Ufattelig dommerfejl: Nu skal kamp spilles om

De sidste 23 minutter plus det løse af en amerikansk kamp skal spilles om på grund af en enorm dommerfejl.



Miami FC og Pittsburgh Riverhounds mødtes i sidste weekend i den næstbedste amerikanske fodboldrække, den såkaldte USL Championship, og her sluttede det i en målløs pointdeling.

Nu skal de sidste 23 minutter plus det løse af kampen imidlertid spilles om på grund af en gigantisk dommerfejl. Det meddeler USL Championship i en pressemeddelelse på sin hjemmeside fredag aften.

Med 23 minutter igen sendte en spiller fra Miami FC bolden tilbage mod sin egen målmand, men keeperen kunne ikke nå bolden, der derfor havnede i mål, og Pittsburgh Riverhounds kom dermed foran på et selvmål.

Men efter diskussioner på banen valgte dommerne – højst uforståeligt – at annullere målet og i stedet tildele et hjørnespark til Pittsburgh Riverhounds.

Af den grund har USL Championship og dommerforeningen besluttet, at kampen skal spilles om, og at målet skal tildeles Pittsburgh, der derfor starter med en 1-0-føring.

– Dommen på banen oversteg den rimelige grad af menneskelige fejl, der i sagens natur er en del af spillet, siger ligapræsident Jake Edwards.

– Denne ekstraordinært sjældne omstændighed nødvendiggjorde beslutningen om at bede de to om at afspille resten af kampen med stillingen 1-0. I samråd med dommerforeningen og IFAB (det internationale regelorgen, red.) har vi taget denne handling for at beskytte ligaens integritet, vores turnering og fodboldsporten. Vi takker Miami FC og Pittsburgh Riverhounds for deres forståelse og engagement i at fastholde integriteten at vores turnering.

Miami FC og Pittsburgh Riverhounds mødes nu – igen – onsdag den 27. oktober, hvor kampen starter i det 67. minut, og hvor Pittsburgh er foran med 1-0. 

Se selvmålet, der blev annulleret, lige her: 





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF