Klar til CL: Vi er de nye i klassen

FC Nordsjællands kvinder spiller onsdag sin vel nok største kamp i historien, når man skal forsøge at gå videre i Champions League.



FC Nordsjællands kvindehold står onsdag eftermiddag over for en stor opgave, når man i Champions League-kvalifikationen møder Benfica, der nåede kvartfinalen i sidste sæson.

Man kan vel godt kalde det for en af klubbens største kampe i historien. 

En sejr her og drømmen om Champions League lever, og spillerne er fuldstændig klar over, at kampen har stor betydning. Det siger Emilie Byrnak op til opgøret.

– Vi har set frem til det her i lang tid.

– Vi forbereder os egentlig som til alle andre kampe, men der er nok lidt flere nerver på.  Men vi har helt almindelige træninger og videomøder op til kampen. Og så har vi  en virkelig dygtig mental træner, som kan hjælpe os, hvis vi har brug for det.

– Opskriften på at slå Benfica er at spille rundt om dem, ikke blive for fysiske, for det vil de rigtig gerne.

Troen i FC Nordsjælland er stor, siger Emilía Ásgeirsdóttir.

– Vi har et vildt spændende hold med mange spillere der er vokset op her i akademiet, og som kender FC Nordsjælland-spillestilen ud og ind.

– Vi slår dem ved at spille på den måde, som vi altid har spillet. Vi skal stole på hinanden og på alle omkring os. Vi er her for at vinde kampen. Og det kan vi alle sammen mærke.

Kampen mod Benfica er kulminationen på flere års stort arbejde i FC Nordsjælland, der vandt det danske mesterskab og pokalturneringen i sidste sæson. 

– Vi er de nye børn i klassen, hvis man kan sige det sådan. Men på den anden side har vi set, hvad vi er oppe imod, og vi er positive og selvsikre, siger Jessica Davis og fortsætter:

– Det her er noget andet, end hvad vi er vant til. Det er specielt. Der er ingen garanti for, at du prøver det her igen, så lige meget om du er her, når du er 16 eller 30 år gammel, skal du bare nyde det. 

Kampen spilles i Portugal klokken 17 onsdag eftermiddag.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Her er startopstillingerne til guldbraget

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe



Kæmpekøb retur til FC København?

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

AGF – FC Midtjylland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FC København – Vejle Boldklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Oddset styrtdykker