BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det blev ikke til en sejr for Silkeborg IF på Brøndby Stadion onsdag aften – men i kampens første 45 minutter spillede klubben fra Søhøjlandet de blågule ud af brættet.
Og selvom det endte 3-3, mener Kent Nielsen, at Silkeborg fik sendt et signal til omverdenen.
– Vi fik bevist os over for alle dem, der benævner os som kunstgræshold. Endnu engang fik vi bevist, at vi kan også mange andre steder. Der er mange, der altid indikerer, at vi kun kan på kunststof, siger Silkeborg-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Samtidig afviser han, at Silkeborg IF nu er favoritter til at gå videre på grund af underlaget på deres hjemmebane, Jysk Park.
– Efter 22 kampe (i Superligaens grundspil, red.) var vi det bedste udehold. Det vil sige, at vi ikke havde særlig mange point på hjemmebane. Derfor ser jeg det også som helt åbent. Mange af de her Brøndby-spillere er jo også født og opvokset med kunst, og de har en rigtig fin bane. Jeg ser os ikke som favoritter.
– Det er et fuldstændig åbent opgør, slår han fast.
Artiklen fortsætter efter billedet…

I Silkeborg-truppen er der skuffelse at spore over, at man ikke holdt fast i føringen, men der er også en forståelse for, at uafgjort på Brøndby Stadion ikke er så skidt endda.
– Jeg tænker, at tilskuerne er meget glade. Der venter en lidt mere lige kamp i næste uge nu. Selvfølgelig er vi skuffede over anden halvleg. Vi spiller en klasse første halvleg, og så ændrer Brøndby en masse i pausen og kommer ud med ny energi. De er et rigtig godt hold. Vi er ærgerlige, men så er det heller ikke værre. Vi har en kamp, vi kan vinde på Jysk Park, siger Andreas Poulsen.
Målmand Nicolai Larsen stemmer i.
– Isoleret set er uafgjort på Brøndby Stadion egentlig et fint udgangspunkt, men jeg synes også, at det siger sig selv, at når vi er foran 3-0 ved pausen, er det skuffende, at vi kun får uafgjort, siger han.
Hvad er det, der sker i anden halvleg?
– Vi smider bolden utrolig mange gange. Desværre forpasser vi nogle muligheder. Vi begynder at spille lange bolde og høje bolde lige pludselig. Så ender det også med, at vi bliver rigtig trætte, fordi vi mister bolden så mange gange.
Kent Nielsen giver desuden en opdatering på Silkeborgs skadessituation, efter at klubben måtte se bort fra profilerne Younes Bakiz, Pontus Rödin og Alexander Busch onsdag aften.
– Pontus er ude resten af sæsonen. Busch er ikke udelukket til returopgøret. Og det er for tidligt at sige noget om Bakiz. Det er to-tre dage siden, og forstrækninger tager lidt længere tid, lyder det.
Silkeborg IF og Brøndby IF mødes igen onsdag den 7. maj på Jysk Park.
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
Han peger på Simon Kjær
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Lerager ser forandret Kamil Grabara
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
– Du har udstråling som tagpap
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
Henter dansker – får god pakke
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
MEDIE