Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Michael Laudrup var ikke imponeret over Kasper Hjulmands tropper i den første time af Champions League-kampen mod FC København.



Aftenens Champions League-brag mellem FC København og Bayer Leverkusen fik en højdramatisk afslutning, hvor de danske mestre kom foran med 2-1 i det 87. minut efter et Robert-hovedstød, inden Pantelis Hatzidiakos lavede et uheldigt selvmål til slutresultatet 2-2 i tillægstiden.

Trods det bitre pointtab til allersidst kan FC København glæde sig over en fin præstation imod Kasper Hjulmands tropper, lød det efter slutfløjtet fra Michael Laudrup i Viaplay-studiet, der var begejstret over indsatsen fra ‘løverne’.

– Specielt anden halvleg. FCK gjorde det fint i første halvleg, men jeg var til gengæld meget skuffet over Leverkusen, jeg synes de spillede for langsomt. Til gengæld kom de virkelig ind efter en time og styrede kampen og havde nogle store chancer.

– Der måtte FCK virkelig stå bagved, men alligevel havde de overskud til at komme i de her omstillinger. Så det var ikke sådan, at man sagde, at nu kunne de kun stå og forsvare den hjem. Det så vi jo også, da de kommer foran 2-1, hvor de kommer frem, ikke kun med to spillere, men tre, fire eller fem spillere.

– Jeg synes det lover godt for de fremtidige kampe. Jeg er helt enig med Preben (Elkjær, red.) i, at lige på den korte bane skal man være skuffet, når man er så tæt på, men når der er gået et par dage, så tror jeg også, at de bliver enige med mig selv om, at 2-2 måske ikke var helt skidt endda, lød det fra Michael Laudrup.

FC Københavns anden kamp i Champions League-ligaspillet spilles den 1. oktober ude mod aserbajdsjanske Qarabag.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storkamp af Patrick Dorgu

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Conte stopper i Napoli

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Sammenligner Brøndby med Manchester United



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-oprykker varsler flere transfers

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Serie A-klubber jagter Randers-profil