Kæmpe postyr i England: Kræver landstræner fyret

Englands midlertidige cheftræner Lee Carsley er kommet i modvind i England, eftersom han ikke vil synge den engelske nationalhymne.



Englands landstræner Lee Carsley står i noget af et uvejr. 

På et pressemøde forud for Englands Nations League-kamp mod Irland senere i dag, lørdag, fortalte han nemlig, at han ikke ville synge med på Englands nationalhymne 'God Save The King'. 

Carlsey repræsenterede selv Irland i sin aktive spillerkarriere, og her sang han aldrig med på nationalmelodien inden kampen, så han kunne fokusere 100% på fodboldkampen, fortæller han ifølge The Guardian. 

– Det er noget, som jeg altid har kæmpet med, da jeg spillede for Irland. Det er noget, jeg aldrig har gjort. Jeg var altid virkelig fokuseret på spillet og mine første aktioner i kampen. Jeg fandt virkelig ud af, at jeg i den periode (op til kampen, red.) var forsigtig med at lade tankerne løbe fra mig. 

– Jeg respekterer begge hymner fuldt ud og forstår, hvor meget de betyder for begge lande. Det er noget, jeg respekterer dybt, fortæller Carsley. 

Carlseys udmelding har, særligt med henblik på hans irske tilhørsforhold, ikke overraskende vakt stor postyr i den engelske presse, hvor landstræneren pryder flere avisers forside i dag, lørdag.

Og her bliver hans hoved krævet på et fad.

Daily Mails garvede og anerkendte skribent Jeff Powell, der blandt andet har fået tildelt en ridderorden, betegner det som "forræderi" og kalder på en fyreseddel til Gareth Southgates afløser. 

Det samme gør også The Daily Telgraphs chefkorrespondent Jason Burt, der fremhæver, at nationalmelodien er et symbol på det engelske landsholds sammenhængskraft og tilhørsforhold. 

Også avisen Express har åbnet for debatten, hvor de har lavet en afstemning om Lee Carsley. Her svarer 60% af brugerne, at han burde fyres. 

Det er dog ikke alle i den engelske offentlighed, der farer i struben på den tidligere Everton-spiller. Senior-reporter hos Sky Sports Rob Dorsett tager landstræneren i forsvar. 

– Sven Göran Eriksson og Fabio Capello sang den ikke. Betød det noget? Påvirkede det deres evne til at udføre arbejdet? Dobbelt nationalitet er en del af det moderne samfund, og det er et træk ved denne engelske trup, der bør fejres, ikke set på en forældet måde. Carsley valgte Irland som spiller. Men er det lige meget, om Carsley er irsk eller engelsk nu? Gør det ham mere i stand til eller mere egnet til at stå i spidsen England? Absolut ikke, skriver Rob Dorsset. 

Englands kamp mod Irland, der i øvrigt er Carlseys debut som landstræner, løber af stablen klokken 18.00.





LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Spotpris – så billig er Højbjerg

Jakob Poulsen med dyster melding

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

FC Midtjylland – Sønderjyske

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Nicolaisen scorede mod PSG

Henter FC København-spiller

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

FCK bød på landsholdsmålmand

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Det er han ekstremt god til

‘Hvem fanden ringer man til?’

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden