Året er 1998…
… og Kenny Thorup får debut for sin nye klub AGF d. 15. marts i et målløst opgør hjemme mod Vejle…
Debuten for AGF skulle have været et skridt fremad for Thorup, men i stedet blev AGF starten på en længere nedtur for den teknisk stærke offensivspiller. Kenny Thorup startede i den bedste danske liga i 1994/95, hvor han var på kontrakt i FC København.
En sjetteplads blev det for københavnerne. En sæson der og videre til Næstved IF. Også her blev Kenny Thorup kun en sæson, fordi sydsjællænderne rykkede ned. Den nye klub blev oprykkerne Hvidovre IF. Og historien gentog sig. Holdet rykkede ned, Thorup skiftede. Denne gang til AGF.
Samtidig med klubfodbold var Thorup også aktuel på diverse ungdomslandshold. 18 optrædender på U17-landsholdet, 20 på U19-landsholdet og en enkelt på U21-holdet blev det til. Thorup nåede aldrig til A-landsholdet, selvom han havde potentiale til at komme så langt.
Efter skiftet i 1997/98 til AGF fik Thorup ikke den ønskede succes. AGF gik fra to gode sæsoner med en anden- og tredjeplads til en 8. plads. De tre efterfølgende sæsoner bød på to 10. pladser og en 8. plads.
Efter sæsonen 2000/01 skiftede Thorup på fri transfer til AB. Dette skete efter AGF efter begges ønsker ophævede kontrakten pr. 1. juni 2001. I første sæson hos AB blev han nummer fem i den bedste danske liga, hvilket er hans bedste resultat indenfor klubfodbolden.
28-årige Thorup spiller i dag for Fremad Amager, dog har han i indeværende sæson endnu ikke optrådt for det blåhvide hold.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
INTERVIEW