Kasper Schmeichel chokerede fredag – nu er der nyt

Kasper Schmeichel var på træningsbanen fredag efter at være blevet meldt ude i flere uger - nu er der nyt.



Kasper Schmeichel kæmpede sig trods store smerter gennem Nations League-returopgøret mod Portugal, men blev efterfølgende meldt ude i længere tid

– Vi har fået nogle nye meldinger, og vi må se situationen an over de næste fem til seks uger, blev der nævnt, sagde cheftræner i Celtic, Brendan Rodgers.

Fredag landede så et højst overraskende billede på Celtics X-profil, hvor Kasper Schmeichel kunne ses i aktion til træning – også på klubbens hjemmeside var der flere billeder af landsholdskeeperen fra fredagens træning uden slynge omkring armen

The Scottish Sun rapporterede fra træningen, hvor det fremgår, at Kasper Schmeichel deltog i den indledende opvarmning sammen med sine målmandskollegaer og virkede til at være i højt humør.

Celtic møder søndag eftermiddag St. Johnstone i ligaen, men selvom danskeren højst overraskende er tilbage på træningsbanen, så er han ikke endnu klar til at spille kampe.

– Han har ikke skadet sin fod og kan derfor arbejde på sine boldberøringer. Tidshorisonten var fem-seks uger, men det kan blive før. Han har det godt og kan rotere (det beskadigede område, red.), men vi skal selvfølgelig være opmærksomme, siger Brendan Rodgers på pressekonferencen før kampen.

I seneste spillerunde vikarierede finske Viljami Sinisalo mellem stængerne i 3-0-sejren over Hearts, og han kan meget vel se frem til endnu en kamp for Celtic.

Så må tiden vise, hvornår Kasper Schmeichel er endeligt tilbage og kan vogte buret igen. Han har nemlig været en stensikker sidste skanse i denne sæson, hvorfor parterne også forlængede samarbejdet frem til næste sommer.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket