Källström – svensk bølgebryder i Lyon

Han er kun 24 år, men allerede et etableret navn i den franske topklub



Han er ikke altid helt inde i varmen på det svenske landshold, men hos Gerard Houllier i Olympique Lyon har 24-årige Kim Källström efterhånden spillet sig op til at være en uundværlig støtte på midtbanen. Og det på et hold, der er så godt besat som noget europæisk topmandskab.

Sammen med Tiago og Juninho kæmper svenskeren med den gode fysik og det hårde skud om en eller to offensive pladser i 4-3-3 systemet. På det seneste er svenskeren, der i sommer kom til Lyon fra Rennes, dog næsten blevet fast mand. Det siger en del. At være med fra start af i 10 af 16 kampe og banen i dem alle.

“Olympique Lyon kommer til at vinde Champions League. På et eller andet tidspunkt,” siger præsidenten og klubejeren Jean-Michel Aulas, og Källström er tilbøjelig til at give ham ret.

“Springet fra Rennes og hertil er stort. Men det var lige så stort fra Djurgården og til Rennes. Uden et mellemspil i Rennes, jeg var der i to et halvt år, havde jeg ikke klaret det så godt,” har den 182 cm høje og 83 kg tunge svensker for nylig sagt til det svenske Sportmagasinet. Af svenskere spillere i nyere tid er det kun Arsenals Fredrik Ljungberg, der er lykkedes med et skifte direkte fra Allsvenskan til en europæisk topklub.

Lyon regnes for en af Europas kulinariske metropoler, og fodboldmæssigt er der også tale om fremgang til flere kokkehuer. Flere års national dominans er efterhånden ved at blive omsat i europæisk succes. De seneste tre år er franskmændene nået frem til kvartfinalen i Champions League, og risikoen for en gentagelse – som vil blive udlagt som stagnation – er der selvfølgelig. Men Lyon har før mistet store spillere, Michael Essien til Chelsea og i sommer Mahamadou Diarra til Real Madrid, og er kommet stærkt igen med nye navne som Fred, Florent Malouda og Eric Abidai, de to sidstnævnte ret nye i fransk landsholds-sammenhæng.

Källström med de trods alt 43 landskampe (og seks mål) var med fra start i 1-1 kampen mod Steaua Bukarest, der bød på Lyons blot anden remis i gruppespillet, hvorfra den videre deltagelse egentlig aldrig har været i farezonen. Lyon var efter Arsenal den klub, der leverede flest spillere til sommerens VM-slutrunde.

“Viljen til sejr er udpræget i denne her klub. Alle er sultne, så på den led er vi en topklub også med de typer, der er samlet. Kampen om pladserne er benhård, og man bliver holdt til ilden. For mig er sejre også en slags dope, men bliver afhængig af det. Kan ikke undvære det. Og det begyndte i min allerførste kamp for klubben, i super cup´en. Så var den første titel med Lyon i hus,” fortæller Källström til Sportmagsinets udsendte.

“Du kan aldrig ændre det første indtryk,” siger svenskeren om sine første og succesrige tid i Lyon. Trods en del indhop er han den af klubbens spillere, der er noteret for flest minutter i ligaen.

“Jeg har lagt mærke til, at vi arbejder rigtig hårdt her i klubben. Der er hentet spillere, som både kan arbejde offensivt og defensivt. Især er jeg imponeret af Florent Malouda. For mig er han den bedste spiller i den franske liga. Han er komplet som spiller, og han arbejder begge veje. På samme måde er jeg imponeret af Sylvain Wiltord og Sidney Govou,” lyder roserne fra Källström, som med sine 24 år endnu indeholder stort udviklings-potentiale.

Her og nu samler han interessen sig dog om Lyons muligheder for at stryge til tops i indeværende Champions League:

“Vi har det, der skal til fysisk og spillemæssigt, men så er der alt det andet, stolpe-ind og stolpe-ud. I foråret var vi tæt på at eliminere Milan, men så var der en, der stod lidt forkert til allersidst, og det var nok. Lyon var ude,” husker Kim Källström, som dengang var Rennes-spiller. Nu skal han selv i ilden for de franske storklub.







Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Køber snart Brøndby-angriber

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Peter Schmeichel lander stort job

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

– Det var en af de værste dage

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Frygter Christian Eriksen-problem

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde