Kevin Diks: Dér er jeg ikke enig med Neestrup

Kevin Diks fortæller efter sejren over Randers FC, at han er utilfreds med ikke at få flere minutter i Superligaen.



PARKEN (Tipsbladet): Kevin Diks har i flere år været stensikker starter for FCK og på den baggrund sikret sig et stort skifte til Borussia Mönchengladbach til sommer.

Men i dette forår har minutterne i særligt Superligaen ikke været helt så mange.

Mandag fik han så sin første start, da FC København slog Randers FC, og den beslutning behager ikke den indonesiske altmuligmand, fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter sejren.

– Jeg var glad for at blive udnævnt som kaptajn, og det var en stor ære. Jeg kender klubben godt, men jeg er ikke glad for ikke at spille hver gang, men vi er også mange gode spillere i FCK. Selvfølgelig er jeg ikke enig med træneren omkring det, men når jeg spiller, giver jeg alt for klubben og fansene.

Kevin Diks vil ikke spekulere i, om de få Superliga-startere har noget at gøre med hans situation i klubben, hvor han rykker til Bundesligaen efter sæsonen.

– Det skal jeg ikke gå ind i. Vi er mange gode spillere, men jeg er ikke enig i, at jeg ikke skal spille, hvilket er meget normalt i fodbold ikke at være enig med træneren omkring. Det har ikke været tilfældet med mig efter vinterpausen.

Det blev der lavet om på mandag, hvor Kevin Diks var med til at sikre FCK en sejr og et clean sheet på baggrund af en stærk første halvleg. Syndromet med at tabe momentum efter pausen var heller ikke et tema og er noget, FCK har arbejdet med op til mesterskabsspillet.

– Da vi var tilbage fra landsholdstjenester, har vi italesat det. Nu ved vi, hvordan vi skal løse det. Alle skal være på tæerne og have energien, når vi er foran. Når vi er bagud, er det ikke et problem, men der sker et eller andet, når vi er foran. Nu ved vi, hvad der skal til, og i dag lykkedes vi med det.

FC København gik som bekendt på landsholdstermin med en ordentlig dukkert mod Viborg FF, hvor man i anden halvleg smed en sejr på 2-0. I den kommende spillerunde er der igen gode chancer for, at Kevin Diks starter, da Pantelis Hatzidiakos er i karantæne efter gult i aftenens kamp.

FC København skal søndag en tur til kunstræsset i Farum, hvor FC Nordsjælland venter.





Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Oddset styrtdykker

Tottenham henter forløsende sejr

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp