Kenny Thorup er Sporløs

FCK, AGF og AB.



Året er 1998…

… og Kenny Thorup får debut for sin nye klub AGF d. 15. marts i et målløst opgør hjemme mod Vejle…

Debuten for AGF skulle have været et skridt fremad for Thorup, men i stedet blev AGF starten på en længere nedtur for den teknisk stærke offensivspiller. Kenny Thorup startede i den bedste danske liga i 1994/95, hvor han var på kontrakt i FC København.
En sjetteplads blev det for københavnerne. En sæson der og videre til Næstved IF. Også her blev Kenny Thorup kun en sæson, fordi sydsjællænderne rykkede ned. Den nye klub blev oprykkerne Hvidovre IF. Og historien gentog sig. Holdet rykkede ned, Thorup skiftede. Denne gang til AGF.


Samtidig med klubfodbold var Thorup også aktuel på diverse ungdomslandshold. 18 optrædender på U17-landsholdet, 20 på U19-landsholdet og en enkelt på U21-holdet blev det til. Thorup nåede aldrig til A-landsholdet, selvom han havde potentiale til at komme så langt.
Efter skiftet i 1997/98 til AGF fik Thorup ikke den ønskede succes. AGF gik fra to gode sæsoner med en anden- og tredjeplads til en 8. plads. De tre efterfølgende sæsoner bød på to 10. pladser og en 8. plads.


Efter sæsonen 2000/01 skiftede Thorup på fri transfer til AB. Dette skete efter AGF efter begges ønsker ophævede kontrakten pr. 1. juni 2001. I første sæson hos AB blev han nummer fem i den bedste danske liga, hvilket er hans bedste resultat indenfor klubfodbolden.
28-årige Thorup spiller i dag for Fremad Amager, dog har han i indeværende sæson endnu ikke optrådt for det blåhvide hold.





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen