Kæmpe nedtur: Danskerklub kan tvangsnedrykkes

Andreas Poulsens østrigske klub får ikke licens til den kommende sæson, og dermed kan klubben ikke spille i den bedste række fra den kommende sæson. Afgørelsen er protesteret.



De har vundet mesterskabet i Østrig 24 gange, pokalturneringen 27 gange, og så har klubben en enkelt gang været i en europæisk finale, da det i 1978 blev til en tabt finale i Cup Winners’ Cup.

Men ikke siden 2013 har FK Austria Wien vundet en titel, og nu er der endnu større problemer forude.

Det østrigske fodboldforbund har netop annonceret, hvem der har fået licens til den kommende sæson, og her er der choktilstande i FK Austria Wien, for klubben er en af fem klubber, der er blevet nægtet licens til at spille i den østrigske Bundesliga den kommende sæson.

Det fremgår af fodboldforbundets hjemmeside.

Ifølge hjemmesiden er det finansielle årsager, der gør, at Andreas Poulsens østrigske klub ikke har fået licens.

Klubben har indgivet en protest over afgørelsen og kan medsende nye dokumenter, men taber man protesten, kan man altså ikke spille i den bedste række i Østrig i 2021/2022.

Klubben skriver på sin hjemmeside, at man nu grundet afgørelsen, hvor det altså fremgår, hvorfor man er nægtet licens, kan fokusere på at indsende de rigtige dokumenter, så traditionsklubben ikke bliver tvangsnedrykket.

Klubben har frem til 21. april til at protestere afgørelsen, og så vil instansen træffe en ny afgørelse inden 27. april. Taber man også her, kan man gå den juridiske vej eller involvere UEFA.

Andreas Poulsen er udlejet fra Borussia Mönchengladbach til FK Austria Wien, og han har fået fint med minutter i foråret.






TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Zlatan med genial kommentar om Haaland

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Elias Jelert færdig

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brøndby henter Alexander Drexel

Han tager hjem fra VM

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brasilien – Marokko

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen