Kenneth Zohore har siden marts stået uden klub.
Her tog den bomstærke angriber afsked med Slask Wroclaw i Polen, hvor han ikke blev efterladt mange chancer for at vise sig frem. Derfor står han nu i et vadested, hvor han holder sig så skarp som muligt, indtil det rigtige tilbud lander på hans bord.
Det fortæller angriberen til Tipsbladet.
– Jeg venter stadig på den rette mulighed. Der har været nogle muligheder, som ikke har været det helt rigtige for mig i min nuværende situation. Jeg skal bare ud og spille, og hvis det kræver, at jeg tager et skridt tilbage for at tage to skridt frem på et senere tidspunkt, så gør jeg det.
Ifølge Kenneth Zohore, der som blot 16-årig brød igennem i FC København, har der også været flere tilbud at forholde sig til.
– Der har været nogle muligheder i udlandet, og der har også været et fint tilbud fra en dansk klub, som bare ikke var det rigtige for mig lige nu, siger Kenneth Zohore, der ikke vil komme nærmere ind på, hvilken klub fra Danmark der er tale om.

Angriberen ved dog godt, at han ikke kan gå rundt som klubløs for evigt, og han håber derfor på en afklaring i løbet af i år, så han igen kan komme ud og gøre det, han elsker allermest.
– Jeg holder de fleste døre åbne. Jeg ved, min agent også er i gang. Jeg har dog bedt ham om ikke at sige alting, da der har været mange, mange opkald. Jeg har også selv snakket med nogle klubber, men det hele skal passe sammen, siger Kenneth Zohore og tilføjer:
– Jeg vil gerne et sted hen, hvor jeg kan få lov til at spille og vise mig frem. Jeg er selvfølgelig med på, at der er konkurrence om pladserne og ingen kan garantere mig spilletid, men jeg ønsker mig et sted, hvor der er en chance for at bevise mig.
Kenneth Zohore, 30 år, trænede i løbet af sommeren med i Lyngby, men han fortæller, at det ikke var på tale at skrive en kontrakt. Det handlede i højere grad for ham om at holde sig i gang og teste fodboldformen.

I god form
De seneste år har Kenneth Zohore været plaget rigtig meget af skader, hvilket har begrænset ham til få spilleminutter.
Det har begrænset ham til et par og 100 spilleminutter, mens han har været på kontrakt i West Bromwich, OB og Slask Wrocloaw.
Ifølge angriberen selv står han dog et godt sted.
– Jeg træner individuelt med både løb og styrketræning, så jeg synes selv, jeg står skarpt, når det gælder både den fysiske del og konditionen. Jeg ved godt, hvor meget løbetræning der er i løbet af en uge, når man er på kontrakt, så det sørger jeg for at få gjort.
Kenneth Zohore erkender dog, at der er forskel på individuel træning og det at have en bold på foden.
– Jeg sørger også for at gå op på banen og få lavet nogle øvelser, men jeg træner ikke med nogle steder, som tingene er lige nu.
Kenneth Zohore slår afslutningsvist fast, at det på intet tidspunkt har været en overvejelse at stoppe karrieren, da han fortsat har masser at give til fodbolden.
LIVE
TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
EKSKLUSIVT