Kæmpe Christian Eriksen-show: To mål og en assist

Der var masser af danske opture i engelsk fodbold tirsdag aften.



Der var masser at glæde sig over i engelsk fodbold tirsdag aften set med de danske briller.

Aftenen bød på et væld af kampe i ELF Cuppen, og rød-hvide succeshistorier var der nok af. Den største af dem alle stod Christian Eriksen for. 

På Old Trafford startede Christian Eriksen inde for anden kamp i træk for Manchester United, og dermed er der positive tegn for den danske stjernespiller, som nu har spillet fire kampe i træk fra start, hvis man tæller de to landskampe med.

Men det bliver bedre endnu.

Fynboen scorede to mål og lavede en assist, da Manchester United tævede Barnsley med 7-0. Christian Eriksen stod for oplægget til Alejandro Garnachos 5-0-scoring, før han selv gjorde det til 6-0 og 7-0 i slutminutterne. Danskeren prikkede først bolden i nettet tæt under mål, hvorefter han bankede den i kassen fra kanten af feltet.

Andetsteds scorede Mikkel Damsgaard sit første mål i mere end tre år. Det gjorde han for Brentford, der besejrede Leyton Orient med 3-1. Christian Nørgaard kom også på måltavlen i opgøret, som desuden bød på spilletid til Mads Roerslev.

Jesper Lindstrøm var med fra start for Everton mod Southampton, og han scorede et mål i den straffesparkskonkurrence, der endte med at afgøre kampen. Her trak Southampton det længste strå.

Preston med Mads Frøkjær-Jensen og Jeppe Okkels skulle ligeledes ud i straffe mod Fulham, som var uden Joachim Andersen. Okkels scorede to gange fra pletten i en marathon-straffesparkskonkurrence, som Preston vandt. 

Nicolas Madsen var med fra start for Queens Park Rangers i 1-2-nederlaget mod Crystal Palace. Lucas Andersen fik de sidste 10 minutter. 





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Tæt på at købe FC København-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skotland – Marokko

FCK-boss roser varm bomber

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Canada – Qatar

Jonas Lössl stopper karrieren

Mexico – Sydkorea

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere