Klar til CL: Vi er de nye i klassen

FC Nordsjællands kvinder spiller onsdag sin vel nok største kamp i historien, når man skal forsøge at gå videre i Champions League.



FC Nordsjællands kvindehold står onsdag eftermiddag over for en stor opgave, når man i Champions League-kvalifikationen møder Benfica, der nåede kvartfinalen i sidste sæson.

Man kan vel godt kalde det for en af klubbens største kampe i historien. 

En sejr her og drømmen om Champions League lever, og spillerne er fuldstændig klar over, at kampen har stor betydning. Det siger Emilie Byrnak op til opgøret.

– Vi har set frem til det her i lang tid.

– Vi forbereder os egentlig som til alle andre kampe, men der er nok lidt flere nerver på.  Men vi har helt almindelige træninger og videomøder op til kampen. Og så har vi  en virkelig dygtig mental træner, som kan hjælpe os, hvis vi har brug for det.

– Opskriften på at slå Benfica er at spille rundt om dem, ikke blive for fysiske, for det vil de rigtig gerne.

Troen i FC Nordsjælland er stor, siger Emilía Ásgeirsdóttir.

– Vi har et vildt spændende hold med mange spillere der er vokset op her i akademiet, og som kender FC Nordsjælland-spillestilen ud og ind.

– Vi slår dem ved at spille på den måde, som vi altid har spillet. Vi skal stole på hinanden og på alle omkring os. Vi er her for at vinde kampen. Og det kan vi alle sammen mærke.

Kampen mod Benfica er kulminationen på flere års stort arbejde i FC Nordsjælland, der vandt det danske mesterskab og pokalturneringen i sidste sæson. 

– Vi er de nye børn i klassen, hvis man kan sige det sådan. Men på den anden side har vi set, hvad vi er oppe imod, og vi er positive og selvsikre, siger Jessica Davis og fortsætter:

– Det her er noget andet, end hvad vi er vant til. Det er specielt. Der er ingen garanti for, at du prøver det her igen, så lige meget om du er her, når du er 16 eller 30 år gammel, skal du bare nyde det. 

Kampen spilles i Portugal klokken 17 onsdag eftermiddag.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

England – DR Congo

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Kryptisk transfermelding

Frankrig – Sverige

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Kolding køber stor profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’