FC Nordsjællands kvindehold står onsdag eftermiddag over for en stor opgave, når man i Champions League-kvalifikationen møder Benfica, der nåede kvartfinalen i sidste sæson.
Man kan vel godt kalde det for en af klubbens største kampe i historien.
En sejr her og drømmen om Champions League lever, og spillerne er fuldstændig klar over, at kampen har stor betydning. Det siger Emilie Byrnak op til opgøret.
– Vi har set frem til det her i lang tid.
– Vi forbereder os egentlig som til alle andre kampe, men der er nok lidt flere nerver på. Men vi har helt almindelige træninger og videomøder op til kampen. Og så har vi en virkelig dygtig mental træner, som kan hjælpe os, hvis vi har brug for det.
– Opskriften på at slå Benfica er at spille rundt om dem, ikke blive for fysiske, for det vil de rigtig gerne.
Troen i FC Nordsjælland er stor, siger Emilía Ásgeirsdóttir.
– Vi har et vildt spændende hold med mange spillere der er vokset op her i akademiet, og som kender FC Nordsjælland-spillestilen ud og ind.
– Vi slår dem ved at spille på den måde, som vi altid har spillet. Vi skal stole på hinanden og på alle omkring os. Vi er her for at vinde kampen. Og det kan vi alle sammen mærke.
Kampen mod Benfica er kulminationen på flere års stort arbejde i FC Nordsjælland, der vandt det danske mesterskab og pokalturneringen i sidste sæson.
– Vi er de nye børn i klassen, hvis man kan sige det sådan. Men på den anden side har vi set, hvad vi er oppe imod, og vi er positive og selvsikre, siger Jessica Davis og fortsætter:
– Det her er noget andet, end hvad vi er vant til. Det er specielt. Der er ingen garanti for, at du prøver det her igen, så lige meget om du er her, når du er 16 eller 30 år gammel, skal du bare nyde det.
Kampen spilles i Portugal klokken 17 onsdag eftermiddag.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Her er Rasmus Højlunds nye løn!
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
– Niels Frederiksen er en legende!
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Så er det officielt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Froholdt med vild hæder i Portugal
AVIS