De har vundet mesterskabet i Østrig 24 gange, pokalturneringen 27 gange, og så har klubben en enkelt gang været i en europæisk finale, da det i 1978 blev til en tabt finale i Cup Winners’ Cup.
Men ikke siden 2013 har FK Austria Wien vundet en titel, og nu er der endnu større problemer forude.
Det østrigske fodboldforbund har netop annonceret, hvem der har fået licens til den kommende sæson, og her er der choktilstande i FK Austria Wien, for klubben er en af fem klubber, der er blevet nægtet licens til at spille i den østrigske Bundesliga den kommende sæson.
Det fremgår af fodboldforbundets hjemmeside.
Ifølge hjemmesiden er det finansielle årsager, der gør, at Andreas Poulsens østrigske klub ikke har fået licens.
Klubben har indgivet en protest over afgørelsen og kan medsende nye dokumenter, men taber man protesten, kan man altså ikke spille i den bedste række i Østrig i 2021/2022.
Klubben skriver på sin hjemmeside, at man nu grundet afgørelsen, hvor det altså fremgår, hvorfor man er nægtet licens, kan fokusere på at indsende de rigtige dokumenter, så traditionsklubben ikke bliver tvangsnedrykket.
Klubben har frem til 21. april til at protestere afgørelsen, og så vil instansen træffe en ny afgørelse inden 27. april. Taber man også her, kan man gå den juridiske vej eller involvere UEFA.
Andreas Poulsen er udlejet fra Borussia Mönchengladbach til FK Austria Wien, og han har fået fint med minutter i foråret.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper efter VM-exit
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Norge – Frankrig
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører: FCK ringede aldrig
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
OPTAKT
Paraguay – Australien
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
