Det blev ikke til mere end et halvt år i græsk fodbol for den tidligere AaB-profil Kasper Risgård. Et mareridt-lignende ophold i klubben Panionios er nu ovre, og midtbanespilleren har forladt Athen og er rejst hjem til Danmark. Det sker, efter den danske spillerforening har ydet ham bistand i forbindelse med kontraktophævelse og flere manglende lønudbetalinger.
– I Spillerforeningen har vi på det seneste rettet fokus mod, at der i mange lande i Europa er klubber, som ser meget lemfældig på sine kontraktlige forpligtigelser. Kaspers sag er desværre et klassisk eksempel på dette. Panionios’ adfærd i denne sag er helt uacceptabel, siger Mads Øland, der er direktør i Spillerforeningen.
Kontrakten blev ophævet i går, og Kasper Risgård leder nu efetr en ny klub. Men skal han have det, skal han have dispensation, da han bliver fritstillet uden for et transfervindue.
-Kaspers Panionios-kontrakt er nu ophævet pga. klubbens misligholdelse. Straks Kasper har skrevet kontrakt med en ny klub, vil vi hjælpe Kasper og den nye klub med at søge dispensation hos det relevante fodboldforbund, således at han hurtigst muligt kan spille for sin nye klub, siger Mads Øland.
– Når Kasper er på plads med en løn i en ny klub, vil vi fremsende krav imod Panionios til FIFA’s Dispute Resolution Chamber (FIFA’s voldgiftsret, red.). Her vil vi rejse krav om, at Kasper får den løn, som Panionios skylder ham, fortsætter Spillerforeningens direktør.
Hovedpersonen selv er lettet over langt om længe at være sluppet ud af kløerne på Panionios.
– Jeg er glad for den hjælp, jeg har fået af Spillerforeningen til at ophæve min kontrakt. Jeg vil nu koncentrere mig om at finde en ny klub og regner med, at det sker inden for kort tid, således at jeg igen kan få en løn og spille fodbold, bedyrer Kasper Risgård.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER