Kæmpe Kasper Schmeichel-hyldest: En genistreg!

Det har været en decideret genistreg af Celtic at hente Kasper Schmeichel denne sommer, lyder det nu fra tidligere skotsk landsholdsspiller.



Celtic hentede i sommer Kasper Schmeichel i Anderlecht på en fri transfer, og det har indtil videre vist sig som en god beslutning af den skotske storklub. 

Den danske landsholdsmålmand har holdt målet rent i de første fem spillerunder af den skotske liga, hvor Celtic samtidig har hentet maksimumpoint, og onsdag stod Kasper Schmeichel mellem stængerne, da Celtic bankede Slovan Bratislava med 5-1 i Champions League. 

Ifølge den tidligere skotske landsholdsspiller Pat Nevin er der heller ingen tvivl om, at Celtic har set helt rigtigt ved at hente den 37-årige Kasper Schmeichel. 

– Jeg er nødt til at sige, at det var en genistreg af Celtic at hente Kasper Schmeichel. De havde lige mistet en fremragende målmand. Joe Hart var en verdensklassemålmand, men nu har de hentet endnu en, siger Pat Nevin til Tipsbladet. 

Den tidligere kantspiller, der i firserne spillede for Chelsea i fem sæsoner, peger på, at Kasper Schmeichel især kan blive en gevinst for Celtic i Champions League, hvor de skotske mestre skal møde hold som Leipzig, Dortmund og Aston Villa. 

– Kasper Schmeichel nærmer sig også afslutningen på karrieren, men han er stadig en verdensklassemålmand. Han vil ikke komme på specielt hårdt arbejde i ligaen, men han kommer selvfølgelig til at få mere at se til i Champions League. 

– Jeg synes, at det er en forrygende transfer. Der er ingen tvivl om, at han stadig er en fænomenal målmand, og målmænd kan spille meget længere end markspillere. Jeg synes, at det er den bedste transfer, Celtic har lavet i den her sæson, lyder det fra Pat Nevin. 

Celtics næste kamp i Champions League er den 1. oktober, hvor der venter en udekamp mod Dortmund. 





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa