Kaldt katastrofe-indkøb: Nu er der håb for dansker

Der er ikke mange i og omkring West Bromwich, der nærer håb for den danske angriber. Men nu åbner klubbens cheftræner op for at give ham en ny chance.



Der har ikke været mange lykkelige stunder i West Bromwich for Kenneth Zohore.

Englænderne brugte et stort millionbeløb på ham, da de hentede ham i Cardiff i 2019, men siden er det blevet småt med spilletid.

I den forgangne sæson endte West Bromwich som nummer 10. i The Championship, og her gennemgik lokalavisen Birmingham Mail kontraktsituationen blandt spillerne i klubben. Da de kom til danske Kenneth Zohore svang de hammeren.

– Kenneth Zohore har de seneste tre år vist sig at være et katastrofalt indkøb, efter at han kom til klubben for 68 millioner kroner i 2019. Han går nu ind i det sidste år af sin kontrakt, skrev de.

Selvom det blot blev til to Championship-kampe i sidste sæson, så vil klubbens manager Steve Bruce ikke smække døren i overfor den danske angriber, som han fortsat ser finde en vej ind på holdet igen.

– Jeg har set Zohore arbejde uafbrudt hele sommeren. For mig er han en ny spiller. Jeg ved, at han ikke har haft sin bedste tid her, men når han er her, så må vi få det bedste ud af ham, siger han til Birmingham Mail.

– Han har arbejdet hårdt henover sommeren, og jeg har set ham træne, så det kan være. Man ved aldrig. Det er op til den store dreng, og så må vi se, hvad vi kan få ud af ham.

28-årige Kenneth Zohore tilslutter sig også West Bromwich træningslejr på søndag i Portugal, og så tyder noget på, at tavlen er hvisket ren for nu, hvor klubben begynder forberedelserne til den nye sæson.

I en tidlig alder slog den store angriber igennem i FC København, men de seneste år har budt på mange skader og begrænset spilletid, hvilket Steve Bruce også kalder “skuffende”.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De er færdige i 1. division

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Mæhle kan hentes for spotpris

Arne Slot fyret af Liverpool

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Kan sikre millioner til AGF

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent