Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Kent Nielsen mener, at Silkeborg fik sendt et klart signal til omverdenen onsdag aften på Brøndby Stadion.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det blev ikke til en sejr for Silkeborg IF på Brøndby Stadion onsdag aften – men i kampens første 45 minutter spillede klubben fra Søhøjlandet de blågule ud af brættet. 

Og selvom det endte 3-3, mener Kent Nielsen, at Silkeborg fik sendt et signal til omverdenen. 

– Vi fik bevist os over for alle dem, der benævner os som kunstgræshold. Endnu engang fik vi bevist, at vi kan også mange andre steder. Der er mange, der altid indikerer, at vi kun kan på kunststof, siger Silkeborg-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Samtidig afviser han, at Silkeborg IF nu er favoritter til at gå videre på grund af underlaget på deres hjemmebane, Jysk Park. 

– Efter 22 kampe (i Superligaens grundspil, red.) var vi det bedste udehold. Det vil sige, at vi ikke havde særlig mange point på hjemmebane. Derfor ser jeg det også som helt åbent. Mange af de her Brøndby-spillere er jo også født og opvokset med kunst, og de har en rigtig fin bane. Jeg ser os ikke som favoritter. 

– Det er et fuldstændig åbent opgør, slår han fast. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

I Silkeborg-truppen er der skuffelse at spore over, at man ikke holdt fast i føringen, men der er også en forståelse for, at uafgjort på Brøndby Stadion ikke er så skidt endda.  

– Jeg tænker, at tilskuerne er meget glade. Der venter en lidt mere lige kamp i næste uge nu. Selvfølgelig er vi skuffede over anden halvleg. Vi spiller en klasse første halvleg, og så ændrer Brøndby en masse i pausen og kommer ud med ny energi. De er et rigtig godt hold. Vi er ærgerlige, men så er det heller ikke værre. Vi har en kamp, vi kan vinde på Jysk Park, siger Andreas Poulsen. 

Målmand Nicolai Larsen stemmer i. 

– Isoleret set er uafgjort på Brøndby Stadion egentlig et fint udgangspunkt, men jeg synes også, at det siger sig selv, at når vi er foran 3-0 ved pausen, er det skuffende, at vi kun får uafgjort, siger han. 

Hvad er det, der sker i anden halvleg? 

– Vi smider bolden utrolig mange gange. Desværre forpasser vi nogle muligheder. Vi begynder at spille lange bolde og høje bolde lige pludselig. Så ender det også med, at vi bliver rigtig trætte, fordi vi mister bolden så mange gange. 

Kent Nielsen giver desuden en opdatering på Silkeborgs skadessituation, efter at klubben måtte se bort fra profilerne Younes Bakiz, Pontus Rödin og Alexander Busch onsdag aften. 

– Pontus er ude resten af sæsonen. Busch er ikke udelukket til returopgøret. Og det er for tidligt at sige noget om Bakiz. Det er to-tre dage siden, og forstrækninger tager lidt længere tid, lyder det. 

Silkeborg IF og Brøndby IF mødes igen onsdag den 7. maj på Jysk Park. 





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Nu er Dreyer historisk

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

631 millioner kroner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Bo Henriksen lander TV-job



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Chokpris på Victor Froholdt

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Voldsomt skænderi i FC København

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’