Kæmpe Christian Eriksen-show: To mål og en assist

Der var masser af danske opture i engelsk fodbold tirsdag aften.



Der var masser at glæde sig over i engelsk fodbold tirsdag aften set med de danske briller.

Aftenen bød på et væld af kampe i ELF Cuppen, og rød-hvide succeshistorier var der nok af. Den største af dem alle stod Christian Eriksen for. 

På Old Trafford startede Christian Eriksen inde for anden kamp i træk for Manchester United, og dermed er der positive tegn for den danske stjernespiller, som nu har spillet fire kampe i træk fra start, hvis man tæller de to landskampe med.

Men det bliver bedre endnu.

Fynboen scorede to mål og lavede en assist, da Manchester United tævede Barnsley med 7-0. Christian Eriksen stod for oplægget til Alejandro Garnachos 5-0-scoring, før han selv gjorde det til 6-0 og 7-0 i slutminutterne. Danskeren prikkede først bolden i nettet tæt under mål, hvorefter han bankede den i kassen fra kanten af feltet.

Andetsteds scorede Mikkel Damsgaard sit første mål i mere end tre år. Det gjorde han for Brentford, der besejrede Leyton Orient med 3-1. Christian Nørgaard kom også på måltavlen i opgøret, som desuden bød på spilletid til Mads Roerslev.

Jesper Lindstrøm var med fra start for Everton mod Southampton, og han scorede et mål i den straffesparkskonkurrence, der endte med at afgøre kampen. Her trak Southampton det længste strå.

Preston med Mads Frøkjær-Jensen og Jeppe Okkels skulle ligeledes ud i straffe mod Fulham, som var uden Joachim Andersen. Okkels scorede to gange fra pletten i en marathon-straffesparkskonkurrence, som Preston vandt. 

Nicolas Madsen var med fra start for Queens Park Rangers i 1-2-nederlaget mod Crystal Palace. Lucas Andersen fik de sidste 10 minutter. 





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FC København – Lyngby BK

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

På blokken til stort landstrænerjob

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Dansk stjerne i milliontransfer