Han ville ikke fyre Lars Olsen, og så tog bestyrelsen affære over for sportsdirektør Kim Brink.
Farvel og tak, og med sig ud af døren i OB røg også cheftræner Lars Olsen og assistent Viggo Jensen tilbage i 2010, hvor den fynske klub efter nogle gode år som nummer to i Superligaen havde fået en svag start på sæsonen i dansk fodbolds bedste række.
10 års direktørarbejde var slut for manden, der også var cheftræner for den fynske klub i 1994, hvor Miraklet i Madrid – sejren over Real Madrid i UEFA Cup – blev skabt.
Fyringen er noget, som Kim Brink den dag i dag fortsat undrer sig over. Det fortæller den 66-årige i en ny bog "Fodboldprofessoren – historien om Kim Brink", hvor han føler sig sikker på, at den manglende fyring af Lars Olsen var udslagsgivende.
Bogen er skrevet af journalist og forfatter Martin Davidsen, der blandt andet har en fortid på Tipsbladet, og i bogen fortæller Kim Brink hele historien om mennesket, træneren og sportsdirektøren. Og en del af fortællingen er altså også om fyringen i OB.
– Jeg ville ikke tilskynde til at fyre trænerne, men hvis jeg havde, var jeg formentlig blevet i jobbet. De valgte at afskedige mig, og det kunne de have deres grunde til. Jeg var selvfølgelig uenig, for jeg syntes, at baggrunden for fyringen var forkert. Men hvad kan man gøre? Jeg er sikker på, at ideen om min afskedigelse ikke opstod hos Niels Thorborg og Erik Laumand. Jeg tror, at de blev presset fra andre steder i organisationen og fra personer i omgivelserne, siger Kim Brink i bogen.
I bogen forklarer Erik Laumand sig også. Han er fortsat næstformand i Odense Sport & Event, og han peger på, at fyringen udelukkende var et udtryk for, at man ønskede noget andet.
– Kim Brink stod i spidsen for OB i en tid med udvikling. Vi spændte buen hårdt, men som bestyrelse kan man ikke bare regne med, at man kommer i Champions League. For hvis man ikke gør, er der nogen, der skal skrive en check. Finanskrisen påvirkede spillermarkedet negativt, og vi havde en ny opgave foran os med at tilpasse økonomien, og der var der brug for en anden profil.
– Dengang var det selvfølgelig kontroversielt, men i dag er det jo helt almindeligt, at en bestyrelses ansætter en direktør til en bestemt opgave, og så finder en ny profil, når man skal i en anden retning, siger Erik Laumand.
Med til historien hørte, at man i 2009 havde et underskud på 10 millioner kroner, og i 2010 var der underskud på otte millioner kroner.
Bogen udkommer i dag, fredag den 22. november, og det er forlaget Asborg, der har udgivet bogen.
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
OPTAKT
AGF – FC København
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden