Celtic hentede i sommer Kasper Schmeichel i Anderlecht på en fri transfer, og det har indtil videre vist sig som en god beslutning af den skotske storklub.
Den danske landsholdsmålmand har holdt målet rent i de første fem spillerunder af den skotske liga, hvor Celtic samtidig har hentet maksimumpoint, og onsdag stod Kasper Schmeichel mellem stængerne, da Celtic bankede Slovan Bratislava med 5-1 i Champions League.
Ifølge den tidligere skotske landsholdsspiller Pat Nevin er der heller ingen tvivl om, at Celtic har set helt rigtigt ved at hente den 37-årige Kasper Schmeichel.
– Jeg er nødt til at sige, at det var en genistreg af Celtic at hente Kasper Schmeichel. De havde lige mistet en fremragende målmand. Joe Hart var en verdensklassemålmand, men nu har de hentet endnu en, siger Pat Nevin til Tipsbladet.
Den tidligere kantspiller, der i firserne spillede for Chelsea i fem sæsoner, peger på, at Kasper Schmeichel især kan blive en gevinst for Celtic i Champions League, hvor de skotske mestre skal møde hold som Leipzig, Dortmund og Aston Villa.
– Kasper Schmeichel nærmer sig også afslutningen på karrieren, men han er stadig en verdensklassemålmand. Han vil ikke komme på specielt hårdt arbejde i ligaen, men han kommer selvfølgelig til at få mere at se til i Champions League.
– Jeg synes, at det er en forrygende transfer. Der er ingen tvivl om, at han stadig er en fænomenal målmand, og målmænd kan spille meget længere end markspillere. Jeg synes, at det er den bedste transfer, Celtic har lavet i den her sæson, lyder det fra Pat Nevin.
Celtics næste kamp i Champions League er den 1. oktober, hvor der venter en udekamp mod Dortmund.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT