Kaos-exit: Angriber vender hjem til Danmark

Angriberen Jakob Johansson er tilbage i dansk fodbold efter et kaotisk halvår i Tyskland. Tipsbladet har talt med ham.



Angriberen Jakob Johansson er retur i dansk fodbold, hvor han har skrevet kontrakt med Brønshøj i 3. division.

Dermed blev det blot til et halvt år i tyske SC Weiche Flensburg 08, da parterne ophævede kontrakten i januar. Han havde ellers skrevet en aftale for to sæsoner med option på en mere.

En fyring blev dødsstødet for angriberens tyske eventyr.

– Det var en turbulent tid. Kort efter jeg havde fået en lejlighed og papirerne på plads, så sagde de til mig: “du kan godt bare finde noget nyt nu.” Der var fem dage tilbage af transfervinduet, da de sagde det til mig, siger han til Tipsbladet.

Christian Jürgensen var sportschef i SC Weiche 08, da Jakob Johansson blev hentet til. Han blev dog fyret kort tid efter danskerens ankomst, og så røg han ud i kulden.

Jakob Johansson forklarer, at “det var sindssygt at være i.”

– Jeg håber ikke, noget lignende sker for andre. Jeg var lige faldet på plads, men fra den ene dag til den anden vendte det på en tallerken. Jeg havde lige scoret og ikke fået nogle indikationer på, at jeg var i unåde.

Angriberen fik af vide, at klubben foretrak andre spillere, men i stedet for et panikskifte i sommervinduets sidste dage prøvede Jakob Johansson at gøre sig gældende i løbet af efteråret.

– Jeg tænkte flere ting, men først og fremmest ville jeg prøve at overbevise træneren om, at han skulle satse på mig. Derudover var der så kort tid tilbage af vinduet, at jeg ikke ville gøre det hele en gang til. Det er hårdt for hovedet.

Jakob Johansson noterede sig blot for 92 ligaminutter i løbet af sit halve år i Tyskland.

Fine tilbud
Brønshøj annoncerede fredag, at de har tilknyttet Jakob Johansson i jagten på oprykning til 2. division.

Han havde brug for vante rammer i Danmark og græs på knæene.

– Jeg ville gerne hjem og spille for at opnå noget, og det kan jeg i Brønshøj. Vi vil gerne rykke op, og der håber jeg på at kunne blive en profil i den mission. Jeg kommer også med noget erfaring, som jeg kan give videre til truppen.

Jakob Johansson forklarer, at der var rift om ham efter kontraktophævelsen med SC Weiche 08. Blandt andet forsøgte hans tidligere klub Fremad Amager at få en retur til at lykkes.

– Der var interesse flere steder fra. Jeg havde muligheder i Irland, Island og Norge, og det var nogle fine tilbud. Jeg ville gerne hjem til Danmark og genfinde mig selv igen. Jeg har brug for at få spilleglæden og humøret tilbage efter et kaotisk halvår, som tog hårdt på mig.

Jakob Johansson havde første dag i Brønshøj torsdag, som ifølge ham selv gik rigtig godt, og hvor han fik et fint førstehåndsindtryk af både holdet, trænerne og klubben.

Sæsonen i 3. division starter i weekenden, hvor angriberen har mulighed for at få sin debut mod Sundby BK. Brønshøj indtager andenpladsen i 3. division og har derfor kurs mod oprykning.

I første omgang har Jakob Johansson skrevet en kontrakt til sommer, hvor parterne så vil evaluere samarbejdet.



AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Brøndby straffet – får stor bøde

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken