Der var masser at glæde sig over i engelsk fodbold tirsdag aften set med de danske briller.
Aftenen bød på et væld af kampe i ELF Cuppen, og rød-hvide succeshistorier var der nok af. Den største af dem alle stod Christian Eriksen for.
På Old Trafford startede Christian Eriksen inde for anden kamp i træk for Manchester United, og dermed er der positive tegn for den danske stjernespiller, som nu har spillet fire kampe i træk fra start, hvis man tæller de to landskampe med.
Men det bliver bedre endnu.
Fynboen scorede to mål og lavede en assist, da Manchester United tævede Barnsley med 7-0. Christian Eriksen stod for oplægget til Alejandro Garnachos 5-0-scoring, før han selv gjorde det til 6-0 og 7-0 i slutminutterne. Danskeren prikkede først bolden i nettet tæt under mål, hvorefter han bankede den i kassen fra kanten af feltet.
Andetsteds scorede Mikkel Damsgaard sit første mål i mere end tre år. Det gjorde han for Brentford, der besejrede Leyton Orient med 3-1. Christian Nørgaard kom også på måltavlen i opgøret, som desuden bød på spilletid til Mads Roerslev.
Jesper Lindstrøm var med fra start for Everton mod Southampton, og han scorede et mål i den straffesparkskonkurrence, der endte med at afgøre kampen. Her trak Southampton det længste strå.
Preston med Mads Frøkjær-Jensen og Jeppe Okkels skulle ligeledes ud i straffe mod Fulham, som var uden Joachim Andersen. Okkels scorede to gange fra pletten i en marathon-straffesparkskonkurrence, som Preston vandt.
Nicolas Madsen var med fra start for Queens Park Rangers i 1-2-nederlaget mod Crystal Palace. Lucas Andersen fik de sidste 10 minutter.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
OPTAKT
FC Fredericia – OB
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Oddset styrtdykker
HELT VILDT
En voldsom ulighed
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT