Kim Brink undrer sig fortsat over fyring i OB

Kim Brink tror stadig den dag i dag, at Niels Thorborg og Erik Laumand blev presset til at fyre sportsdirektøren i 2010.



Han ville ikke fyre Lars Olsen, og så tog bestyrelsen affære over for sportsdirektør Kim Brink.

Farvel og tak, og med sig ud af døren i OB røg også cheftræner Lars Olsen og assistent Viggo Jensen tilbage i 2010, hvor den fynske klub efter nogle gode år som nummer to i Superligaen havde fået en svag start på sæsonen i dansk fodbolds bedste række.

10 års direktørarbejde var slut for manden, der også var cheftræner for den fynske klub i 1994, hvor Miraklet i Madrid – sejren over Real Madrid i UEFA Cup – blev skabt. 

Fyringen er noget, som Kim Brink den dag i dag fortsat undrer sig over. Det fortæller den 66-årige i en ny bog "Fodboldprofessoren – historien om Kim Brink", hvor han føler sig sikker på, at den manglende fyring af Lars Olsen var udslagsgivende.

Bogen er skrevet af journalist og forfatter Martin Davidsen, der blandt andet har en fortid på Tipsbladet, og i bogen fortæller Kim Brink hele historien om mennesket, træneren og sportsdirektøren. Og en del af fortællingen er altså også om fyringen i OB.

– Jeg ville ikke tilskynde til at fyre trænerne, men hvis jeg havde, var jeg formentlig blevet i jobbet. De valgte at afskedige mig, og det kunne de have deres grunde til. Jeg var selvfølgelig uenig, for jeg syntes, at baggrunden for fyringen var forkert. Men hvad kan man gøre? Jeg er sikker på, at ideen om min afskedigelse ikke opstod hos Niels Thorborg og Erik Laumand. Jeg tror, at de blev presset fra andre steder i organisationen og fra personer i omgivelserne, siger Kim Brink i bogen.

I bogen forklarer Erik Laumand sig også. Han er fortsat næstformand i Odense Sport & Event, og han peger på, at fyringen udelukkende var et udtryk for, at man ønskede noget andet.

– Kim Brink stod i spidsen for OB i en tid med udvikling. Vi spændte buen hårdt, men som bestyrelse kan man ikke bare regne med, at man kommer i Champions League. For hvis man ikke gør, er der nogen, der skal skrive en check. Finanskrisen påvirkede spillermarkedet negativt, og vi havde en ny opgave foran os med at tilpasse økonomien, og der var der brug for en anden profil.

– Dengang var det selvfølgelig kontroversielt, men i dag er det jo helt almindeligt, at en bestyrelses ansætter en direktør til en bestemt opgave, og så finder en ny profil, når man skal i en anden retning, siger Erik Laumand.

Med til historien hørte, at man i 2009 havde et underskud på 10 millioner kroner, og i 2010 var der underskud på otte millioner kroner.

Bogen udkommer i dag, fredag den 22. november, og det er forlaget Asborg, der har udgivet bogen.





Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han


Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Kæmpeklub jagter Højbjerg

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Jens Stage med overraskende transfer-melding

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Superliga-løgn

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Nu afviser dansker voldsomme rygter

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Dementerer dansk transfer-historie

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Dansker kan vinde stor pris