Kenneth Zohore har siden marts stået uden klub.
Her tog den bomstærke angriber afsked med Slask Wroclaw i Polen, hvor han ikke blev efterladt mange chancer for at vise sig frem. Derfor står han nu i et vadested, hvor han holder sig så skarp som muligt, indtil det rigtige tilbud lander på hans bord.
Det fortæller angriberen til Tipsbladet.
– Jeg venter stadig på den rette mulighed. Der har været nogle muligheder, som ikke har været det helt rigtige for mig i min nuværende situation. Jeg skal bare ud og spille, og hvis det kræver, at jeg tager et skridt tilbage for at tage to skridt frem på et senere tidspunkt, så gør jeg det.
Ifølge Kenneth Zohore, der som blot 16-årig brød igennem i FC København, har der også været flere tilbud at forholde sig til.
– Der har været nogle muligheder i udlandet, og der har også været et fint tilbud fra en dansk klub, som bare ikke var det rigtige for mig lige nu, siger Kenneth Zohore, der ikke vil komme nærmere ind på, hvilken klub fra Danmark der er tale om.

Angriberen ved dog godt, at han ikke kan gå rundt som klubløs for evigt, og han håber derfor på en afklaring i løbet af i år, så han igen kan komme ud og gøre det, han elsker allermest.
– Jeg holder de fleste døre åbne. Jeg ved, min agent også er i gang. Jeg har dog bedt ham om ikke at sige alting, da der har været mange, mange opkald. Jeg har også selv snakket med nogle klubber, men det hele skal passe sammen, siger Kenneth Zohore og tilføjer:
– Jeg vil gerne et sted hen, hvor jeg kan få lov til at spille og vise mig frem. Jeg er selvfølgelig med på, at der er konkurrence om pladserne og ingen kan garantere mig spilletid, men jeg ønsker mig et sted, hvor der er en chance for at bevise mig.
Kenneth Zohore, 30 år, trænede i løbet af sommeren med i Lyngby, men han fortæller, at det ikke var på tale at skrive en kontrakt. Det handlede i højere grad for ham om at holde sig i gang og teste fodboldformen.

I god form
De seneste år har Kenneth Zohore været plaget rigtig meget af skader, hvilket har begrænset ham til få spilleminutter.
Det har begrænset ham til et par og 100 spilleminutter, mens han har været på kontrakt i West Bromwich, OB og Slask Wrocloaw.
Ifølge angriberen selv står han dog et godt sted.
– Jeg træner individuelt med både løb og styrketræning, så jeg synes selv, jeg står skarpt, når det gælder både den fysiske del og konditionen. Jeg ved godt, hvor meget løbetræning der er i løbet af en uge, når man er på kontrakt, så det sørger jeg for at få gjort.
Kenneth Zohore erkender dog, at der er forskel på individuel træning og det at have en bold på foden.
– Jeg sørger også for at gå op på banen og få lavet nogle øvelser, men jeg træner ikke med nogle steder, som tingene er lige nu.
Kenneth Zohore slår afslutningsvist fast, at det på intet tidspunkt har været en overvejelse at stoppe karrieren, da han fortsat har masser at give til fodbolden.
LIVE
TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER