Han ville ikke fyre Lars Olsen, og så tog bestyrelsen affære over for sportsdirektør Kim Brink.
Farvel og tak, og med sig ud af døren i OB røg også cheftræner Lars Olsen og assistent Viggo Jensen tilbage i 2010, hvor den fynske klub efter nogle gode år som nummer to i Superligaen havde fået en svag start på sæsonen i dansk fodbolds bedste række.
10 års direktørarbejde var slut for manden, der også var cheftræner for den fynske klub i 1994, hvor Miraklet i Madrid – sejren over Real Madrid i UEFA Cup – blev skabt.
Fyringen er noget, som Kim Brink den dag i dag fortsat undrer sig over. Det fortæller den 66-årige i en ny bog "Fodboldprofessoren – historien om Kim Brink", hvor han føler sig sikker på, at den manglende fyring af Lars Olsen var udslagsgivende.
Bogen er skrevet af journalist og forfatter Martin Davidsen, der blandt andet har en fortid på Tipsbladet, og i bogen fortæller Kim Brink hele historien om mennesket, træneren og sportsdirektøren. Og en del af fortællingen er altså også om fyringen i OB.
– Jeg ville ikke tilskynde til at fyre trænerne, men hvis jeg havde, var jeg formentlig blevet i jobbet. De valgte at afskedige mig, og det kunne de have deres grunde til. Jeg var selvfølgelig uenig, for jeg syntes, at baggrunden for fyringen var forkert. Men hvad kan man gøre? Jeg er sikker på, at ideen om min afskedigelse ikke opstod hos Niels Thorborg og Erik Laumand. Jeg tror, at de blev presset fra andre steder i organisationen og fra personer i omgivelserne, siger Kim Brink i bogen.
I bogen forklarer Erik Laumand sig også. Han er fortsat næstformand i Odense Sport & Event, og han peger på, at fyringen udelukkende var et udtryk for, at man ønskede noget andet.
– Kim Brink stod i spidsen for OB i en tid med udvikling. Vi spændte buen hårdt, men som bestyrelse kan man ikke bare regne med, at man kommer i Champions League. For hvis man ikke gør, er der nogen, der skal skrive en check. Finanskrisen påvirkede spillermarkedet negativt, og vi havde en ny opgave foran os med at tilpasse økonomien, og der var der brug for en anden profil.
– Dengang var det selvfølgelig kontroversielt, men i dag er det jo helt almindeligt, at en bestyrelses ansætter en direktør til en bestemt opgave, og så finder en ny profil, når man skal i en anden retning, siger Erik Laumand.
Med til historien hørte, at man i 2009 havde et underskud på 10 millioner kroner, og i 2010 var der underskud på otte millioner kroner.
Bogen udkommer i dag, fredag den 22. november, og det er forlaget Asborg, der har udgivet bogen.
LIVE
LIVE: På rov i FCK? ‘En utrolig person’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Farzam: En gave for FC København
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Supercomputer spår FCM-nedtur
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER