BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det blev ikke til en sejr for Silkeborg IF på Brøndby Stadion onsdag aften – men i kampens første 45 minutter spillede klubben fra Søhøjlandet de blågule ud af brættet.
Og selvom det endte 3-3, mener Kent Nielsen, at Silkeborg fik sendt et signal til omverdenen.
– Vi fik bevist os over for alle dem, der benævner os som kunstgræshold. Endnu engang fik vi bevist, at vi kan også mange andre steder. Der er mange, der altid indikerer, at vi kun kan på kunststof, siger Silkeborg-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Samtidig afviser han, at Silkeborg IF nu er favoritter til at gå videre på grund af underlaget på deres hjemmebane, Jysk Park.
– Efter 22 kampe (i Superligaens grundspil, red.) var vi det bedste udehold. Det vil sige, at vi ikke havde særlig mange point på hjemmebane. Derfor ser jeg det også som helt åbent. Mange af de her Brøndby-spillere er jo også født og opvokset med kunst, og de har en rigtig fin bane. Jeg ser os ikke som favoritter.
– Det er et fuldstændig åbent opgør, slår han fast.
Artiklen fortsætter efter billedet…

I Silkeborg-truppen er der skuffelse at spore over, at man ikke holdt fast i føringen, men der er også en forståelse for, at uafgjort på Brøndby Stadion ikke er så skidt endda.
– Jeg tænker, at tilskuerne er meget glade. Der venter en lidt mere lige kamp i næste uge nu. Selvfølgelig er vi skuffede over anden halvleg. Vi spiller en klasse første halvleg, og så ændrer Brøndby en masse i pausen og kommer ud med ny energi. De er et rigtig godt hold. Vi er ærgerlige, men så er det heller ikke værre. Vi har en kamp, vi kan vinde på Jysk Park, siger Andreas Poulsen.
Målmand Nicolai Larsen stemmer i.
– Isoleret set er uafgjort på Brøndby Stadion egentlig et fint udgangspunkt, men jeg synes også, at det siger sig selv, at når vi er foran 3-0 ved pausen, er det skuffende, at vi kun får uafgjort, siger han.
Hvad er det, der sker i anden halvleg?
– Vi smider bolden utrolig mange gange. Desværre forpasser vi nogle muligheder. Vi begynder at spille lange bolde og høje bolde lige pludselig. Så ender det også med, at vi bliver rigtig trætte, fordi vi mister bolden så mange gange.
Kent Nielsen giver desuden en opdatering på Silkeborgs skadessituation, efter at klubben måtte se bort fra profilerne Younes Bakiz, Pontus Rödin og Alexander Busch onsdag aften.
– Pontus er ude resten af sæsonen. Busch er ikke udelukket til returopgøret. Og det er for tidligt at sige noget om Bakiz. Det er to-tre dage siden, og forstrækninger tager lidt længere tid, lyder det.
Silkeborg IF og Brøndby IF mødes igen onsdag den 7. maj på Jysk Park.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
10. gang i træk
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT