Ufattelig dommerfejl: Nu skal kamp spilles om

De sidste 23 minutter plus det løse af en amerikansk kamp skal spilles om på grund af en enorm dommerfejl.



Miami FC og Pittsburgh Riverhounds mødtes i sidste weekend i den næstbedste amerikanske fodboldrække, den såkaldte USL Championship, og her sluttede det i en målløs pointdeling.

Nu skal de sidste 23 minutter plus det løse af kampen imidlertid spilles om på grund af en gigantisk dommerfejl. Det meddeler USL Championship i en pressemeddelelse på sin hjemmeside fredag aften.

Med 23 minutter igen sendte en spiller fra Miami FC bolden tilbage mod sin egen målmand, men keeperen kunne ikke nå bolden, der derfor havnede i mål, og Pittsburgh Riverhounds kom dermed foran på et selvmål.

Men efter diskussioner på banen valgte dommerne – højst uforståeligt – at annullere målet og i stedet tildele et hjørnespark til Pittsburgh Riverhounds.

Af den grund har USL Championship og dommerforeningen besluttet, at kampen skal spilles om, og at målet skal tildeles Pittsburgh, der derfor starter med en 1-0-føring.

– Dommen på banen oversteg den rimelige grad af menneskelige fejl, der i sagens natur er en del af spillet, siger ligapræsident Jake Edwards.

– Denne ekstraordinært sjældne omstændighed nødvendiggjorde beslutningen om at bede de to om at afspille resten af kampen med stillingen 1-0. I samråd med dommerforeningen og IFAB (det internationale regelorgen, red.) har vi taget denne handling for at beskytte ligaens integritet, vores turnering og fodboldsporten. Vi takker Miami FC og Pittsburgh Riverhounds for deres forståelse og engagement i at fastholde integriteten at vores turnering.

Miami FC og Pittsburgh Riverhounds mødes nu – igen – onsdag den 27. oktober, hvor kampen starter i det 67. minut, og hvor Pittsburgh er foran med 1-0. 

Se selvmålet, der blev annulleret, lige her: 







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

PSG genvinder Champions League

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

De er færdige i 1. division

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

LIVE: PSG vinder Champions League

Arne Slot fyret af Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM