Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Kent Nielsen mener, at Silkeborg fik sendt et klart signal til omverdenen onsdag aften på Brøndby Stadion.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det blev ikke til en sejr for Silkeborg IF på Brøndby Stadion onsdag aften – men i kampens første 45 minutter spillede klubben fra Søhøjlandet de blågule ud af brættet. 

Og selvom det endte 3-3, mener Kent Nielsen, at Silkeborg fik sendt et signal til omverdenen. 

– Vi fik bevist os over for alle dem, der benævner os som kunstgræshold. Endnu engang fik vi bevist, at vi kan også mange andre steder. Der er mange, der altid indikerer, at vi kun kan på kunststof, siger Silkeborg-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Samtidig afviser han, at Silkeborg IF nu er favoritter til at gå videre på grund af underlaget på deres hjemmebane, Jysk Park. 

– Efter 22 kampe (i Superligaens grundspil, red.) var vi det bedste udehold. Det vil sige, at vi ikke havde særlig mange point på hjemmebane. Derfor ser jeg det også som helt åbent. Mange af de her Brøndby-spillere er jo også født og opvokset med kunst, og de har en rigtig fin bane. Jeg ser os ikke som favoritter. 

– Det er et fuldstændig åbent opgør, slår han fast. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

I Silkeborg-truppen er der skuffelse at spore over, at man ikke holdt fast i føringen, men der er også en forståelse for, at uafgjort på Brøndby Stadion ikke er så skidt endda.  

– Jeg tænker, at tilskuerne er meget glade. Der venter en lidt mere lige kamp i næste uge nu. Selvfølgelig er vi skuffede over anden halvleg. Vi spiller en klasse første halvleg, og så ændrer Brøndby en masse i pausen og kommer ud med ny energi. De er et rigtig godt hold. Vi er ærgerlige, men så er det heller ikke værre. Vi har en kamp, vi kan vinde på Jysk Park, siger Andreas Poulsen. 

Målmand Nicolai Larsen stemmer i. 

– Isoleret set er uafgjort på Brøndby Stadion egentlig et fint udgangspunkt, men jeg synes også, at det siger sig selv, at når vi er foran 3-0 ved pausen, er det skuffende, at vi kun får uafgjort, siger han. 

Hvad er det, der sker i anden halvleg? 

– Vi smider bolden utrolig mange gange. Desværre forpasser vi nogle muligheder. Vi begynder at spille lange bolde og høje bolde lige pludselig. Så ender det også med, at vi bliver rigtig trætte, fordi vi mister bolden så mange gange. 

Kent Nielsen giver desuden en opdatering på Silkeborgs skadessituation, efter at klubben måtte se bort fra profilerne Younes Bakiz, Pontus Rödin og Alexander Busch onsdag aften. 

– Pontus er ude resten af sæsonen. Busch er ikke udelukket til returopgøret. Og det er for tidligt at sige noget om Bakiz. Det er to-tre dage siden, og forstrækninger tager lidt længere tid, lyder det. 

Silkeborg IF og Brøndby IF mødes igen onsdag den 7. maj på Jysk Park. 





Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Spanske medier i ekstase

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Her er Efterårets Hold i Superligaen

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

FCM smed point i kæmpe drama

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

FCN ydmyger Silkeborg

FC København – Sønderjyske

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

– De skal skille sig af med ham!

Trækker overskrifter i Sydkorea

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Randers FC – AGF

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Kæmpe triumf for Frank

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tullberg skifter fire mand

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Viborg FF – FC Midtjylland

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Stjerner sender besked til Froholdt

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Dansk bomber i tårevædet afsked