De har vundet mesterskabet i Østrig 24 gange, pokalturneringen 27 gange, og så har klubben en enkelt gang været i en europæisk finale, da det i 1978 blev til en tabt finale i Cup Winners’ Cup.
Men ikke siden 2013 har FK Austria Wien vundet en titel, og nu er der endnu større problemer forude.
Det østrigske fodboldforbund har netop annonceret, hvem der har fået licens til den kommende sæson, og her er der choktilstande i FK Austria Wien, for klubben er en af fem klubber, der er blevet nægtet licens til at spille i den østrigske Bundesliga den kommende sæson.
Det fremgår af fodboldforbundets hjemmeside.
Ifølge hjemmesiden er det finansielle årsager, der gør, at Andreas Poulsens østrigske klub ikke har fået licens.
Klubben har indgivet en protest over afgørelsen og kan medsende nye dokumenter, men taber man protesten, kan man altså ikke spille i den bedste række i Østrig i 2021/2022.
Klubben skriver på sin hjemmeside, at man nu grundet afgørelsen, hvor det altså fremgår, hvorfor man er nægtet licens, kan fokusere på at indsende de rigtige dokumenter, så traditionsklubben ikke bliver tvangsnedrykket.
Klubben har frem til 21. april til at protestere afgørelsen, og så vil instansen træffe en ny afgørelse inden 27. april. Taber man også her, kan man gå den juridiske vej eller involvere UEFA.
Andreas Poulsen er udlejet fra Borussia Mönchengladbach til FK Austria Wien, og han har fået fint med minutter i foråret.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
SPONSORERET INDHOLD
Dækkene Ruller: Varm op til Tour de France 2026
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
OPTAKT
Brasilien – Haiti
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
