Kenneth Zohore har siden marts stået uden klub.
Her tog den bomstærke angriber afsked med Slask Wroclaw i Polen, hvor han ikke blev efterladt mange chancer for at vise sig frem. Derfor står han nu i et vadested, hvor han holder sig så skarp som muligt, indtil det rigtige tilbud lander på hans bord.
Det fortæller angriberen til Tipsbladet.
– Jeg venter stadig på den rette mulighed. Der har været nogle muligheder, som ikke har været det helt rigtige for mig i min nuværende situation. Jeg skal bare ud og spille, og hvis det kræver, at jeg tager et skridt tilbage for at tage to skridt frem på et senere tidspunkt, så gør jeg det.
Ifølge Kenneth Zohore, der som blot 16-årig brød igennem i FC København, har der også været flere tilbud at forholde sig til.
– Der har været nogle muligheder i udlandet, og der har også været et fint tilbud fra en dansk klub, som bare ikke var det rigtige for mig lige nu, siger Kenneth Zohore, der ikke vil komme nærmere ind på, hvilken klub fra Danmark der er tale om.

Angriberen ved dog godt, at han ikke kan gå rundt som klubløs for evigt, og han håber derfor på en afklaring i løbet af i år, så han igen kan komme ud og gøre det, han elsker allermest.
– Jeg holder de fleste døre åbne. Jeg ved, min agent også er i gang. Jeg har dog bedt ham om ikke at sige alting, da der har været mange, mange opkald. Jeg har også selv snakket med nogle klubber, men det hele skal passe sammen, siger Kenneth Zohore og tilføjer:
– Jeg vil gerne et sted hen, hvor jeg kan få lov til at spille og vise mig frem. Jeg er selvfølgelig med på, at der er konkurrence om pladserne og ingen kan garantere mig spilletid, men jeg ønsker mig et sted, hvor der er en chance for at bevise mig.
Kenneth Zohore, 30 år, trænede i løbet af sommeren med i Lyngby, men han fortæller, at det ikke var på tale at skrive en kontrakt. Det handlede i højere grad for ham om at holde sig i gang og teste fodboldformen.

I god form
De seneste år har Kenneth Zohore været plaget rigtig meget af skader, hvilket har begrænset ham til få spilleminutter.
Det har begrænset ham til et par og 100 spilleminutter, mens han har været på kontrakt i West Bromwich, OB og Slask Wrocloaw.
Ifølge angriberen selv står han dog et godt sted.
– Jeg træner individuelt med både løb og styrketræning, så jeg synes selv, jeg står skarpt, når det gælder både den fysiske del og konditionen. Jeg ved godt, hvor meget løbetræning der er i løbet af en uge, når man er på kontrakt, så det sørger jeg for at få gjort.
Kenneth Zohore erkender dog, at der er forskel på individuel træning og det at have en bold på foden.
– Jeg sørger også for at gå op på banen og få lavet nogle øvelser, men jeg træner ikke med nogle steder, som tingene er lige nu.
Kenneth Zohore slår afslutningsvist fast, at det på intet tidspunkt har været en overvejelse at stoppe karrieren, da han fortsat har masser at give til fodbolden.
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
OPTAKT
OB – Randers FC
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Fik blackout på Brøndby Stadion
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG