Kæmpe postyr i England: Kræver landstræner fyret

Englands midlertidige cheftræner Lee Carsley er kommet i modvind i England, eftersom han ikke vil synge den engelske nationalhymne.



Englands landstræner Lee Carsley står i noget af et uvejr. 

På et pressemøde forud for Englands Nations League-kamp mod Irland senere i dag, lørdag, fortalte han nemlig, at han ikke ville synge med på Englands nationalhymne 'God Save The King'. 

Carlsey repræsenterede selv Irland i sin aktive spillerkarriere, og her sang han aldrig med på nationalmelodien inden kampen, så han kunne fokusere 100% på fodboldkampen, fortæller han ifølge The Guardian. 

– Det er noget, som jeg altid har kæmpet med, da jeg spillede for Irland. Det er noget, jeg aldrig har gjort. Jeg var altid virkelig fokuseret på spillet og mine første aktioner i kampen. Jeg fandt virkelig ud af, at jeg i den periode (op til kampen, red.) var forsigtig med at lade tankerne løbe fra mig. 

– Jeg respekterer begge hymner fuldt ud og forstår, hvor meget de betyder for begge lande. Det er noget, jeg respekterer dybt, fortæller Carsley. 

Carlseys udmelding har, særligt med henblik på hans irske tilhørsforhold, ikke overraskende vakt stor postyr i den engelske presse, hvor landstræneren pryder flere avisers forside i dag, lørdag.

Og her bliver hans hoved krævet på et fad.

Daily Mails garvede og anerkendte skribent Jeff Powell, der blandt andet har fået tildelt en ridderorden, betegner det som "forræderi" og kalder på en fyreseddel til Gareth Southgates afløser. 

Det samme gør også The Daily Telgraphs chefkorrespondent Jason Burt, der fremhæver, at nationalmelodien er et symbol på det engelske landsholds sammenhængskraft og tilhørsforhold. 

Også avisen Express har åbnet for debatten, hvor de har lavet en afstemning om Lee Carsley. Her svarer 60% af brugerne, at han burde fyres. 

Det er dog ikke alle i den engelske offentlighed, der farer i struben på den tidligere Everton-spiller. Senior-reporter hos Sky Sports Rob Dorsett tager landstræneren i forsvar. 

– Sven Göran Eriksson og Fabio Capello sang den ikke. Betød det noget? Påvirkede det deres evne til at udføre arbejdet? Dobbelt nationalitet er en del af det moderne samfund, og det er et træk ved denne engelske trup, der bør fejres, ikke set på en forældet måde. Carsley valgte Irland som spiller. Men er det lige meget, om Carsley er irsk eller engelsk nu? Gør det ham mere i stand til eller mere egnet til at stå i spidsen England? Absolut ikke, skriver Rob Dorsset. 

Englands kamp mod Irland, der i øvrigt er Carlseys debut som landstræner, løber af stablen klokken 18.00.





Drømmestart for FCM-floppet Marrony




LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Brøndby i transfer-kovending?

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Supercomputer spår FCM-nedtur

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Newcastle-træner fælder dom over William Osula



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Tæt på at sende millioner til FC København

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!