Kenneth Zohore afviser tilbud fra dansk klub

Kenneth Zohore er uden kontrakt og åben for det meste. Det skal dog passe ind i angriberens planer, og det gjorde et tilbud fra Danmark ikke i denne omgang. Tipsbladet har talt med ham om fremtidsplanerne.



Kenneth Zohore har siden marts stået uden klub.

Her tog den bomstærke angriber afsked med Slask Wroclaw i Polen, hvor han ikke blev efterladt mange chancer for at vise sig frem. Derfor står han nu i et vadested, hvor han holder sig så skarp som muligt, indtil det rigtige tilbud lander på hans bord.

Det fortæller angriberen til Tipsbladet.

– Jeg venter stadig på den rette mulighed. Der har været nogle muligheder, som ikke har været det helt rigtige for mig i min nuværende situation. Jeg skal bare ud og spille, og hvis det kræver, at jeg tager et skridt tilbage for at tage to skridt frem på et senere tidspunkt, så gør jeg det.

Ifølge Kenneth Zohore, der som blot 16-årig brød igennem i FC København, har der også været flere tilbud at forholde sig til.

– Der har været nogle muligheder i udlandet, og der har også været et fint tilbud fra en dansk klub, som bare ikke var det rigtige for mig lige nu, siger Kenneth Zohore, der ikke vil komme nærmere ind på, hvilken klub fra Danmark der er tale om.

274182

I løbet af årene i West Bromwich blev Kenneth Zohore udlejet til Millwall. Foto: Alamy

Angriberen ved dog godt, at han ikke kan gå rundt som klubløs for evigt, og han håber derfor på en afklaring i løbet af i år, så han igen kan komme ud og gøre det, han elsker allermest.

– Jeg holder de fleste døre åbne. Jeg ved, min agent også er i gang. Jeg har dog bedt ham om ikke at sige alting, da der har været mange, mange opkald. Jeg har også selv snakket med nogle klubber, men det hele skal passe sammen, siger Kenneth Zohore og tilføjer:

– Jeg vil gerne et sted hen, hvor jeg kan få lov til at spille og vise mig frem. Jeg er selvfølgelig med på, at der er konkurrence om pladserne og ingen kan garantere mig spilletid, men jeg ønsker mig et sted, hvor der er en chance for at bevise mig.

Kenneth Zohore, 30 år, trænede i løbet af sommeren med i Lyngby, men han fortæller, at det ikke var på tale at skrive en kontrakt. Det handlede i højere grad for ham om at holde sig i gang og teste fodboldformen.

274182

Kenneth Zohore i aktion for West Bromwich, som købte ham for et stort millionbeløb i Cardiff City, hvor angriberen brillerede i et par sæsoner. Succesen udeblev dog i West Bromwich i takt med skaderne blev flere. Foto: Alamy

I god form
De seneste år har Kenneth Zohore været plaget rigtig meget af skader, hvilket har begrænset ham til få spilleminutter.

Det har begrænset ham til et par og 100 spilleminutter, mens han har været på kontrakt i West Bromwich, OB og Slask Wrocloaw.

Ifølge angriberen selv står han dog et godt sted.

– Jeg træner individuelt med både løb og styrketræning, så jeg synes selv, jeg står skarpt, når det gælder både den fysiske del og konditionen. Jeg ved godt, hvor meget løbetræning der er i løbet af en uge, når man er på kontrakt, så det sørger jeg for at få gjort.

Kenneth Zohore erkender dog, at der er forskel på individuel træning og det at have en bold på foden.

– Jeg sørger også for at gå op på banen og få lavet nogle øvelser, men jeg træner ikke med nogle steder, som tingene er lige nu.

Kenneth Zohore slår afslutningsvist fast, at det på intet tidspunkt har været en overvejelse at stoppe karrieren, da han fortsat har masser at give til fodbolden.





LIVE

VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Enig med FC Midtjylland-angriber

Argentina – Egypten

Færdig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Her er 1/8-finalerne ved VM

Belgien knuser USA

Schweiz – Colombia