BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det blev ikke til en sejr for Silkeborg IF på Brøndby Stadion onsdag aften – men i kampens første 45 minutter spillede klubben fra Søhøjlandet de blågule ud af brættet.
Og selvom det endte 3-3, mener Kent Nielsen, at Silkeborg fik sendt et signal til omverdenen.
– Vi fik bevist os over for alle dem, der benævner os som kunstgræshold. Endnu engang fik vi bevist, at vi kan også mange andre steder. Der er mange, der altid indikerer, at vi kun kan på kunststof, siger Silkeborg-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Samtidig afviser han, at Silkeborg IF nu er favoritter til at gå videre på grund af underlaget på deres hjemmebane, Jysk Park.
– Efter 22 kampe (i Superligaens grundspil, red.) var vi det bedste udehold. Det vil sige, at vi ikke havde særlig mange point på hjemmebane. Derfor ser jeg det også som helt åbent. Mange af de her Brøndby-spillere er jo også født og opvokset med kunst, og de har en rigtig fin bane. Jeg ser os ikke som favoritter.
– Det er et fuldstændig åbent opgør, slår han fast.
Artiklen fortsætter efter billedet…

I Silkeborg-truppen er der skuffelse at spore over, at man ikke holdt fast i føringen, men der er også en forståelse for, at uafgjort på Brøndby Stadion ikke er så skidt endda.
– Jeg tænker, at tilskuerne er meget glade. Der venter en lidt mere lige kamp i næste uge nu. Selvfølgelig er vi skuffede over anden halvleg. Vi spiller en klasse første halvleg, og så ændrer Brøndby en masse i pausen og kommer ud med ny energi. De er et rigtig godt hold. Vi er ærgerlige, men så er det heller ikke værre. Vi har en kamp, vi kan vinde på Jysk Park, siger Andreas Poulsen.
Målmand Nicolai Larsen stemmer i.
– Isoleret set er uafgjort på Brøndby Stadion egentlig et fint udgangspunkt, men jeg synes også, at det siger sig selv, at når vi er foran 3-0 ved pausen, er det skuffende, at vi kun får uafgjort, siger han.
Hvad er det, der sker i anden halvleg?
– Vi smider bolden utrolig mange gange. Desværre forpasser vi nogle muligheder. Vi begynder at spille lange bolde og høje bolde lige pludselig. Så ender det også med, at vi bliver rigtig trætte, fordi vi mister bolden så mange gange.
Kent Nielsen giver desuden en opdatering på Silkeborgs skadessituation, efter at klubben måtte se bort fra profilerne Younes Bakiz, Pontus Rödin og Alexander Busch onsdag aften.
– Pontus er ude resten af sæsonen. Busch er ikke udelukket til returopgøret. Og det er for tidligt at sige noget om Bakiz. Det er to-tre dage siden, og forstrækninger tager lidt længere tid, lyder det.
Silkeborg IF og Brøndby IF mødes igen onsdag den 7. maj på Jysk Park.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Norge – Frankrig
AaB dæmper superligaforventninger
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Kroatien – Ghana
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE