Kæmpe Kasper Schmeichel-hyldest: En genistreg!

Det har været en decideret genistreg af Celtic at hente Kasper Schmeichel denne sommer, lyder det nu fra tidligere skotsk landsholdsspiller.



Celtic hentede i sommer Kasper Schmeichel i Anderlecht på en fri transfer, og det har indtil videre vist sig som en god beslutning af den skotske storklub. 

Den danske landsholdsmålmand har holdt målet rent i de første fem spillerunder af den skotske liga, hvor Celtic samtidig har hentet maksimumpoint, og onsdag stod Kasper Schmeichel mellem stængerne, da Celtic bankede Slovan Bratislava med 5-1 i Champions League. 

Ifølge den tidligere skotske landsholdsspiller Pat Nevin er der heller ingen tvivl om, at Celtic har set helt rigtigt ved at hente den 37-årige Kasper Schmeichel. 

– Jeg er nødt til at sige, at det var en genistreg af Celtic at hente Kasper Schmeichel. De havde lige mistet en fremragende målmand. Joe Hart var en verdensklassemålmand, men nu har de hentet endnu en, siger Pat Nevin til Tipsbladet. 

Den tidligere kantspiller, der i firserne spillede for Chelsea i fem sæsoner, peger på, at Kasper Schmeichel især kan blive en gevinst for Celtic i Champions League, hvor de skotske mestre skal møde hold som Leipzig, Dortmund og Aston Villa. 

– Kasper Schmeichel nærmer sig også afslutningen på karrieren, men han er stadig en verdensklassemålmand. Han vil ikke komme på specielt hårdt arbejde i ligaen, men han kommer selvfølgelig til at få mere at se til i Champions League. 

– Jeg synes, at det er en forrygende transfer. Der er ingen tvivl om, at han stadig er en fænomenal målmand, og målmænd kan spille meget længere end markspillere. Jeg synes, at det er den bedste transfer, Celtic har lavet i den her sæson, lyder det fra Pat Nevin. 

Celtics næste kamp i Champions League er den 1. oktober, hvor der venter en udekamp mod Dortmund. 






De burde drømme om denne Brøndby-spiller




LIVE

TransferLIVE: Superliga-stjerner efterudtaget

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Manchester United afbryder forhandlingerne

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Vildt transferrygte skydes ned

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro