Kevin Diks: Dér er jeg ikke enig med Neestrup

Kevin Diks fortæller efter sejren over Randers FC, at han er utilfreds med ikke at få flere minutter i Superligaen.



PARKEN (Tipsbladet): Kevin Diks har i flere år været stensikker starter for FCK og på den baggrund sikret sig et stort skifte til Borussia Mönchengladbach til sommer.

Men i dette forår har minutterne i særligt Superligaen ikke været helt så mange.

Mandag fik han så sin første start, da FC København slog Randers FC, og den beslutning behager ikke den indonesiske altmuligmand, fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter sejren.

– Jeg var glad for at blive udnævnt som kaptajn, og det var en stor ære. Jeg kender klubben godt, men jeg er ikke glad for ikke at spille hver gang, men vi er også mange gode spillere i FCK. Selvfølgelig er jeg ikke enig med træneren omkring det, men når jeg spiller, giver jeg alt for klubben og fansene.

Kevin Diks vil ikke spekulere i, om de få Superliga-startere har noget at gøre med hans situation i klubben, hvor han rykker til Bundesligaen efter sæsonen.

– Det skal jeg ikke gå ind i. Vi er mange gode spillere, men jeg er ikke enig i, at jeg ikke skal spille, hvilket er meget normalt i fodbold ikke at være enig med træneren omkring. Det har ikke været tilfældet med mig efter vinterpausen.

Det blev der lavet om på mandag, hvor Kevin Diks var med til at sikre FCK en sejr og et clean sheet på baggrund af en stærk første halvleg. Syndromet med at tabe momentum efter pausen var heller ikke et tema og er noget, FCK har arbejdet med op til mesterskabsspillet.

– Da vi var tilbage fra landsholdstjenester, har vi italesat det. Nu ved vi, hvordan vi skal løse det. Alle skal være på tæerne og have energien, når vi er foran. Når vi er bagud, er det ikke et problem, men der sker et eller andet, når vi er foran. Nu ved vi, hvad der skal til, og i dag lykkedes vi med det.

FC København gik som bekendt på landsholdstermin med en ordentlig dukkert mod Viborg FF, hvor man i anden halvleg smed en sejr på 2-0. I den kommende spillerunde er der igen gode chancer for, at Kevin Diks starter, da Pantelis Hatzidiakos er i karantæne efter gult i aftenens kamp.

FC København skal søndag en tur til kunstræsset i Farum, hvor FC Nordsjælland venter.





LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Her er startopstillingerne til guldbraget

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FC København – Vejle Boldklub

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Drømmemål sender Fredericia under stregen