Celtic hentede i sommer Kasper Schmeichel i Anderlecht på en fri transfer, og det har indtil videre vist sig som en god beslutning af den skotske storklub.
Den danske landsholdsmålmand har holdt målet rent i de første fem spillerunder af den skotske liga, hvor Celtic samtidig har hentet maksimumpoint, og onsdag stod Kasper Schmeichel mellem stængerne, da Celtic bankede Slovan Bratislava med 5-1 i Champions League.
Ifølge den tidligere skotske landsholdsspiller Pat Nevin er der heller ingen tvivl om, at Celtic har set helt rigtigt ved at hente den 37-årige Kasper Schmeichel.
– Jeg er nødt til at sige, at det var en genistreg af Celtic at hente Kasper Schmeichel. De havde lige mistet en fremragende målmand. Joe Hart var en verdensklassemålmand, men nu har de hentet endnu en, siger Pat Nevin til Tipsbladet.
Den tidligere kantspiller, der i firserne spillede for Chelsea i fem sæsoner, peger på, at Kasper Schmeichel især kan blive en gevinst for Celtic i Champions League, hvor de skotske mestre skal møde hold som Leipzig, Dortmund og Aston Villa.
– Kasper Schmeichel nærmer sig også afslutningen på karrieren, men han er stadig en verdensklassemålmand. Han vil ikke komme på specielt hårdt arbejde i ligaen, men han kommer selvfølgelig til at få mere at se til i Champions League.
– Jeg synes, at det er en forrygende transfer. Der er ingen tvivl om, at han stadig er en fænomenal målmand, og målmænd kan spille meget længere end markspillere. Jeg synes, at det er den bedste transfer, Celtic har lavet i den her sæson, lyder det fra Pat Nevin.
Celtics næste kamp i Champions League er den 1. oktober, hvor der venter en udekamp mod Dortmund.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED