Millionbud på dansker – forhandlinger i gang

Den dansk-thailandske forsvarsspiller kan meget vel snart foretage et stort skifte i Thailand, erfarer Tipsbladet.



Han nåede kun en førsteholdskamp i OB, men dansk-thailandske Jonathan Khemdee har i den grad taget revanche i thailandsk fodbold.

Den 22-årige forsvarsspiller nyder i hvert fald stor succes i Ratchaburi FC. Så stor succes, at han nu nærmer sig et meget stort skifte.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Ratchaburi FC nemlig enige med en af BG United, der er en af de helt store klubber i Thailand, om en transfer af Jonathan Khemdee denne sommer.

Dermed mangler spiller og klub blot at blive enige om de personlige detaljer, og det er måske nemmere sagt end gjort. Ifølge Tipsbladets kilder har stopperen afvist det første konktratudspil fra BG United, men der er stadig fuld gang i forhandlingerne.

Skulle transferen falde på plads, er det ikke en lille transfer, der er tale om. 

Som Tipsbladet forstår det, vil Jonathan Khemdee nærme sig Ratchaburis største salg nogensinde, som var salget af angriberen Heberty til saudiarabisk fodbold for 15 millioner kroner for nogle år siden.

Også i efteråret var der stor interesse for Jonathan Khemdee fra den thailandske topklub Buriram United og fra flere topklubber i Sydkorea. Dengang valgte han i stedet at forlænge sin aftale, som Tipsbladet kunne fortælle.

Jonathan Khemdee, 22 år, har foruden OB en fortid i Næstved Boldklub. Han har spillet halvandet år i Ratchaburi, hvor han netop er blevet kåret til årets forsvarsspiller i ligaen af fansene.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

AGF presser sig til nødvendig sejr i Farum

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Offentliggøres i dag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Andreas Christensen afviser tilbud

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner