,

Kæmpetransfer: De skal købe Mads Hermansen

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker har en klar transferanbefaling, som involverer Mads Hermansen.



Manchester United har de seneste år haft et godt øje til danskere.

Rasmus Højlund, Christian Eriksen og senest Patrick Dorgu er blevet hentet ind, og står det til klubbens tidligere spiller Paul Parker, så skal man igen handle dansk til sommer.

Han ser nemlig gerne, at man bytter ud på målmandspositionen, fortæller han til SpilXperten.

– Lige nu synes jeg, at (Altay) Bayindir (reservekeeper i United, red.) bør få chancen, men på den lange bane bør klubben gå efter Mads Hermansen, som egenhændigt har holdt Leicester nogenlunde oven vande i denne sæson, siger han og tilføjer:

– Jeg synes, han kan det hele. Han er en fremragende shot-stopper, han er god med fødderne, og så har han en stærk attitude. Som midterforsvar ville jeg være skræmt af at have ham bag mig, men det er på den gode måde, fordi han har så stærk en aura.

André Onana har vogtet Manchester United-buret i snart tre sæsoner, men er ofte blevet udskældt for sit målmandsspil. Han har også skulle udfylde nogle store sko i form af David De Geas.

– En anden ting, jeg virkelig ikke kan lide ved Onana, det er hans mentalitet. Det ligner ikke, at det går ham på, når Manchester United indkasserer et mål. Du ser ham aldrig stå og råbe eller skælde sit forsvar ud, som eksempelvis De Gea eller Peter Schmeichel altid gjorde. For dem var et clean sheet et spørgsmål om liv eller død. Det betød alt for dem.

Mads Hermansen, 24 år, kom til Leicester fra Brøndby IF i sommeren 2023 og har udrettet mirakler med flotte redninger og sit spil med fødderne siden dag et.

I år et med Mads Hermansen på mål rykkede Leicester retur i Premier League – en position, der dog ser ud til at være svær at bevare, da Leicester aktuelt ligger til nedrykning, selvom danskeren har gjort sit for at redde point til klubben.

Chelsea er på rygteplan blevet meldt interesseret i Mads Hermansen, og nu må tiden vise, om også Manchester United ønsker at tilknytte danskeren.





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Leverkusen – Bayern

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Den største genistreg i Superligaen?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske