridt mod fodboldens top.
– Det er en form for blåstempling for Red Bull. Der er vel ikke nogen træner i europæisk fodbold, der er mere elsket end Klopp. Det er svært for alvor at hade ham. At han nu skifter til den mest forhadte fodboldorganisation, gør så, at man kan tænke, om man nu for alvor kan hade dem? Man kan godt sidde og få tanken nu her, om de er så dårlige, hvis Jürgen Klopp skifter til dem.
– Og så er det også et kæmpe skub at få den kapacitet ind. Der er ingen tvivl om, at Red Bull-koncernen har været en ubetinget succes, hvis vi tager følelserne ud af det. De har haft succes med at opbygge klubber relativt hurtigt.
– De sidste to-tre år er de gået lidt i stå, men nu kommer der en af de største kapaciteter ind i moderne fodbold, og det gør måske, at man kan hente større trænere og spillere, fordi man får den her blåstempling og seriøsitet til projektet. For Red Bull ligner det en kæmpe genistreg, siger Nicolai Lisberg og tilføjer:
– Jeg kan godt forstå, at Jürgen Klopp med det, han har givet udtryk for med sin manglende energi, gerne vil det her job. På mange måder er det et arbejde, der er skræddersyet til ham.
Jürgen Klopp har ifølge Bild og Kicker fået en femårig aftale, som altså løber til og med 2029.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
Her kan du se AGF mod Sabah FK
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE