Det blev ikke til mere end et halvt år i græsk fodbol for den tidligere AaB-profil Kasper Risgård. Et mareridt-lignende ophold i klubben Panionios er nu ovre, og midtbanespilleren har forladt Athen og er rejst hjem til Danmark. Det sker, efter den danske spillerforening har ydet ham bistand i forbindelse med kontraktophævelse og flere manglende lønudbetalinger.
– I Spillerforeningen har vi på det seneste rettet fokus mod, at der i mange lande i Europa er klubber, som ser meget lemfældig på sine kontraktlige forpligtigelser. Kaspers sag er desværre et klassisk eksempel på dette. Panionios’ adfærd i denne sag er helt uacceptabel, siger Mads Øland, der er direktør i Spillerforeningen.
Kontrakten blev ophævet i går, og Kasper Risgård leder nu efetr en ny klub. Men skal han have det, skal han have dispensation, da han bliver fritstillet uden for et transfervindue.
-Kaspers Panionios-kontrakt er nu ophævet pga. klubbens misligholdelse. Straks Kasper har skrevet kontrakt med en ny klub, vil vi hjælpe Kasper og den nye klub med at søge dispensation hos det relevante fodboldforbund, således at han hurtigst muligt kan spille for sin nye klub, siger Mads Øland.
– Når Kasper er på plads med en løn i en ny klub, vil vi fremsende krav imod Panionios til FIFA’s Dispute Resolution Chamber (FIFA’s voldgiftsret, red.). Her vil vi rejse krav om, at Kasper får den løn, som Panionios skylder ham, fortsætter Spillerforeningens direktør.
Hovedpersonen selv er lettet over langt om længe at være sluppet ud af kløerne på Panionios.
– Jeg er glad for den hjælp, jeg har fået af Spillerforeningen til at ophæve min kontrakt. Jeg vil nu koncentrere mig om at finde en ny klub og regner med, at det sker inden for kort tid, således at jeg igen kan få en løn og spille fodbold, bedyrer Kasper Risgård.
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM