Klar til CL: Vi er de nye i klassen

FC Nordsjællands kvinder spiller onsdag sin vel nok største kamp i historien, når man skal forsøge at gå videre i Champions League.



FC Nordsjællands kvindehold står onsdag eftermiddag over for en stor opgave, når man i Champions League-kvalifikationen møder Benfica, der nåede kvartfinalen i sidste sæson.

Man kan vel godt kalde det for en af klubbens største kampe i historien. 

En sejr her og drømmen om Champions League lever, og spillerne er fuldstændig klar over, at kampen har stor betydning. Det siger Emilie Byrnak op til opgøret.

– Vi har set frem til det her i lang tid.

– Vi forbereder os egentlig som til alle andre kampe, men der er nok lidt flere nerver på.  Men vi har helt almindelige træninger og videomøder op til kampen. Og så har vi  en virkelig dygtig mental træner, som kan hjælpe os, hvis vi har brug for det.

– Opskriften på at slå Benfica er at spille rundt om dem, ikke blive for fysiske, for det vil de rigtig gerne.

Troen i FC Nordsjælland er stor, siger Emilía Ásgeirsdóttir.

– Vi har et vildt spændende hold med mange spillere der er vokset op her i akademiet, og som kender FC Nordsjælland-spillestilen ud og ind.

– Vi slår dem ved at spille på den måde, som vi altid har spillet. Vi skal stole på hinanden og på alle omkring os. Vi er her for at vinde kampen. Og det kan vi alle sammen mærke.

Kampen mod Benfica er kulminationen på flere års stort arbejde i FC Nordsjælland, der vandt det danske mesterskab og pokalturneringen i sidste sæson. 

– Vi er de nye børn i klassen, hvis man kan sige det sådan. Men på den anden side har vi set, hvad vi er oppe imod, og vi er positive og selvsikre, siger Jessica Davis og fortsætter:

– Det her er noget andet, end hvad vi er vant til. Det er specielt. Der er ingen garanti for, at du prøver det her igen, så lige meget om du er her, når du er 16 eller 30 år gammel, skal du bare nyde det. 

Kampen spilles i Portugal klokken 17 onsdag eftermiddag.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

De vil have Victor Nelsson

Stolt over dansk transfer

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han tager hjem fra VM

Chok – henter første VM-point nogensinde

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Australien – Tyrkiet

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Holland – Japan

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

AGF køber ham

Tyskland – Curacao

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brøndby henter Alexander Drexel

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud