PARKEN (Tipsbladet): Kevin Diks har i flere år været stensikker starter for FCK og på den baggrund sikret sig et stort skifte til Borussia Mönchengladbach til sommer.
Men i dette forår har minutterne i særligt Superligaen ikke været helt så mange.
Mandag fik han så sin første start, da FC København slog Randers FC, og den beslutning behager ikke den indonesiske altmuligmand, fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter sejren.
– Jeg var glad for at blive udnævnt som kaptajn, og det var en stor ære. Jeg kender klubben godt, men jeg er ikke glad for ikke at spille hver gang, men vi er også mange gode spillere i FCK. Selvfølgelig er jeg ikke enig med træneren omkring det, men når jeg spiller, giver jeg alt for klubben og fansene.
Kevin Diks vil ikke spekulere i, om de få Superliga-startere har noget at gøre med hans situation i klubben, hvor han rykker til Bundesligaen efter sæsonen.
– Det skal jeg ikke gå ind i. Vi er mange gode spillere, men jeg er ikke enig i, at jeg ikke skal spille, hvilket er meget normalt i fodbold ikke at være enig med træneren omkring. Det har ikke været tilfældet med mig efter vinterpausen.
Det blev der lavet om på mandag, hvor Kevin Diks var med til at sikre FCK en sejr og et clean sheet på baggrund af en stærk første halvleg. Syndromet med at tabe momentum efter pausen var heller ikke et tema og er noget, FCK har arbejdet med op til mesterskabsspillet.
– Da vi var tilbage fra landsholdstjenester, har vi italesat det. Nu ved vi, hvordan vi skal løse det. Alle skal være på tæerne og have energien, når vi er foran. Når vi er bagud, er det ikke et problem, men der sker et eller andet, når vi er foran. Nu ved vi, hvad der skal til, og i dag lykkedes vi med det.
FC København gik som bekendt på landsholdstermin med en ordentlig dukkert mod Viborg FF, hvor man i anden halvleg smed en sejr på 2-0. I den kommende spillerunde er der igen gode chancer for, at Kevin Diks starter, da Pantelis Hatzidiakos er i karantæne efter gult i aftenens kamp.
FC København skal søndag en tur til kunstræsset i Farum, hvor FC Nordsjælland venter.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TransferLIVE: Koster 900 millioner
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Vilde Messi tangerer VM-rekord
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
