Kevin Diks: Dér er jeg ikke enig med Neestrup

Kevin Diks fortæller efter sejren over Randers FC, at han er utilfreds med ikke at få flere minutter i Superligaen.



PARKEN (Tipsbladet): Kevin Diks har i flere år været stensikker starter for FCK og på den baggrund sikret sig et stort skifte til Borussia Mönchengladbach til sommer.

Men i dette forår har minutterne i særligt Superligaen ikke været helt så mange.

Mandag fik han så sin første start, da FC København slog Randers FC, og den beslutning behager ikke den indonesiske altmuligmand, fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter sejren.

– Jeg var glad for at blive udnævnt som kaptajn, og det var en stor ære. Jeg kender klubben godt, men jeg er ikke glad for ikke at spille hver gang, men vi er også mange gode spillere i FCK. Selvfølgelig er jeg ikke enig med træneren omkring det, men når jeg spiller, giver jeg alt for klubben og fansene.

Kevin Diks vil ikke spekulere i, om de få Superliga-startere har noget at gøre med hans situation i klubben, hvor han rykker til Bundesligaen efter sæsonen.

– Det skal jeg ikke gå ind i. Vi er mange gode spillere, men jeg er ikke enig i, at jeg ikke skal spille, hvilket er meget normalt i fodbold ikke at være enig med træneren omkring. Det har ikke været tilfældet med mig efter vinterpausen.

Det blev der lavet om på mandag, hvor Kevin Diks var med til at sikre FCK en sejr og et clean sheet på baggrund af en stærk første halvleg. Syndromet med at tabe momentum efter pausen var heller ikke et tema og er noget, FCK har arbejdet med op til mesterskabsspillet.

– Da vi var tilbage fra landsholdstjenester, har vi italesat det. Nu ved vi, hvordan vi skal løse det. Alle skal være på tæerne og have energien, når vi er foran. Når vi er bagud, er det ikke et problem, men der sker et eller andet, når vi er foran. Nu ved vi, hvad der skal til, og i dag lykkedes vi med det.

FC København gik som bekendt på landsholdstermin med en ordentlig dukkert mod Viborg FF, hvor man i anden halvleg smed en sejr på 2-0. I den kommende spillerunde er der igen gode chancer for, at Kevin Diks starter, da Pantelis Hatzidiakos er i karantæne efter gult i aftenens kamp.

FC København skal søndag en tur til kunstræsset i Farum, hvor FC Nordsjælland venter.



Neestrup fremhæver to Lerager-øjeblikke

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Danske klubber efter Thomas Delaney

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Napoli jagter Superliga-profil

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

OB-boss med spændende transferbesked

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Sergio Ramos i chokskifte?

Zorniger kommer med klar besked

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Thomas Delaney i stor hyldest

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Brøndby afvist

Syv i træk for Barcelona

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Slot har intet problem med Salah

Aflyser møde med pressen

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Målfattigt mellem Bees og Whites

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg