Kæmpe Kasper Schmeichel-hyldest: En genistreg!

Det har været en decideret genistreg af Celtic at hente Kasper Schmeichel denne sommer, lyder det nu fra tidligere skotsk landsholdsspiller.



Celtic hentede i sommer Kasper Schmeichel i Anderlecht på en fri transfer, og det har indtil videre vist sig som en god beslutning af den skotske storklub. 

Den danske landsholdsmålmand har holdt målet rent i de første fem spillerunder af den skotske liga, hvor Celtic samtidig har hentet maksimumpoint, og onsdag stod Kasper Schmeichel mellem stængerne, da Celtic bankede Slovan Bratislava med 5-1 i Champions League. 

Ifølge den tidligere skotske landsholdsspiller Pat Nevin er der heller ingen tvivl om, at Celtic har set helt rigtigt ved at hente den 37-årige Kasper Schmeichel. 

– Jeg er nødt til at sige, at det var en genistreg af Celtic at hente Kasper Schmeichel. De havde lige mistet en fremragende målmand. Joe Hart var en verdensklassemålmand, men nu har de hentet endnu en, siger Pat Nevin til Tipsbladet. 

Den tidligere kantspiller, der i firserne spillede for Chelsea i fem sæsoner, peger på, at Kasper Schmeichel især kan blive en gevinst for Celtic i Champions League, hvor de skotske mestre skal møde hold som Leipzig, Dortmund og Aston Villa. 

– Kasper Schmeichel nærmer sig også afslutningen på karrieren, men han er stadig en verdensklassemålmand. Han vil ikke komme på specielt hårdt arbejde i ligaen, men han kommer selvfølgelig til at få mere at se til i Champions League. 

– Jeg synes, at det er en forrygende transfer. Der er ingen tvivl om, at han stadig er en fænomenal målmand, og målmænd kan spille meget længere end markspillere. Jeg synes, at det er den bedste transfer, Celtic har lavet i den her sæson, lyder det fra Pat Nevin. 

Celtics næste kamp i Champions League er den 1. oktober, hvor der venter en udekamp mod Dortmund. 





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Et markant problem for Silkeborg

Emre Mor færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Melder Lindstrøm helt færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Det ser sort ud for B.93

Manchester United – Liverpool

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027