Miami FC og Pittsburgh Riverhounds mødtes i sidste weekend i den næstbedste amerikanske fodboldrække, den såkaldte USL Championship, og her sluttede det i en målløs pointdeling.
Nu skal de sidste 23 minutter plus det løse af kampen imidlertid spilles om på grund af en gigantisk dommerfejl. Det meddeler USL Championship i en pressemeddelelse på sin hjemmeside fredag aften.
Med 23 minutter igen sendte en spiller fra Miami FC bolden tilbage mod sin egen målmand, men keeperen kunne ikke nå bolden, der derfor havnede i mål, og Pittsburgh Riverhounds kom dermed foran på et selvmål.
Men efter diskussioner på banen valgte dommerne – højst uforståeligt – at annullere målet og i stedet tildele et hjørnespark til Pittsburgh Riverhounds.
Af den grund har USL Championship og dommerforeningen besluttet, at kampen skal spilles om, og at målet skal tildeles Pittsburgh, der derfor starter med en 1-0-føring.
– Dommen på banen oversteg den rimelige grad af menneskelige fejl, der i sagens natur er en del af spillet, siger ligapræsident Jake Edwards.
– Denne ekstraordinært sjældne omstændighed nødvendiggjorde beslutningen om at bede de to om at afspille resten af kampen med stillingen 1-0. I samråd med dommerforeningen og IFAB (det internationale regelorgen, red.) har vi taget denne handling for at beskytte ligaens integritet, vores turnering og fodboldsporten. Vi takker Miami FC og Pittsburgh Riverhounds for deres forståelse og engagement i at fastholde integriteten at vores turnering.
Miami FC og Pittsburgh Riverhounds mødes nu – igen – onsdag den 27. oktober, hvor kampen starter i det 67. minut, og hvor Pittsburgh er foran med 1-0.
Se selvmålet, der blev annulleret, lige her:
So here’s the goal that wasn’t, offered without commentary.#UNLEASH #MIAvPIT pic.twitter.com/3BTJbpJ3tv
— x – Pittsburgh Riverhounds SC (@RiverhoundsSC) October 17, 2021
LIVE
TransferLIVE: OB sælger til Portugal
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
England – Argentina
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
