Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Kent Nielsen mener, at Silkeborg fik sendt et klart signal til omverdenen onsdag aften på Brøndby Stadion.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det blev ikke til en sejr for Silkeborg IF på Brøndby Stadion onsdag aften – men i kampens første 45 minutter spillede klubben fra Søhøjlandet de blågule ud af brættet. 

Og selvom det endte 3-3, mener Kent Nielsen, at Silkeborg fik sendt et signal til omverdenen. 

– Vi fik bevist os over for alle dem, der benævner os som kunstgræshold. Endnu engang fik vi bevist, at vi kan også mange andre steder. Der er mange, der altid indikerer, at vi kun kan på kunststof, siger Silkeborg-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Samtidig afviser han, at Silkeborg IF nu er favoritter til at gå videre på grund af underlaget på deres hjemmebane, Jysk Park. 

– Efter 22 kampe (i Superligaens grundspil, red.) var vi det bedste udehold. Det vil sige, at vi ikke havde særlig mange point på hjemmebane. Derfor ser jeg det også som helt åbent. Mange af de her Brøndby-spillere er jo også født og opvokset med kunst, og de har en rigtig fin bane. Jeg ser os ikke som favoritter. 

– Det er et fuldstændig åbent opgør, slår han fast. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

I Silkeborg-truppen er der skuffelse at spore over, at man ikke holdt fast i føringen, men der er også en forståelse for, at uafgjort på Brøndby Stadion ikke er så skidt endda.  

– Jeg tænker, at tilskuerne er meget glade. Der venter en lidt mere lige kamp i næste uge nu. Selvfølgelig er vi skuffede over anden halvleg. Vi spiller en klasse første halvleg, og så ændrer Brøndby en masse i pausen og kommer ud med ny energi. De er et rigtig godt hold. Vi er ærgerlige, men så er det heller ikke værre. Vi har en kamp, vi kan vinde på Jysk Park, siger Andreas Poulsen. 

Målmand Nicolai Larsen stemmer i. 

– Isoleret set er uafgjort på Brøndby Stadion egentlig et fint udgangspunkt, men jeg synes også, at det siger sig selv, at når vi er foran 3-0 ved pausen, er det skuffende, at vi kun får uafgjort, siger han. 

Hvad er det, der sker i anden halvleg? 

– Vi smider bolden utrolig mange gange. Desværre forpasser vi nogle muligheder. Vi begynder at spille lange bolde og høje bolde lige pludselig. Så ender det også med, at vi bliver rigtig trætte, fordi vi mister bolden så mange gange. 

Kent Nielsen giver desuden en opdatering på Silkeborgs skadessituation, efter at klubben måtte se bort fra profilerne Younes Bakiz, Pontus Rödin og Alexander Busch onsdag aften. 

– Pontus er ude resten af sæsonen. Busch er ikke udelukket til returopgøret. Og det er for tidligt at sige noget om Bakiz. Det er to-tre dage siden, og forstrækninger tager lidt længere tid, lyder det. 

Silkeborg IF og Brøndby IF mødes igen onsdag den 7. maj på Jysk Park. 





Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Hylder dansk debutant

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

– En stor beslutning



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Ikke sket i 8 år

Teemu Pukki dominerer

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

– Dumdristigt og naivt



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Prøvede at lokke Eriksen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

Elkjær jubler over Frank

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Skidt nyt for Real Madrid

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed

Mourinho meldes tæt på storklub

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’