Manchester United har de seneste år haft et godt øje til danskere.
Rasmus Højlund, Christian Eriksen og senest Patrick Dorgu er blevet hentet ind, og står det til klubbens tidligere spiller Paul Parker, så skal man igen handle dansk til sommer.
Han ser nemlig gerne, at man bytter ud på målmandspositionen, fortæller han til SpilXperten.
– Lige nu synes jeg, at (Altay) Bayindir (reservekeeper i United, red.) bør få chancen, men på den lange bane bør klubben gå efter Mads Hermansen, som egenhændigt har holdt Leicester nogenlunde oven vande i denne sæson, siger han og tilføjer:
– Jeg synes, han kan det hele. Han er en fremragende shot-stopper, han er god med fødderne, og så har han en stærk attitude. Som midterforsvar ville jeg være skræmt af at have ham bag mig, men det er på den gode måde, fordi han har så stærk en aura.
André Onana har vogtet Manchester United-buret i snart tre sæsoner, men er ofte blevet udskældt for sit målmandsspil. Han har også skulle udfylde nogle store sko i form af David De Geas.
– En anden ting, jeg virkelig ikke kan lide ved Onana, det er hans mentalitet. Det ligner ikke, at det går ham på, når Manchester United indkasserer et mål. Du ser ham aldrig stå og råbe eller skælde sit forsvar ud, som eksempelvis De Gea eller Peter Schmeichel altid gjorde. For dem var et clean sheet et spørgsmål om liv eller død. Det betød alt for dem.
Mads Hermansen, 24 år, kom til Leicester fra Brøndby IF i sommeren 2023 og har udrettet mirakler med flotte redninger og sit spil med fødderne siden dag et.
I år et med Mads Hermansen på mål rykkede Leicester retur i Premier League – en position, der dog ser ud til at være svær at bevare, da Leicester aktuelt ligger til nedrykning, selvom danskeren har gjort sit for at redde point til klubben.
Chelsea er på rygteplan blevet meldt interesseret i Mads Hermansen, og nu må tiden vise, om også Manchester United ønsker at tilknytte danskeren.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
LIVE: FCK smider sejren
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet