Millionbud på dansker – forhandlinger i gang

Den dansk-thailandske forsvarsspiller kan meget vel snart foretage et stort skifte i Thailand, erfarer Tipsbladet.



Han nåede kun en førsteholdskamp i OB, men dansk-thailandske Jonathan Khemdee har i den grad taget revanche i thailandsk fodbold.

Den 22-årige forsvarsspiller nyder i hvert fald stor succes i Ratchaburi FC. Så stor succes, at han nu nærmer sig et meget stort skifte.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Ratchaburi FC nemlig enige med en af BG United, der er en af de helt store klubber i Thailand, om en transfer af Jonathan Khemdee denne sommer.

Dermed mangler spiller og klub blot at blive enige om de personlige detaljer, og det er måske nemmere sagt end gjort. Ifølge Tipsbladets kilder har stopperen afvist det første konktratudspil fra BG United, men der er stadig fuld gang i forhandlingerne.

Skulle transferen falde på plads, er det ikke en lille transfer, der er tale om. 

Som Tipsbladet forstår det, vil Jonathan Khemdee nærme sig Ratchaburis største salg nogensinde, som var salget af angriberen Heberty til saudiarabisk fodbold for 15 millioner kroner for nogle år siden.

Også i efteråret var der stor interesse for Jonathan Khemdee fra den thailandske topklub Buriram United og fra flere topklubber i Sydkorea. Dengang valgte han i stedet at forlænge sin aftale, som Tipsbladet kunne fortælle.

Jonathan Khemdee, 22 år, har foruden OB en fortid i Næstved Boldklub. Han har spillet halvandet år i Ratchaburi, hvor han netop er blevet kåret til årets forsvarsspiller i ligaen af fansene.





LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Spottet i København

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Stolt over dansk transfer

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Holland – Japan

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Han tager hjem fra VM

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Qatar – Schweiz

‘Christian Eriksen havde advaret os’