Kæmpe postyr i England: Kræver landstræner fyret

Englands midlertidige cheftræner Lee Carsley er kommet i modvind i England, eftersom han ikke vil synge den engelske nationalhymne.



Englands landstræner Lee Carsley står i noget af et uvejr. 

På et pressemøde forud for Englands Nations League-kamp mod Irland senere i dag, lørdag, fortalte han nemlig, at han ikke ville synge med på Englands nationalhymne 'God Save The King'. 

Carlsey repræsenterede selv Irland i sin aktive spillerkarriere, og her sang han aldrig med på nationalmelodien inden kampen, så han kunne fokusere 100% på fodboldkampen, fortæller han ifølge The Guardian. 

– Det er noget, som jeg altid har kæmpet med, da jeg spillede for Irland. Det er noget, jeg aldrig har gjort. Jeg var altid virkelig fokuseret på spillet og mine første aktioner i kampen. Jeg fandt virkelig ud af, at jeg i den periode (op til kampen, red.) var forsigtig med at lade tankerne løbe fra mig. 

– Jeg respekterer begge hymner fuldt ud og forstår, hvor meget de betyder for begge lande. Det er noget, jeg respekterer dybt, fortæller Carsley. 

Carlseys udmelding har, særligt med henblik på hans irske tilhørsforhold, ikke overraskende vakt stor postyr i den engelske presse, hvor landstræneren pryder flere avisers forside i dag, lørdag.

Og her bliver hans hoved krævet på et fad.

Daily Mails garvede og anerkendte skribent Jeff Powell, der blandt andet har fået tildelt en ridderorden, betegner det som "forræderi" og kalder på en fyreseddel til Gareth Southgates afløser. 

Det samme gør også The Daily Telgraphs chefkorrespondent Jason Burt, der fremhæver, at nationalmelodien er et symbol på det engelske landsholds sammenhængskraft og tilhørsforhold. 

Også avisen Express har åbnet for debatten, hvor de har lavet en afstemning om Lee Carsley. Her svarer 60% af brugerne, at han burde fyres. 

Det er dog ikke alle i den engelske offentlighed, der farer i struben på den tidligere Everton-spiller. Senior-reporter hos Sky Sports Rob Dorsett tager landstræneren i forsvar. 

– Sven Göran Eriksson og Fabio Capello sang den ikke. Betød det noget? Påvirkede det deres evne til at udføre arbejdet? Dobbelt nationalitet er en del af det moderne samfund, og det er et træk ved denne engelske trup, der bør fejres, ikke set på en forældet måde. Carsley valgte Irland som spiller. Men er det lige meget, om Carsley er irsk eller engelsk nu? Gør det ham mere i stand til eller mere egnet til at stå i spidsen England? Absolut ikke, skriver Rob Dorsset. 

Englands kamp mod Irland, der i øvrigt er Carlseys debut som landstræner, løber af stablen klokken 18.00.







Poulsen_Simon_2 LIVE

LIVE: Får ny kontrakt med Superliga-klub

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Sammenligner Damsgaard med Iniesta



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Interessant afsløring

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Troels Bech slår fast: Glem det!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Enorme Superliga-talenter udtaget

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Sådan har du aldrig set dem før

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Kevin Diks skriver historie

Overraskende U21-trupudtagelse

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade