Kevin Diks: Dér er jeg ikke enig med Neestrup

Kevin Diks fortæller efter sejren over Randers FC, at han er utilfreds med ikke at få flere minutter i Superligaen.



PARKEN (Tipsbladet): Kevin Diks har i flere år været stensikker starter for FCK og på den baggrund sikret sig et stort skifte til Borussia Mönchengladbach til sommer.

Men i dette forår har minutterne i særligt Superligaen ikke været helt så mange.

Mandag fik han så sin første start, da FC København slog Randers FC, og den beslutning behager ikke den indonesiske altmuligmand, fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter sejren.

– Jeg var glad for at blive udnævnt som kaptajn, og det var en stor ære. Jeg kender klubben godt, men jeg er ikke glad for ikke at spille hver gang, men vi er også mange gode spillere i FCK. Selvfølgelig er jeg ikke enig med træneren omkring det, men når jeg spiller, giver jeg alt for klubben og fansene.

Kevin Diks vil ikke spekulere i, om de få Superliga-startere har noget at gøre med hans situation i klubben, hvor han rykker til Bundesligaen efter sæsonen.

– Det skal jeg ikke gå ind i. Vi er mange gode spillere, men jeg er ikke enig i, at jeg ikke skal spille, hvilket er meget normalt i fodbold ikke at være enig med træneren omkring. Det har ikke været tilfældet med mig efter vinterpausen.

Det blev der lavet om på mandag, hvor Kevin Diks var med til at sikre FCK en sejr og et clean sheet på baggrund af en stærk første halvleg. Syndromet med at tabe momentum efter pausen var heller ikke et tema og er noget, FCK har arbejdet med op til mesterskabsspillet.

– Da vi var tilbage fra landsholdstjenester, har vi italesat det. Nu ved vi, hvordan vi skal løse det. Alle skal være på tæerne og have energien, når vi er foran. Når vi er bagud, er det ikke et problem, men der sker et eller andet, når vi er foran. Nu ved vi, hvad der skal til, og i dag lykkedes vi med det.

FC København gik som bekendt på landsholdstermin med en ordentlig dukkert mod Viborg FF, hvor man i anden halvleg smed en sejr på 2-0. I den kommende spillerunde er der igen gode chancer for, at Kevin Diks starter, da Pantelis Hatzidiakos er i karantæne efter gult i aftenens kamp.

FC København skal søndag en tur til kunstræsset i Farum, hvor FC Nordsjælland venter.





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Snart kan det give rødt kort

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Brian Riemer peger på tre årsager

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Atletico Madrid – Arsenal

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bo Svensson svært utilfreds

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Braithwaite del af stor transferplan

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde