Ufattelig dommerfejl: Nu skal kamp spilles om

De sidste 23 minutter plus det løse af en amerikansk kamp skal spilles om på grund af en enorm dommerfejl.



Miami FC og Pittsburgh Riverhounds mødtes i sidste weekend i den næstbedste amerikanske fodboldrække, den såkaldte USL Championship, og her sluttede det i en målløs pointdeling.

Nu skal de sidste 23 minutter plus det løse af kampen imidlertid spilles om på grund af en gigantisk dommerfejl. Det meddeler USL Championship i en pressemeddelelse på sin hjemmeside fredag aften.

Med 23 minutter igen sendte en spiller fra Miami FC bolden tilbage mod sin egen målmand, men keeperen kunne ikke nå bolden, der derfor havnede i mål, og Pittsburgh Riverhounds kom dermed foran på et selvmål.

Men efter diskussioner på banen valgte dommerne – højst uforståeligt – at annullere målet og i stedet tildele et hjørnespark til Pittsburgh Riverhounds.

Af den grund har USL Championship og dommerforeningen besluttet, at kampen skal spilles om, og at målet skal tildeles Pittsburgh, der derfor starter med en 1-0-føring.

– Dommen på banen oversteg den rimelige grad af menneskelige fejl, der i sagens natur er en del af spillet, siger ligapræsident Jake Edwards.

– Denne ekstraordinært sjældne omstændighed nødvendiggjorde beslutningen om at bede de to om at afspille resten af kampen med stillingen 1-0. I samråd med dommerforeningen og IFAB (det internationale regelorgen, red.) har vi taget denne handling for at beskytte ligaens integritet, vores turnering og fodboldsporten. Vi takker Miami FC og Pittsburgh Riverhounds for deres forståelse og engagement i at fastholde integriteten at vores turnering.

Miami FC og Pittsburgh Riverhounds mødes nu – igen – onsdag den 27. oktober, hvor kampen starter i det 67. minut, og hvor Pittsburgh er foran med 1-0. 

Se selvmålet, der blev annulleret, lige her: 





Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Monsterbud på vej

Brasiliansk VM-mavepuster

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De jagter Henrik Meister

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk