Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Kent Nielsen mener, at Silkeborg fik sendt et klart signal til omverdenen onsdag aften på Brøndby Stadion.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det blev ikke til en sejr for Silkeborg IF på Brøndby Stadion onsdag aften – men i kampens første 45 minutter spillede klubben fra Søhøjlandet de blågule ud af brættet. 

Og selvom det endte 3-3, mener Kent Nielsen, at Silkeborg fik sendt et signal til omverdenen. 

– Vi fik bevist os over for alle dem, der benævner os som kunstgræshold. Endnu engang fik vi bevist, at vi kan også mange andre steder. Der er mange, der altid indikerer, at vi kun kan på kunststof, siger Silkeborg-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Samtidig afviser han, at Silkeborg IF nu er favoritter til at gå videre på grund af underlaget på deres hjemmebane, Jysk Park. 

– Efter 22 kampe (i Superligaens grundspil, red.) var vi det bedste udehold. Det vil sige, at vi ikke havde særlig mange point på hjemmebane. Derfor ser jeg det også som helt åbent. Mange af de her Brøndby-spillere er jo også født og opvokset med kunst, og de har en rigtig fin bane. Jeg ser os ikke som favoritter. 

– Det er et fuldstændig åbent opgør, slår han fast. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

I Silkeborg-truppen er der skuffelse at spore over, at man ikke holdt fast i føringen, men der er også en forståelse for, at uafgjort på Brøndby Stadion ikke er så skidt endda.  

– Jeg tænker, at tilskuerne er meget glade. Der venter en lidt mere lige kamp i næste uge nu. Selvfølgelig er vi skuffede over anden halvleg. Vi spiller en klasse første halvleg, og så ændrer Brøndby en masse i pausen og kommer ud med ny energi. De er et rigtig godt hold. Vi er ærgerlige, men så er det heller ikke værre. Vi har en kamp, vi kan vinde på Jysk Park, siger Andreas Poulsen. 

Målmand Nicolai Larsen stemmer i. 

– Isoleret set er uafgjort på Brøndby Stadion egentlig et fint udgangspunkt, men jeg synes også, at det siger sig selv, at når vi er foran 3-0 ved pausen, er det skuffende, at vi kun får uafgjort, siger han. 

Hvad er det, der sker i anden halvleg? 

– Vi smider bolden utrolig mange gange. Desværre forpasser vi nogle muligheder. Vi begynder at spille lange bolde og høje bolde lige pludselig. Så ender det også med, at vi bliver rigtig trætte, fordi vi mister bolden så mange gange. 

Kent Nielsen giver desuden en opdatering på Silkeborgs skadessituation, efter at klubben måtte se bort fra profilerne Younes Bakiz, Pontus Rödin og Alexander Busch onsdag aften. 

– Pontus er ude resten af sæsonen. Busch er ikke udelukket til returopgøret. Og det er for tidligt at sige noget om Bakiz. Det er to-tre dage siden, og forstrækninger tager lidt længere tid, lyder det. 

Silkeborg IF og Brøndby IF mødes igen onsdag den 7. maj på Jysk Park. 






Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Afvist – Brøndby undrer sig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Skidt nyt om Lukas Lerager

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gratis adgang til Superliga-brag

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Patrick Dorgu er med