Kenneth Zohore har siden marts stået uden klub.
Her tog den bomstærke angriber afsked med Slask Wroclaw i Polen, hvor han ikke blev efterladt mange chancer for at vise sig frem. Derfor står han nu i et vadested, hvor han holder sig så skarp som muligt, indtil det rigtige tilbud lander på hans bord.
Det fortæller angriberen til Tipsbladet.
– Jeg venter stadig på den rette mulighed. Der har været nogle muligheder, som ikke har været det helt rigtige for mig i min nuværende situation. Jeg skal bare ud og spille, og hvis det kræver, at jeg tager et skridt tilbage for at tage to skridt frem på et senere tidspunkt, så gør jeg det.
Ifølge Kenneth Zohore, der som blot 16-årig brød igennem i FC København, har der også været flere tilbud at forholde sig til.
– Der har været nogle muligheder i udlandet, og der har også været et fint tilbud fra en dansk klub, som bare ikke var det rigtige for mig lige nu, siger Kenneth Zohore, der ikke vil komme nærmere ind på, hvilken klub fra Danmark der er tale om.

Angriberen ved dog godt, at han ikke kan gå rundt som klubløs for evigt, og han håber derfor på en afklaring i løbet af i år, så han igen kan komme ud og gøre det, han elsker allermest.
– Jeg holder de fleste døre åbne. Jeg ved, min agent også er i gang. Jeg har dog bedt ham om ikke at sige alting, da der har været mange, mange opkald. Jeg har også selv snakket med nogle klubber, men det hele skal passe sammen, siger Kenneth Zohore og tilføjer:
– Jeg vil gerne et sted hen, hvor jeg kan få lov til at spille og vise mig frem. Jeg er selvfølgelig med på, at der er konkurrence om pladserne og ingen kan garantere mig spilletid, men jeg ønsker mig et sted, hvor der er en chance for at bevise mig.
Kenneth Zohore, 30 år, trænede i løbet af sommeren med i Lyngby, men han fortæller, at det ikke var på tale at skrive en kontrakt. Det handlede i højere grad for ham om at holde sig i gang og teste fodboldformen.

I god form
De seneste år har Kenneth Zohore været plaget rigtig meget af skader, hvilket har begrænset ham til få spilleminutter.
Det har begrænset ham til et par og 100 spilleminutter, mens han har været på kontrakt i West Bromwich, OB og Slask Wrocloaw.
Ifølge angriberen selv står han dog et godt sted.
– Jeg træner individuelt med både løb og styrketræning, så jeg synes selv, jeg står skarpt, når det gælder både den fysiske del og konditionen. Jeg ved godt, hvor meget løbetræning der er i løbet af en uge, når man er på kontrakt, så det sørger jeg for at få gjort.
Kenneth Zohore erkender dog, at der er forskel på individuel træning og det at have en bold på foden.
– Jeg sørger også for at gå op på banen og få lavet nogle øvelser, men jeg træner ikke med nogle steder, som tingene er lige nu.
Kenneth Zohore slår afslutningsvist fast, at det på intet tidspunkt har været en overvejelse at stoppe karrieren, da han fortsat har masser at give til fodbolden.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Giver to spillere livstidskarantæne
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
FC København skriver kontrakt med juvel
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Vil have ham væk fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Var direkte fra træningsbanen
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER