Kim Brink undrer sig fortsat over fyring i OB

Kim Brink tror stadig den dag i dag, at Niels Thorborg og Erik Laumand blev presset til at fyre sportsdirektøren i 2010.



Han ville ikke fyre Lars Olsen, og så tog bestyrelsen affære over for sportsdirektør Kim Brink.

Farvel og tak, og med sig ud af døren i OB røg også cheftræner Lars Olsen og assistent Viggo Jensen tilbage i 2010, hvor den fynske klub efter nogle gode år som nummer to i Superligaen havde fået en svag start på sæsonen i dansk fodbolds bedste række.

10 års direktørarbejde var slut for manden, der også var cheftræner for den fynske klub i 1994, hvor Miraklet i Madrid – sejren over Real Madrid i UEFA Cup – blev skabt. 

Fyringen er noget, som Kim Brink den dag i dag fortsat undrer sig over. Det fortæller den 66-årige i en ny bog "Fodboldprofessoren – historien om Kim Brink", hvor han føler sig sikker på, at den manglende fyring af Lars Olsen var udslagsgivende.

Bogen er skrevet af journalist og forfatter Martin Davidsen, der blandt andet har en fortid på Tipsbladet, og i bogen fortæller Kim Brink hele historien om mennesket, træneren og sportsdirektøren. Og en del af fortællingen er altså også om fyringen i OB.

– Jeg ville ikke tilskynde til at fyre trænerne, men hvis jeg havde, var jeg formentlig blevet i jobbet. De valgte at afskedige mig, og det kunne de have deres grunde til. Jeg var selvfølgelig uenig, for jeg syntes, at baggrunden for fyringen var forkert. Men hvad kan man gøre? Jeg er sikker på, at ideen om min afskedigelse ikke opstod hos Niels Thorborg og Erik Laumand. Jeg tror, at de blev presset fra andre steder i organisationen og fra personer i omgivelserne, siger Kim Brink i bogen.

I bogen forklarer Erik Laumand sig også. Han er fortsat næstformand i Odense Sport & Event, og han peger på, at fyringen udelukkende var et udtryk for, at man ønskede noget andet.

– Kim Brink stod i spidsen for OB i en tid med udvikling. Vi spændte buen hårdt, men som bestyrelse kan man ikke bare regne med, at man kommer i Champions League. For hvis man ikke gør, er der nogen, der skal skrive en check. Finanskrisen påvirkede spillermarkedet negativt, og vi havde en ny opgave foran os med at tilpasse økonomien, og der var der brug for en anden profil.

– Dengang var det selvfølgelig kontroversielt, men i dag er det jo helt almindeligt, at en bestyrelses ansætter en direktør til en bestemt opgave, og så finder en ny profil, når man skal i en anden retning, siger Erik Laumand.

Med til historien hørte, at man i 2009 havde et underskud på 10 millioner kroner, og i 2010 var der underskud på otte millioner kroner.

Bogen udkommer i dag, fredag den 22. november, og det er forlaget Asborg, der har udgivet bogen.





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Joakim Mæhle åbner op

Falsk transferhistorie i omløb

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Henter FC København-spiller

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Kæk Wass: Han filmede!

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Trænerlegende stopper

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller