Kasper Risgård forlader Grækenland

Den tidligere AaB’er Kasper Risgårds har fået sin kontrakt med græske Panionios ophævet efter manglende lønudbetaling.



Det blev ikke til mere end et halvt år i græsk fodbol for den tidligere AaB-profil Kasper Risgård. Et mareridt-lignende ophold i klubben Panionios er nu ovre, og midtbanespilleren har forladt Athen og er rejst hjem til Danmark. Det sker, efter den danske spillerforening har ydet ham bistand i forbindelse med kontraktophævelse og flere manglende lønudbetalinger.

– I Spillerforeningen har vi på det seneste rettet fokus mod, at der i mange lande i Europa er klubber, som ser meget lemfældig på sine kontraktlige forpligtigelser. Kaspers sag er desværre et klassisk eksempel på dette. Panionios’ adfærd i denne sag er helt uacceptabel, siger Mads Øland, der er direktør i Spillerforeningen.

Kontrakten blev ophævet i går, og Kasper Risgård leder nu efetr en ny klub. Men skal han have det, skal han have dispensation, da han bliver fritstillet uden for et transfervindue.

-Kaspers Panionios-kontrakt er nu ophævet pga. klubbens misligholdelse. Straks Kasper har skrevet kontrakt med en ny klub, vil vi hjælpe Kasper og den nye klub med at søge dispensation hos det relevante fodboldforbund, således at han hurtigst muligt kan spille for sin nye klub, siger Mads Øland.

– Når Kasper er på plads med en løn i en ny klub, vil vi fremsende krav imod Panionios til FIFA’s Dispute Resolution Chamber (FIFA’s voldgiftsret, red.). Her vil vi rejse krav om, at Kasper får den løn, som Panionios skylder ham, fortsætter Spillerforeningens direktør.

Hovedpersonen selv er lettet over langt om længe at være sluppet ud af kløerne på Panionios.

– Jeg er glad for den hjælp, jeg har fået af Spillerforeningen til at ophæve min kontrakt. Jeg vil nu koncentrere mig om at finde en ny klub og regner med, at det sker inden for kort tid, således at jeg igen kan få en løn og spille fodbold, bedyrer Kasper Risgård.






LIVE: Klart svar om Amir Richardson




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Patrick Dorgu er med

Gratis adgang til Superliga-brag

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Smider Salah-bombe

Det var vanvittigt brutalt



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

FC København – Vejle Boldklub

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’