Källström – svensk bølgebryder i Lyon

Han er kun 24 år, men allerede et etableret navn i den franske topklub



Han er ikke altid helt inde i varmen på det svenske landshold, men hos Gerard Houllier i Olympique Lyon har 24-årige Kim Källström efterhånden spillet sig op til at være en uundværlig støtte på midtbanen. Og det på et hold, der er så godt besat som noget europæisk topmandskab.

Sammen med Tiago og Juninho kæmper svenskeren med den gode fysik og det hårde skud om en eller to offensive pladser i 4-3-3 systemet. På det seneste er svenskeren, der i sommer kom til Lyon fra Rennes, dog næsten blevet fast mand. Det siger en del. At være med fra start af i 10 af 16 kampe og banen i dem alle.

“Olympique Lyon kommer til at vinde Champions League. På et eller andet tidspunkt,” siger præsidenten og klubejeren Jean-Michel Aulas, og Källström er tilbøjelig til at give ham ret.

“Springet fra Rennes og hertil er stort. Men det var lige så stort fra Djurgården og til Rennes. Uden et mellemspil i Rennes, jeg var der i to et halvt år, havde jeg ikke klaret det så godt,” har den 182 cm høje og 83 kg tunge svensker for nylig sagt til det svenske Sportmagasinet. Af svenskere spillere i nyere tid er det kun Arsenals Fredrik Ljungberg, der er lykkedes med et skifte direkte fra Allsvenskan til en europæisk topklub.

Lyon regnes for en af Europas kulinariske metropoler, og fodboldmæssigt er der også tale om fremgang til flere kokkehuer. Flere års national dominans er efterhånden ved at blive omsat i europæisk succes. De seneste tre år er franskmændene nået frem til kvartfinalen i Champions League, og risikoen for en gentagelse – som vil blive udlagt som stagnation – er der selvfølgelig. Men Lyon har før mistet store spillere, Michael Essien til Chelsea og i sommer Mahamadou Diarra til Real Madrid, og er kommet stærkt igen med nye navne som Fred, Florent Malouda og Eric Abidai, de to sidstnævnte ret nye i fransk landsholds-sammenhæng.

Källström med de trods alt 43 landskampe (og seks mål) var med fra start i 1-1 kampen mod Steaua Bukarest, der bød på Lyons blot anden remis i gruppespillet, hvorfra den videre deltagelse egentlig aldrig har været i farezonen. Lyon var efter Arsenal den klub, der leverede flest spillere til sommerens VM-slutrunde.

“Viljen til sejr er udpræget i denne her klub. Alle er sultne, så på den led er vi en topklub også med de typer, der er samlet. Kampen om pladserne er benhård, og man bliver holdt til ilden. For mig er sejre også en slags dope, men bliver afhængig af det. Kan ikke undvære det. Og det begyndte i min allerførste kamp for klubben, i super cup´en. Så var den første titel med Lyon i hus,” fortæller Källström til Sportmagsinets udsendte.

“Du kan aldrig ændre det første indtryk,” siger svenskeren om sine første og succesrige tid i Lyon. Trods en del indhop er han den af klubbens spillere, der er noteret for flest minutter i ligaen.

“Jeg har lagt mærke til, at vi arbejder rigtig hårdt her i klubben. Der er hentet spillere, som både kan arbejde offensivt og defensivt. Især er jeg imponeret af Florent Malouda. For mig er han den bedste spiller i den franske liga. Han er komplet som spiller, og han arbejder begge veje. På samme måde er jeg imponeret af Sylvain Wiltord og Sidney Govou,” lyder roserne fra Källström, som med sine 24 år endnu indeholder stort udviklings-potentiale.

Her og nu samler han interessen sig dog om Lyons muligheder for at stryge til tops i indeværende Champions League:

“Vi har det, der skal til fysisk og spillemæssigt, men så er der alt det andet, stolpe-ind og stolpe-ud. I foråret var vi tæt på at eliminere Milan, men så var der en, der stod lidt forkert til allersidst, og det var nok. Lyon var ude,” husker Kim Källström, som dengang var Rennes-spiller. Nu skal han selv i ilden for de franske storklub.









LIVE

TransferLIVE: Man Utd jagter ‘den nye Pogba’

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Topscorer færdig



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Medie med dyster Dorgu-melding



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Stort medie fremhæver FCM-flop

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Her er prisen på Skov Olsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

– Jeg var stiktosset

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

– De lignede lort!

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft