Awer Mabils kontrakt med FC Midtjylland udløb denne sommer, men allerede inden aftalens udløb, så havde kantspilleren fremtiden på plads i spanske Cadiz.
Den australske landsholdsspiller var ikke den eneste spiller i FCM, hvis kontrakt udløb denne sommer. Det samme gjorde Bozhidar Kraevs også, men han har først i denne uge fået fremtiden på plads.
Han har således sat sin underskrift på en toårig aftale med newzealandske Wellington Phoenix. Bulgareren havde flere muligheder på hånden, men i sidste ende gik han med en tilværelse i den australske A-League efter kyndig vejledning af Awer Mabil.
– Han [Awer Mabil, red.] er en fantastisk spiller og menneske. Han er en af mine tætteste venner i fodboldverdenen, sagde Bozhidar Kraev fredag ved præsentationen ifølge 1news.
– Jeg lavede min egen research… Han gav mig god feedback og gode informationer. Han fortalte mig, at der bliver spillet god fodbold her, hvor der bliver kombineret og ikke brugt så mange lange afleveringer.
Awer Mabil har selv en fortid i australsk fodbold, hvor han spillede i Adelaide United indtil sommeren 2015, hvor FCM hentede ham. Han kender den australske liga indgående, så man kan sagtens forstå, at Kraev søgte hjælp før sit skifte, for ifølge 1news så kendte han kun meget lidt til klubben og ligaen.
Bozhidar Kraev kom til FC Midtjylland i 2017, men midtbanespilleren lykkedes ikke for alvor med at slå igennem. Det blev til lidt over 50 kampe for Kraev, som også blev afsted på forskellige lejeophold under sin tid i dansk fodbold.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
Her kan du se FC København mod FC Polissya
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
Endnu et forbund i kødet på FIFA
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
NYHEDER
DBU indkaldt til møde
Revser FC København: ‘Arrogant’
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Superliga-retur?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER