Jeppe Højbjerg er 27 år, kontraktfri, og for første gang siden sin barndom har han forladt Esbjerg fB på permanent basis. Så hans forestående valg af arbejdsgiver er et vigtigt et af slagsen.
Fordelen ved at være klubløs er, at han ikke var afhængig af transferdeadline. Derfor kunne han i ro og mag følge med, mens klubber og spillere hastede rundt for at få aftalerne på plads inden midnat.
– Jeg er jo fri, så jeg har ikke stress over, at jeg skal finde noget inden klokken 24. Det handler om at gå med det, man synes er det rigtige. Det er svært at vide, for man ved ikke, hvad der kommer eller ikke kommer. Der har også været nogle ting, som har været tæt på, og som jeg gerne har villet, men som så er gået i vasken, fortæller Jeppe Højbjerg.
Han var tidligere på sommeren tæt på at skifte til en klub på Cypern, men målmanden sagde selv til bold.dk, at parterne ikke kunne blive enige.
– Der har været muligheder, også i Danmark og i den bedste række (i andre lande, red.). Det er ikke sådan, at jeg ikke har muligheder, men det er også lige med timing, og hvad man har lyst til.
– Det skal ikke være noget, der skal tages i panik. Det skal være en god følelse. Det skal ikke bare være, fordi der er gået lang tid, for det er der jo. Jeg har bare lyst til at starte i dag eller i morgen, men det skal være det rigtige.
– Qua min alder er det et rimelig vigtigt skifte, jeg skal lave nu.
Bortset fra en enkelt lejeperiode i FC Fredericia har Jeppe Højbjerg tilbragt hele sin professionelle karriere i hjembyens Esbjerg fB. Det betyder dog ikke nødvendigvis, at han vil på eventyr nu.
Andre prioriteter vejer tungere.
– Det er ikke så vigtigt, hvor det er henne. Jeg vil bare et sted hen, hvor der er et perspektiv i det, og hvor jeg synes, det kunne være fedt. Jeg går ikke så meget op i, om det er 150.000, jeg kommer til at tjene. Jeg går op i, om der er en reel mulighed for at spille og udvikle sig, selvfølgelig helst på højest muligt niveau, siger han.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
