Manchester United har de seneste år haft et godt øje til danskere.
Rasmus Højlund, Christian Eriksen og senest Patrick Dorgu er blevet hentet ind, og står det til klubbens tidligere spiller Paul Parker, så skal man igen handle dansk til sommer.
Han ser nemlig gerne, at man bytter ud på målmandspositionen, fortæller han til SpilXperten.
– Lige nu synes jeg, at (Altay) Bayindir (reservekeeper i United, red.) bør få chancen, men på den lange bane bør klubben gå efter Mads Hermansen, som egenhændigt har holdt Leicester nogenlunde oven vande i denne sæson, siger han og tilføjer:
– Jeg synes, han kan det hele. Han er en fremragende shot-stopper, han er god med fødderne, og så har han en stærk attitude. Som midterforsvar ville jeg være skræmt af at have ham bag mig, men det er på den gode måde, fordi han har så stærk en aura.
André Onana har vogtet Manchester United-buret i snart tre sæsoner, men er ofte blevet udskældt for sit målmandsspil. Han har også skulle udfylde nogle store sko i form af David De Geas.
– En anden ting, jeg virkelig ikke kan lide ved Onana, det er hans mentalitet. Det ligner ikke, at det går ham på, når Manchester United indkasserer et mål. Du ser ham aldrig stå og råbe eller skælde sit forsvar ud, som eksempelvis De Gea eller Peter Schmeichel altid gjorde. For dem var et clean sheet et spørgsmål om liv eller død. Det betød alt for dem.
Mads Hermansen, 24 år, kom til Leicester fra Brøndby IF i sommeren 2023 og har udrettet mirakler med flotte redninger og sit spil med fødderne siden dag et.
I år et med Mads Hermansen på mål rykkede Leicester retur i Premier League – en position, der dog ser ud til at være svær at bevare, da Leicester aktuelt ligger til nedrykning, selvom danskeren har gjort sit for at redde point til klubben.
Chelsea er på rygteplan blevet meldt interesseret i Mads Hermansen, og nu må tiden vise, om også Manchester United ønsker at tilknytte danskeren.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
Monsterbud på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afslører dansk toptræners millionløn
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT