Der var masser at glæde sig over i engelsk fodbold tirsdag aften set med de danske briller.
Aftenen bød på et væld af kampe i ELF Cuppen, og rød-hvide succeshistorier var der nok af. Den største af dem alle stod Christian Eriksen for.
På Old Trafford startede Christian Eriksen inde for anden kamp i træk for Manchester United, og dermed er der positive tegn for den danske stjernespiller, som nu har spillet fire kampe i træk fra start, hvis man tæller de to landskampe med.
Men det bliver bedre endnu.
Fynboen scorede to mål og lavede en assist, da Manchester United tævede Barnsley med 7-0. Christian Eriksen stod for oplægget til Alejandro Garnachos 5-0-scoring, før han selv gjorde det til 6-0 og 7-0 i slutminutterne. Danskeren prikkede først bolden i nettet tæt under mål, hvorefter han bankede den i kassen fra kanten af feltet.
Andetsteds scorede Mikkel Damsgaard sit første mål i mere end tre år. Det gjorde han for Brentford, der besejrede Leyton Orient med 3-1. Christian Nørgaard kom også på måltavlen i opgøret, som desuden bød på spilletid til Mads Roerslev.
Jesper Lindstrøm var med fra start for Everton mod Southampton, og han scorede et mål i den straffesparkskonkurrence, der endte med at afgøre kampen. Her trak Southampton det længste strå.
Preston med Mads Frøkjær-Jensen og Jeppe Okkels skulle ligeledes ud i straffe mod Fulham, som var uden Joachim Andersen. Okkels scorede to gange fra pletten i en marathon-straffesparkskonkurrence, som Preston vandt.
Nicolas Madsen var med fra start for Queens Park Rangers i 1-2-nederlaget mod Crystal Palace. Lucas Andersen fik de sidste 10 minutter.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Egypten – Iran
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
OPTAKT