BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det blev ikke til en sejr for Silkeborg IF på Brøndby Stadion onsdag aften – men i kampens første 45 minutter spillede klubben fra Søhøjlandet de blågule ud af brættet.
Og selvom det endte 3-3, mener Kent Nielsen, at Silkeborg fik sendt et signal til omverdenen.
– Vi fik bevist os over for alle dem, der benævner os som kunstgræshold. Endnu engang fik vi bevist, at vi kan også mange andre steder. Der er mange, der altid indikerer, at vi kun kan på kunststof, siger Silkeborg-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Samtidig afviser han, at Silkeborg IF nu er favoritter til at gå videre på grund af underlaget på deres hjemmebane, Jysk Park.
– Efter 22 kampe (i Superligaens grundspil, red.) var vi det bedste udehold. Det vil sige, at vi ikke havde særlig mange point på hjemmebane. Derfor ser jeg det også som helt åbent. Mange af de her Brøndby-spillere er jo også født og opvokset med kunst, og de har en rigtig fin bane. Jeg ser os ikke som favoritter.
– Det er et fuldstændig åbent opgør, slår han fast.
Artiklen fortsætter efter billedet…

I Silkeborg-truppen er der skuffelse at spore over, at man ikke holdt fast i føringen, men der er også en forståelse for, at uafgjort på Brøndby Stadion ikke er så skidt endda.
– Jeg tænker, at tilskuerne er meget glade. Der venter en lidt mere lige kamp i næste uge nu. Selvfølgelig er vi skuffede over anden halvleg. Vi spiller en klasse første halvleg, og så ændrer Brøndby en masse i pausen og kommer ud med ny energi. De er et rigtig godt hold. Vi er ærgerlige, men så er det heller ikke værre. Vi har en kamp, vi kan vinde på Jysk Park, siger Andreas Poulsen.
Målmand Nicolai Larsen stemmer i.
– Isoleret set er uafgjort på Brøndby Stadion egentlig et fint udgangspunkt, men jeg synes også, at det siger sig selv, at når vi er foran 3-0 ved pausen, er det skuffende, at vi kun får uafgjort, siger han.
Hvad er det, der sker i anden halvleg?
– Vi smider bolden utrolig mange gange. Desværre forpasser vi nogle muligheder. Vi begynder at spille lange bolde og høje bolde lige pludselig. Så ender det også med, at vi bliver rigtig trætte, fordi vi mister bolden så mange gange.
Kent Nielsen giver desuden en opdatering på Silkeborgs skadessituation, efter at klubben måtte se bort fra profilerne Younes Bakiz, Pontus Rödin og Alexander Busch onsdag aften.
– Pontus er ude resten af sæsonen. Busch er ikke udelukket til returopgøret. Og det er for tidligt at sige noget om Bakiz. Det er to-tre dage siden, og forstrækninger tager lidt længere tid, lyder det.
Silkeborg IF og Brøndby IF mødes igen onsdag den 7. maj på Jysk Park.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
INTERVIEW
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
Her kan du se FC Polissya mod FC København
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Her kan du se de danske hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TOPNYHED