Kæmpe nedtur: Danskerklub kan tvangsnedrykkes

Andreas Poulsens østrigske klub får ikke licens til den kommende sæson, og dermed kan klubben ikke spille i den bedste række fra den kommende sæson. Afgørelsen er protesteret.



De har vundet mesterskabet i Østrig 24 gange, pokalturneringen 27 gange, og så har klubben en enkelt gang været i en europæisk finale, da det i 1978 blev til en tabt finale i Cup Winners’ Cup.

Men ikke siden 2013 har FK Austria Wien vundet en titel, og nu er der endnu større problemer forude.

Det østrigske fodboldforbund har netop annonceret, hvem der har fået licens til den kommende sæson, og her er der choktilstande i FK Austria Wien, for klubben er en af fem klubber, der er blevet nægtet licens til at spille i den østrigske Bundesliga den kommende sæson.

Det fremgår af fodboldforbundets hjemmeside.

Ifølge hjemmesiden er det finansielle årsager, der gør, at Andreas Poulsens østrigske klub ikke har fået licens.

Klubben har indgivet en protest over afgørelsen og kan medsende nye dokumenter, men taber man protesten, kan man altså ikke spille i den bedste række i Østrig i 2021/2022.

Klubben skriver på sin hjemmeside, at man nu grundet afgørelsen, hvor det altså fremgår, hvorfor man er nægtet licens, kan fokusere på at indsende de rigtige dokumenter, så traditionsklubben ikke bliver tvangsnedrykket.

Klubben har frem til 21. april til at protestere afgørelsen, og så vil instansen træffe en ny afgørelse inden 27. april. Taber man også her, kan man gå den juridiske vej eller involvere UEFA.

Andreas Poulsen er udlejet fra Borussia Mönchengladbach til FK Austria Wien, og han har fået fint med minutter i foråret.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

PSG genvinder Champions League

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

De er færdige i 1. division

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

LIVE: PSG vinder Champions League

Arne Slot fyret af Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM