Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Kent Nielsen mener, at Silkeborg fik sendt et klart signal til omverdenen onsdag aften på Brøndby Stadion.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det blev ikke til en sejr for Silkeborg IF på Brøndby Stadion onsdag aften – men i kampens første 45 minutter spillede klubben fra Søhøjlandet de blågule ud af brættet. 

Og selvom det endte 3-3, mener Kent Nielsen, at Silkeborg fik sendt et signal til omverdenen. 

– Vi fik bevist os over for alle dem, der benævner os som kunstgræshold. Endnu engang fik vi bevist, at vi kan også mange andre steder. Der er mange, der altid indikerer, at vi kun kan på kunststof, siger Silkeborg-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Samtidig afviser han, at Silkeborg IF nu er favoritter til at gå videre på grund af underlaget på deres hjemmebane, Jysk Park. 

– Efter 22 kampe (i Superligaens grundspil, red.) var vi det bedste udehold. Det vil sige, at vi ikke havde særlig mange point på hjemmebane. Derfor ser jeg det også som helt åbent. Mange af de her Brøndby-spillere er jo også født og opvokset med kunst, og de har en rigtig fin bane. Jeg ser os ikke som favoritter. 

– Det er et fuldstændig åbent opgør, slår han fast. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

I Silkeborg-truppen er der skuffelse at spore over, at man ikke holdt fast i føringen, men der er også en forståelse for, at uafgjort på Brøndby Stadion ikke er så skidt endda.  

– Jeg tænker, at tilskuerne er meget glade. Der venter en lidt mere lige kamp i næste uge nu. Selvfølgelig er vi skuffede over anden halvleg. Vi spiller en klasse første halvleg, og så ændrer Brøndby en masse i pausen og kommer ud med ny energi. De er et rigtig godt hold. Vi er ærgerlige, men så er det heller ikke værre. Vi har en kamp, vi kan vinde på Jysk Park, siger Andreas Poulsen. 

Målmand Nicolai Larsen stemmer i. 

– Isoleret set er uafgjort på Brøndby Stadion egentlig et fint udgangspunkt, men jeg synes også, at det siger sig selv, at når vi er foran 3-0 ved pausen, er det skuffende, at vi kun får uafgjort, siger han. 

Hvad er det, der sker i anden halvleg? 

– Vi smider bolden utrolig mange gange. Desværre forpasser vi nogle muligheder. Vi begynder at spille lange bolde og høje bolde lige pludselig. Så ender det også med, at vi bliver rigtig trætte, fordi vi mister bolden så mange gange. 

Kent Nielsen giver desuden en opdatering på Silkeborgs skadessituation, efter at klubben måtte se bort fra profilerne Younes Bakiz, Pontus Rödin og Alexander Busch onsdag aften. 

– Pontus er ude resten af sæsonen. Busch er ikke udelukket til returopgøret. Og det er for tidligt at sige noget om Bakiz. Det er to-tre dage siden, og forstrækninger tager lidt længere tid, lyder det. 

Silkeborg IF og Brøndby IF mødes igen onsdag den 7. maj på Jysk Park. 





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Froholdt med klar transfermelding

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Stjerne flirter med Brøndby

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Kan købes til spotpris

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Chok – forlænger med Brøndby

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nedslående Dorgu-melding

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Medie: Betaler 11 millioner kroner

‘Han ligner en spiller for FC København’

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Stor dansk Champions League-nyhed

Afsløring: Aurelio Buta på plads i FC København

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne