BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det blev ikke til en sejr for Silkeborg IF på Brøndby Stadion onsdag aften – men i kampens første 45 minutter spillede klubben fra Søhøjlandet de blågule ud af brættet.
Og selvom det endte 3-3, mener Kent Nielsen, at Silkeborg fik sendt et signal til omverdenen.
– Vi fik bevist os over for alle dem, der benævner os som kunstgræshold. Endnu engang fik vi bevist, at vi kan også mange andre steder. Der er mange, der altid indikerer, at vi kun kan på kunststof, siger Silkeborg-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Samtidig afviser han, at Silkeborg IF nu er favoritter til at gå videre på grund af underlaget på deres hjemmebane, Jysk Park.
– Efter 22 kampe (i Superligaens grundspil, red.) var vi det bedste udehold. Det vil sige, at vi ikke havde særlig mange point på hjemmebane. Derfor ser jeg det også som helt åbent. Mange af de her Brøndby-spillere er jo også født og opvokset med kunst, og de har en rigtig fin bane. Jeg ser os ikke som favoritter.
– Det er et fuldstændig åbent opgør, slår han fast.
Artiklen fortsætter efter billedet…

I Silkeborg-truppen er der skuffelse at spore over, at man ikke holdt fast i føringen, men der er også en forståelse for, at uafgjort på Brøndby Stadion ikke er så skidt endda.
– Jeg tænker, at tilskuerne er meget glade. Der venter en lidt mere lige kamp i næste uge nu. Selvfølgelig er vi skuffede over anden halvleg. Vi spiller en klasse første halvleg, og så ændrer Brøndby en masse i pausen og kommer ud med ny energi. De er et rigtig godt hold. Vi er ærgerlige, men så er det heller ikke værre. Vi har en kamp, vi kan vinde på Jysk Park, siger Andreas Poulsen.
Målmand Nicolai Larsen stemmer i.
– Isoleret set er uafgjort på Brøndby Stadion egentlig et fint udgangspunkt, men jeg synes også, at det siger sig selv, at når vi er foran 3-0 ved pausen, er det skuffende, at vi kun får uafgjort, siger han.
Hvad er det, der sker i anden halvleg?
– Vi smider bolden utrolig mange gange. Desværre forpasser vi nogle muligheder. Vi begynder at spille lange bolde og høje bolde lige pludselig. Så ender det også med, at vi bliver rigtig trætte, fordi vi mister bolden så mange gange.
Kent Nielsen giver desuden en opdatering på Silkeborgs skadessituation, efter at klubben måtte se bort fra profilerne Younes Bakiz, Pontus Rödin og Alexander Busch onsdag aften.
– Pontus er ude resten af sæsonen. Busch er ikke udelukket til returopgøret. Og det er for tidligt at sige noget om Bakiz. Det er to-tre dage siden, og forstrækninger tager lidt længere tid, lyder det.
Silkeborg IF og Brøndby IF mødes igen onsdag den 7. maj på Jysk Park.
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Danmarks landskamp slog særlig rekord
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
TOPNYHED
Belønnes af FC København
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER