Klubløs dansker: Det er et vigtigt skifte for mig

Jeppe Højbjerg er for første gang i karrieren kontraktfri. Der venter et vigtigt klubvalg forude.



Jeppe Højbjerg er 27 år, kontraktfri, og for første gang siden sin barndom har han forladt Esbjerg fB på permanent basis. Så hans forestående valg af arbejdsgiver er et vigtigt et af slagsen.

Fordelen ved at være klubløs er, at han ikke var afhængig af transferdeadline. Derfor kunne han i ro og mag følge med, mens klubber og spillere hastede rundt for at få aftalerne på plads inden midnat.

– Jeg er jo fri, så jeg har ikke stress over, at jeg skal finde noget inden klokken 24. Det handler om at gå med det, man synes er det rigtige. Det er svært at vide, for man ved ikke, hvad der kommer eller ikke kommer. Der har også været nogle ting, som har været tæt på, og som jeg gerne har villet, men som så er gået i vasken, fortæller Jeppe Højbjerg.

Han var tidligere på sommeren tæt på at skifte til en klub på Cypern, men målmanden sagde selv til bold.dk, at parterne ikke kunne blive enige.

– Der har været muligheder, også i Danmark og i den bedste række (i andre lande, red.). Det er ikke sådan, at jeg ikke har muligheder, men det er også lige med timing, og hvad man har lyst til.

– Det skal ikke være noget, der skal tages i panik. Det skal være en god følelse. Det skal ikke bare være, fordi der er gået lang tid, for det er der jo. Jeg har bare lyst til at starte i dag eller i morgen, men det skal være det rigtige.

– Qua min alder er det et rimelig vigtigt skifte, jeg skal lave nu.

Bortset fra en enkelt lejeperiode i FC Fredericia har Jeppe Højbjerg tilbragt hele sin professionelle karriere i hjembyens Esbjerg fB. Det betyder dog ikke nødvendigvis, at han vil på eventyr nu.

Andre prioriteter vejer tungere.

– Det er ikke så vigtigt, hvor det er henne. Jeg vil bare et sted hen, hvor der er et perspektiv i det, og hvor jeg synes, det kunne være fedt. Jeg går ikke så meget op i, om det er 150.000, jeg kommer til at tjene. Jeg går op i, om der er en reel mulighed for at spille og udvikle sig, selvfølgelig helst på højest muligt niveau, siger han.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu melder Christian Eriksen ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben