Kasper Schmeichel kæmpede sig trods store smerter gennem Nations League-returopgøret mod Portugal, men blev efterfølgende meldt ude i længere tid
– Vi har fået nogle nye meldinger, og vi må se situationen an over de næste fem til seks uger, blev der nævnt, sagde cheftræner i Celtic, Brendan Rodgers.
Fredag landede så et højst overraskende billede på Celtics X-profil, hvor Kasper Schmeichel kunne ses i aktion til træning – også på klubbens hjemmeside var der flere billeder af landsholdskeeperen fra fredagens træning uden slynge omkring armen
The Scottish Sun rapporterede fra træningen, hvor det fremgår, at Kasper Schmeichel deltog i den indledende opvarmning sammen med sine målmandskollegaer og virkede til at være i højt humør.
Celtic møder søndag eftermiddag St. Johnstone i ligaen, men selvom danskeren højst overraskende er tilbage på træningsbanen, så er han ikke endnu klar til at spille kampe.
– Han har ikke skadet sin fod og kan derfor arbejde på sine boldberøringer. Tidshorisonten var fem-seks uger, men det kan blive før. Han har det godt og kan rotere (det beskadigede område, red.), men vi skal selvfølgelig være opmærksomme, siger Brendan Rodgers på pressekonferencen før kampen.
I seneste spillerunde vikarierede finske Viljami Sinisalo mellem stængerne i 3-0-sejren over Hearts, og han kan meget vel se frem til endnu en kamp for Celtic.
Så må tiden vise, hvornår Kasper Schmeichel er endeligt tilbage og kan vogte buret igen. Han har nemlig været en stensikker sidste skanse i denne sæson, hvorfor parterne også forlængede samarbejdet frem til næste sommer.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Raser: Det er latterligt!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIVE: Slutfløjt i Parken
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
INTERVIEW