Awer Mabils kontrakt med FC Midtjylland udløb denne sommer, men allerede inden aftalens udløb, så havde kantspilleren fremtiden på plads i spanske Cadiz.
Den australske landsholdsspiller var ikke den eneste spiller i FCM, hvis kontrakt udløb denne sommer. Det samme gjorde Bozhidar Kraevs også, men han har først i denne uge fået fremtiden på plads.
Han har således sat sin underskrift på en toårig aftale med newzealandske Wellington Phoenix. Bulgareren havde flere muligheder på hånden, men i sidste ende gik han med en tilværelse i den australske A-League efter kyndig vejledning af Awer Mabil.
– Han [Awer Mabil, red.] er en fantastisk spiller og menneske. Han er en af mine tætteste venner i fodboldverdenen, sagde Bozhidar Kraev fredag ved præsentationen ifølge 1news.
– Jeg lavede min egen research… Han gav mig god feedback og gode informationer. Han fortalte mig, at der bliver spillet god fodbold her, hvor der bliver kombineret og ikke brugt så mange lange afleveringer.
Awer Mabil har selv en fortid i australsk fodbold, hvor han spillede i Adelaide United indtil sommeren 2015, hvor FCM hentede ham. Han kender den australske liga indgående, så man kan sagtens forstå, at Kraev søgte hjælp før sit skifte, for ifølge 1news så kendte han kun meget lidt til klubben og ligaen.
Bozhidar Kraev kom til FC Midtjylland i 2017, men midtbanespilleren lykkedes ikke for alvor med at slå igennem. Det blev til lidt over 50 kampe for Kraev, som også blev afsted på forskellige lejeophold under sin tid i dansk fodbold.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
FC Fredericia – OB
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Bayern München laver vildt comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER