Kasper Schmeichel kæmpede sig trods store smerter gennem Nations League-returopgøret mod Portugal, men blev efterfølgende meldt ude i længere tid
– Vi har fået nogle nye meldinger, og vi må se situationen an over de næste fem til seks uger, blev der nævnt, sagde cheftræner i Celtic, Brendan Rodgers.
Fredag landede så et højst overraskende billede på Celtics X-profil, hvor Kasper Schmeichel kunne ses i aktion til træning – også på klubbens hjemmeside var der flere billeder af landsholdskeeperen fra fredagens træning uden slynge omkring armen
The Scottish Sun rapporterede fra træningen, hvor det fremgår, at Kasper Schmeichel deltog i den indledende opvarmning sammen med sine målmandskollegaer og virkede til at være i højt humør.
Celtic møder søndag eftermiddag St. Johnstone i ligaen, men selvom danskeren højst overraskende er tilbage på træningsbanen, så er han ikke endnu klar til at spille kampe.
– Han har ikke skadet sin fod og kan derfor arbejde på sine boldberøringer. Tidshorisonten var fem-seks uger, men det kan blive før. Han har det godt og kan rotere (det beskadigede område, red.), men vi skal selvfølgelig være opmærksomme, siger Brendan Rodgers på pressekonferencen før kampen.
I seneste spillerunde vikarierede finske Viljami Sinisalo mellem stængerne i 3-0-sejren over Hearts, og han kan meget vel se frem til endnu en kamp for Celtic.
Så må tiden vise, hvornår Kasper Schmeichel er endeligt tilbage og kan vogte buret igen. Han har nemlig været en stensikker sidste skanse i denne sæson, hvorfor parterne også forlængede samarbejdet frem til næste sommer.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER