Klar til CL: Vi er de nye i klassen

FC Nordsjællands kvinder spiller onsdag sin vel nok største kamp i historien, når man skal forsøge at gå videre i Champions League.



FC Nordsjællands kvindehold står onsdag eftermiddag over for en stor opgave, når man i Champions League-kvalifikationen møder Benfica, der nåede kvartfinalen i sidste sæson.

Man kan vel godt kalde det for en af klubbens største kampe i historien. 

En sejr her og drømmen om Champions League lever, og spillerne er fuldstændig klar over, at kampen har stor betydning. Det siger Emilie Byrnak op til opgøret.

– Vi har set frem til det her i lang tid.

– Vi forbereder os egentlig som til alle andre kampe, men der er nok lidt flere nerver på.  Men vi har helt almindelige træninger og videomøder op til kampen. Og så har vi  en virkelig dygtig mental træner, som kan hjælpe os, hvis vi har brug for det.

– Opskriften på at slå Benfica er at spille rundt om dem, ikke blive for fysiske, for det vil de rigtig gerne.

Troen i FC Nordsjælland er stor, siger Emilía Ásgeirsdóttir.

– Vi har et vildt spændende hold med mange spillere der er vokset op her i akademiet, og som kender FC Nordsjælland-spillestilen ud og ind.

– Vi slår dem ved at spille på den måde, som vi altid har spillet. Vi skal stole på hinanden og på alle omkring os. Vi er her for at vinde kampen. Og det kan vi alle sammen mærke.

Kampen mod Benfica er kulminationen på flere års stort arbejde i FC Nordsjælland, der vandt det danske mesterskab og pokalturneringen i sidste sæson. 

– Vi er de nye børn i klassen, hvis man kan sige det sådan. Men på den anden side har vi set, hvad vi er oppe imod, og vi er positive og selvsikre, siger Jessica Davis og fortsætter:

– Det her er noget andet, end hvad vi er vant til. Det er specielt. Der er ingen garanti for, at du prøver det her igen, så lige meget om du er her, når du er 16 eller 30 år gammel, skal du bare nyde det. 

Kampen spilles i Portugal klokken 17 onsdag eftermiddag.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.






‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’




LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk profil overrasker: Han er så god

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Klar til at gå shopamok

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storkamp af Patrick Dorgu

Fem bud på Brøndbys nye træner

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne