Jeppe Højbjerg er 27 år, kontraktfri, og for første gang siden sin barndom har han forladt Esbjerg fB på permanent basis. Så hans forestående valg af arbejdsgiver er et vigtigt et af slagsen.
Fordelen ved at være klubløs er, at han ikke var afhængig af transferdeadline. Derfor kunne han i ro og mag følge med, mens klubber og spillere hastede rundt for at få aftalerne på plads inden midnat.
– Jeg er jo fri, så jeg har ikke stress over, at jeg skal finde noget inden klokken 24. Det handler om at gå med det, man synes er det rigtige. Det er svært at vide, for man ved ikke, hvad der kommer eller ikke kommer. Der har også været nogle ting, som har været tæt på, og som jeg gerne har villet, men som så er gået i vasken, fortæller Jeppe Højbjerg.
Han var tidligere på sommeren tæt på at skifte til en klub på Cypern, men målmanden sagde selv til bold.dk, at parterne ikke kunne blive enige.
– Der har været muligheder, også i Danmark og i den bedste række (i andre lande, red.). Det er ikke sådan, at jeg ikke har muligheder, men det er også lige med timing, og hvad man har lyst til.
– Det skal ikke være noget, der skal tages i panik. Det skal være en god følelse. Det skal ikke bare være, fordi der er gået lang tid, for det er der jo. Jeg har bare lyst til at starte i dag eller i morgen, men det skal være det rigtige.
– Qua min alder er det et rimelig vigtigt skifte, jeg skal lave nu.
Bortset fra en enkelt lejeperiode i FC Fredericia har Jeppe Højbjerg tilbragt hele sin professionelle karriere i hjembyens Esbjerg fB. Det betyder dog ikke nødvendigvis, at han vil på eventyr nu.
Andre prioriteter vejer tungere.
– Det er ikke så vigtigt, hvor det er henne. Jeg vil bare et sted hen, hvor der er et perspektiv i det, og hvor jeg synes, det kunne være fedt. Jeg går ikke så meget op i, om det er 150.000, jeg kommer til at tjene. Jeg går op i, om der er en reel mulighed for at spille og udvikle sig, selvfølgelig helst på højest muligt niveau, siger han.
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
De er færdige i 1. division
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
