Källström – svensk bølgebryder i Lyon

Han er kun 24 år, men allerede et etableret navn i den franske topklub



Han er ikke altid helt inde i varmen på det svenske landshold, men hos Gerard Houllier i Olympique Lyon har 24-årige Kim Källström efterhånden spillet sig op til at være en uundværlig støtte på midtbanen. Og det på et hold, der er så godt besat som noget europæisk topmandskab.

Sammen med Tiago og Juninho kæmper svenskeren med den gode fysik og det hårde skud om en eller to offensive pladser i 4-3-3 systemet. På det seneste er svenskeren, der i sommer kom til Lyon fra Rennes, dog næsten blevet fast mand. Det siger en del. At være med fra start af i 10 af 16 kampe og banen i dem alle.

“Olympique Lyon kommer til at vinde Champions League. På et eller andet tidspunkt,” siger præsidenten og klubejeren Jean-Michel Aulas, og Källström er tilbøjelig til at give ham ret.

“Springet fra Rennes og hertil er stort. Men det var lige så stort fra Djurgården og til Rennes. Uden et mellemspil i Rennes, jeg var der i to et halvt år, havde jeg ikke klaret det så godt,” har den 182 cm høje og 83 kg tunge svensker for nylig sagt til det svenske Sportmagasinet. Af svenskere spillere i nyere tid er det kun Arsenals Fredrik Ljungberg, der er lykkedes med et skifte direkte fra Allsvenskan til en europæisk topklub.

Lyon regnes for en af Europas kulinariske metropoler, og fodboldmæssigt er der også tale om fremgang til flere kokkehuer. Flere års national dominans er efterhånden ved at blive omsat i europæisk succes. De seneste tre år er franskmændene nået frem til kvartfinalen i Champions League, og risikoen for en gentagelse – som vil blive udlagt som stagnation – er der selvfølgelig. Men Lyon har før mistet store spillere, Michael Essien til Chelsea og i sommer Mahamadou Diarra til Real Madrid, og er kommet stærkt igen med nye navne som Fred, Florent Malouda og Eric Abidai, de to sidstnævnte ret nye i fransk landsholds-sammenhæng.

Källström med de trods alt 43 landskampe (og seks mål) var med fra start i 1-1 kampen mod Steaua Bukarest, der bød på Lyons blot anden remis i gruppespillet, hvorfra den videre deltagelse egentlig aldrig har været i farezonen. Lyon var efter Arsenal den klub, der leverede flest spillere til sommerens VM-slutrunde.

“Viljen til sejr er udpræget i denne her klub. Alle er sultne, så på den led er vi en topklub også med de typer, der er samlet. Kampen om pladserne er benhård, og man bliver holdt til ilden. For mig er sejre også en slags dope, men bliver afhængig af det. Kan ikke undvære det. Og det begyndte i min allerførste kamp for klubben, i super cup´en. Så var den første titel med Lyon i hus,” fortæller Källström til Sportmagsinets udsendte.

“Du kan aldrig ændre det første indtryk,” siger svenskeren om sine første og succesrige tid i Lyon. Trods en del indhop er han den af klubbens spillere, der er noteret for flest minutter i ligaen.

“Jeg har lagt mærke til, at vi arbejder rigtig hårdt her i klubben. Der er hentet spillere, som både kan arbejde offensivt og defensivt. Især er jeg imponeret af Florent Malouda. For mig er han den bedste spiller i den franske liga. Han er komplet som spiller, og han arbejder begge veje. På samme måde er jeg imponeret af Sylvain Wiltord og Sidney Govou,” lyder roserne fra Källström, som med sine 24 år endnu indeholder stort udviklings-potentiale.

Her og nu samler han interessen sig dog om Lyons muligheder for at stryge til tops i indeværende Champions League:

“Vi har det, der skal til fysisk og spillemæssigt, men så er der alt det andet, stolpe-ind og stolpe-ud. I foråret var vi tæt på at eliminere Milan, men så var der en, der stod lidt forkert til allersidst, og det var nok. Lyon var ude,” husker Kim Källström, som dengang var Rennes-spiller. Nu skal han selv i ilden for de franske storklub.









LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Roser Superliga-træners søn

Højlund stjæler overskrifter

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Jakob Poulsen med dyster melding

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Medie: Alt peger på, at han er færdig



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Han fik et lortetilbud fra OB

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Spotpris – så billig er Højbjerg



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

AaB i vildt comeback

FC København – Silkeborg IF

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Vejle Boldklub – Randers FC

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Møde afsløret – han vil til Manchester United

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Transferpres på Albert Grønbæk

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

‘Hvem fanden ringer man til?’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK