Klar til CL: Vi er de nye i klassen

FC Nordsjællands kvinder spiller onsdag sin vel nok største kamp i historien, når man skal forsøge at gå videre i Champions League.



FC Nordsjællands kvindehold står onsdag eftermiddag over for en stor opgave, når man i Champions League-kvalifikationen møder Benfica, der nåede kvartfinalen i sidste sæson.

Man kan vel godt kalde det for en af klubbens største kampe i historien. 

En sejr her og drømmen om Champions League lever, og spillerne er fuldstændig klar over, at kampen har stor betydning. Det siger Emilie Byrnak op til opgøret.

– Vi har set frem til det her i lang tid.

– Vi forbereder os egentlig som til alle andre kampe, men der er nok lidt flere nerver på.  Men vi har helt almindelige træninger og videomøder op til kampen. Og så har vi  en virkelig dygtig mental træner, som kan hjælpe os, hvis vi har brug for det.

– Opskriften på at slå Benfica er at spille rundt om dem, ikke blive for fysiske, for det vil de rigtig gerne.

Troen i FC Nordsjælland er stor, siger Emilía Ásgeirsdóttir.

– Vi har et vildt spændende hold med mange spillere der er vokset op her i akademiet, og som kender FC Nordsjælland-spillestilen ud og ind.

– Vi slår dem ved at spille på den måde, som vi altid har spillet. Vi skal stole på hinanden og på alle omkring os. Vi er her for at vinde kampen. Og det kan vi alle sammen mærke.

Kampen mod Benfica er kulminationen på flere års stort arbejde i FC Nordsjælland, der vandt det danske mesterskab og pokalturneringen i sidste sæson. 

– Vi er de nye børn i klassen, hvis man kan sige det sådan. Men på den anden side har vi set, hvad vi er oppe imod, og vi er positive og selvsikre, siger Jessica Davis og fortsætter:

– Det her er noget andet, end hvad vi er vant til. Det er specielt. Der er ingen garanti for, at du prøver det her igen, så lige meget om du er her, når du er 16 eller 30 år gammel, skal du bare nyde det. 

Kampen spilles i Portugal klokken 17 onsdag eftermiddag.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Randers FC – OB

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Silkeborg IF – FC København

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Ruben Amorim favorit til dette job

Vejle Boldklub – FC Fredericia



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Barcelona – Real Madrid

De er tilbage i Superligaen

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Magiske Messi slår til igen

Atletico Madrid interesseret i dansker