Han ville ikke fyre Lars Olsen, og så tog bestyrelsen affære over for sportsdirektør Kim Brink.
Farvel og tak, og med sig ud af døren i OB røg også cheftræner Lars Olsen og assistent Viggo Jensen tilbage i 2010, hvor den fynske klub efter nogle gode år som nummer to i Superligaen havde fået en svag start på sæsonen i dansk fodbolds bedste række.
10 års direktørarbejde var slut for manden, der også var cheftræner for den fynske klub i 1994, hvor Miraklet i Madrid – sejren over Real Madrid i UEFA Cup – blev skabt.
Fyringen er noget, som Kim Brink den dag i dag fortsat undrer sig over. Det fortæller den 66-årige i en ny bog "Fodboldprofessoren – historien om Kim Brink", hvor han føler sig sikker på, at den manglende fyring af Lars Olsen var udslagsgivende.
Bogen er skrevet af journalist og forfatter Martin Davidsen, der blandt andet har en fortid på Tipsbladet, og i bogen fortæller Kim Brink hele historien om mennesket, træneren og sportsdirektøren. Og en del af fortællingen er altså også om fyringen i OB.
– Jeg ville ikke tilskynde til at fyre trænerne, men hvis jeg havde, var jeg formentlig blevet i jobbet. De valgte at afskedige mig, og det kunne de have deres grunde til. Jeg var selvfølgelig uenig, for jeg syntes, at baggrunden for fyringen var forkert. Men hvad kan man gøre? Jeg er sikker på, at ideen om min afskedigelse ikke opstod hos Niels Thorborg og Erik Laumand. Jeg tror, at de blev presset fra andre steder i organisationen og fra personer i omgivelserne, siger Kim Brink i bogen.
I bogen forklarer Erik Laumand sig også. Han er fortsat næstformand i Odense Sport & Event, og han peger på, at fyringen udelukkende var et udtryk for, at man ønskede noget andet.
– Kim Brink stod i spidsen for OB i en tid med udvikling. Vi spændte buen hårdt, men som bestyrelse kan man ikke bare regne med, at man kommer i Champions League. For hvis man ikke gør, er der nogen, der skal skrive en check. Finanskrisen påvirkede spillermarkedet negativt, og vi havde en ny opgave foran os med at tilpasse økonomien, og der var der brug for en anden profil.
– Dengang var det selvfølgelig kontroversielt, men i dag er det jo helt almindeligt, at en bestyrelses ansætter en direktør til en bestemt opgave, og så finder en ny profil, når man skal i en anden retning, siger Erik Laumand.
Med til historien hørte, at man i 2009 havde et underskud på 10 millioner kroner, og i 2010 var der underskud på otte millioner kroner.
Bogen udkommer i dag, fredag den 22. november, og det er forlaget Asborg, der har udgivet bogen.

TransferLIVE: FCM har kig på brasilianer

Han får et stort gennembrud i Randers FC!

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Vildt! Dansker får annulleret fire mål

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

FCK vinder over HSV i vild fest

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Neestrup: Det er røvhamrende irriterende

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Tror på aftale med Pelle Mattsson

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Theo Sander søger væk fra FC København

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM

Afviser Viborg

‘Det er Peter Christiansens idé’

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Har FC København skudt papegøjen?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Vejle teaser for kæmpetransfer

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Er han Viborgs næste cheftræner?

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Kovending: Afviser dansker-transfer

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Jagter triumf – ramt af stort problem

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

‘Jeg drømmer stort’

Mål i luften i Vestirland

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub