Kaos-exit: Angriber vender hjem til Danmark

Angriberen Jakob Johansson er tilbage i dansk fodbold efter et kaotisk halvår i Tyskland. Tipsbladet har talt med ham.



Angriberen Jakob Johansson er retur i dansk fodbold, hvor han har skrevet kontrakt med Brønshøj i 3. division.

Dermed blev det blot til et halvt år i tyske SC Weiche Flensburg 08, da parterne ophævede kontrakten i januar. Han havde ellers skrevet en aftale for to sæsoner med option på en mere.

En fyring blev dødsstødet for angriberens tyske eventyr.

– Det var en turbulent tid. Kort efter jeg havde fået en lejlighed og papirerne på plads, så sagde de til mig: “du kan godt bare finde noget nyt nu.” Der var fem dage tilbage af transfervinduet, da de sagde det til mig, siger han til Tipsbladet.

Christian Jürgensen var sportschef i SC Weiche 08, da Jakob Johansson blev hentet til. Han blev dog fyret kort tid efter danskerens ankomst, og så røg han ud i kulden.

Jakob Johansson forklarer, at “det var sindssygt at være i.”

– Jeg håber ikke, noget lignende sker for andre. Jeg var lige faldet på plads, men fra den ene dag til den anden vendte det på en tallerken. Jeg havde lige scoret og ikke fået nogle indikationer på, at jeg var i unåde.

Angriberen fik af vide, at klubben foretrak andre spillere, men i stedet for et panikskifte i sommervinduets sidste dage prøvede Jakob Johansson at gøre sig gældende i løbet af efteråret.

– Jeg tænkte flere ting, men først og fremmest ville jeg prøve at overbevise træneren om, at han skulle satse på mig. Derudover var der så kort tid tilbage af vinduet, at jeg ikke ville gøre det hele en gang til. Det er hårdt for hovedet.

Jakob Johansson noterede sig blot for 92 ligaminutter i løbet af sit halve år i Tyskland.

Fine tilbud
Brønshøj annoncerede fredag, at de har tilknyttet Jakob Johansson i jagten på oprykning til 2. division.

Han havde brug for vante rammer i Danmark og græs på knæene.

– Jeg ville gerne hjem og spille for at opnå noget, og det kan jeg i Brønshøj. Vi vil gerne rykke op, og der håber jeg på at kunne blive en profil i den mission. Jeg kommer også med noget erfaring, som jeg kan give videre til truppen.

Jakob Johansson forklarer, at der var rift om ham efter kontraktophævelsen med SC Weiche 08. Blandt andet forsøgte hans tidligere klub Fremad Amager at få en retur til at lykkes.

– Der var interesse flere steder fra. Jeg havde muligheder i Irland, Island og Norge, og det var nogle fine tilbud. Jeg ville gerne hjem til Danmark og genfinde mig selv igen. Jeg har brug for at få spilleglæden og humøret tilbage efter et kaotisk halvår, som tog hårdt på mig.

Jakob Johansson havde første dag i Brønshøj torsdag, som ifølge ham selv gik rigtig godt, og hvor han fik et fint førstehåndsindtryk af både holdet, trænerne og klubben.

Sæsonen i 3. division starter i weekenden, hvor angriberen har mulighed for at få sin debut mod Sundby BK. Brønshøj indtager andenpladsen i 3. division og har derfor kurs mod oprykning.

I første omgang har Jakob Johansson skrevet en kontrakt til sommer, hvor parterne så vil evaluere samarbejdet.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Randers FC – OB

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Det er ringe ad helvede til’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De har ingen planer om at sælge dansk juvel