Der var masser at glæde sig over i engelsk fodbold tirsdag aften set med de danske briller.
Aftenen bød på et væld af kampe i ELF Cuppen, og rød-hvide succeshistorier var der nok af. Den største af dem alle stod Christian Eriksen for.
På Old Trafford startede Christian Eriksen inde for anden kamp i træk for Manchester United, og dermed er der positive tegn for den danske stjernespiller, som nu har spillet fire kampe i træk fra start, hvis man tæller de to landskampe med.
Men det bliver bedre endnu.
Fynboen scorede to mål og lavede en assist, da Manchester United tævede Barnsley med 7-0. Christian Eriksen stod for oplægget til Alejandro Garnachos 5-0-scoring, før han selv gjorde det til 6-0 og 7-0 i slutminutterne. Danskeren prikkede først bolden i nettet tæt under mål, hvorefter han bankede den i kassen fra kanten af feltet.
Andetsteds scorede Mikkel Damsgaard sit første mål i mere end tre år. Det gjorde han for Brentford, der besejrede Leyton Orient med 3-1. Christian Nørgaard kom også på måltavlen i opgøret, som desuden bød på spilletid til Mads Roerslev.
Jesper Lindstrøm var med fra start for Everton mod Southampton, og han scorede et mål i den straffesparkskonkurrence, der endte med at afgøre kampen. Her trak Southampton det længste strå.
Preston med Mads Frøkjær-Jensen og Jeppe Okkels skulle ligeledes ud i straffe mod Fulham, som var uden Joachim Andersen. Okkels scorede to gange fra pletten i en marathon-straffesparkskonkurrence, som Preston vandt.
Nicolas Madsen var med fra start for Queens Park Rangers i 1-2-nederlaget mod Crystal Palace. Lucas Andersen fik de sidste 10 minutter.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT