Han ville ikke fyre Lars Olsen, og så tog bestyrelsen affære over for sportsdirektør Kim Brink.
Farvel og tak, og med sig ud af døren i OB røg også cheftræner Lars Olsen og assistent Viggo Jensen tilbage i 2010, hvor den fynske klub efter nogle gode år som nummer to i Superligaen havde fået en svag start på sæsonen i dansk fodbolds bedste række.
10 års direktørarbejde var slut for manden, der også var cheftræner for den fynske klub i 1994, hvor Miraklet i Madrid – sejren over Real Madrid i UEFA Cup – blev skabt.
Fyringen er noget, som Kim Brink den dag i dag fortsat undrer sig over. Det fortæller den 66-årige i en ny bog "Fodboldprofessoren – historien om Kim Brink", hvor han føler sig sikker på, at den manglende fyring af Lars Olsen var udslagsgivende.
Bogen er skrevet af journalist og forfatter Martin Davidsen, der blandt andet har en fortid på Tipsbladet, og i bogen fortæller Kim Brink hele historien om mennesket, træneren og sportsdirektøren. Og en del af fortællingen er altså også om fyringen i OB.
– Jeg ville ikke tilskynde til at fyre trænerne, men hvis jeg havde, var jeg formentlig blevet i jobbet. De valgte at afskedige mig, og det kunne de have deres grunde til. Jeg var selvfølgelig uenig, for jeg syntes, at baggrunden for fyringen var forkert. Men hvad kan man gøre? Jeg er sikker på, at ideen om min afskedigelse ikke opstod hos Niels Thorborg og Erik Laumand. Jeg tror, at de blev presset fra andre steder i organisationen og fra personer i omgivelserne, siger Kim Brink i bogen.
I bogen forklarer Erik Laumand sig også. Han er fortsat næstformand i Odense Sport & Event, og han peger på, at fyringen udelukkende var et udtryk for, at man ønskede noget andet.
– Kim Brink stod i spidsen for OB i en tid med udvikling. Vi spændte buen hårdt, men som bestyrelse kan man ikke bare regne med, at man kommer i Champions League. For hvis man ikke gør, er der nogen, der skal skrive en check. Finanskrisen påvirkede spillermarkedet negativt, og vi havde en ny opgave foran os med at tilpasse økonomien, og der var der brug for en anden profil.
– Dengang var det selvfølgelig kontroversielt, men i dag er det jo helt almindeligt, at en bestyrelses ansætter en direktør til en bestemt opgave, og så finder en ny profil, når man skal i en anden retning, siger Erik Laumand.
Med til historien hørte, at man i 2009 havde et underskud på 10 millioner kroner, og i 2010 var der underskud på otte millioner kroner.
Bogen udkommer i dag, fredag den 22. november, og det er forlaget Asborg, der har udgivet bogen.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Patrick Dorgu er med
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
Gratis adgang til Superliga-brag
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER