Klubløs i et år: Tidl. SL-stjerne vil ikke stoppe

Den tidligere Superliga-stjerne har ikke i sinde at lægge støvlerne på hylden, selvom han har været klubløs i knap et år.



For godt og vel 15 år siden dominerede Winston Reid i Superligaen.

Den bomstærke stopper spillede for FC Midtjylland fra 2006 til 2010, inden turen gik til Premier League og West Ham. Foruden to lejeophold så spillede den newzealandske stopper i klubben frem til sommeren 2021.

Her valgte de at ophæve aftalen med Winston Reid, da han ikke længere var en fast del af holdet. Siden har forsvarsspilleren, der i dag er 34 år gammel, stået uden klub.

Alligevel har han ikke i sinde at lægge støvlerne på hylden lige med det samme. Det fortæller han i et interview med Deporticos.

– Lige nu bruger jeg bare tid med min familie. Jeg kigger også på forretningsinteresser for afslutningen af min fodboldkarriere, siger Winston Reid, der altså fortsat holder kaffekalenderen åben overfor en mulig ny klub.

Den tidligere danske ungdomslandsholdsspiller har tilsyneladende også et vist niveau, da han fortsat er en del af New Zealands landshold, for hvem han også bærer anførerbindet for.

Han spillede 72 minutter mod Peru i den sidste kamp om en plads ved VM i Qatar. Peruvianerne trak dog det længste strå. Hvis ikke Winston Reid finder en ny klub, så venter der først landsholdskampe igen til september mod Australien.

Winston Reid var en stor stjerne i FC Midtjylland særligt i sine sidste to sæsoner i Danmark. Det gjorde ham aktuel for West Ham, som han optrådte 222 gange for.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op



Kæmpekøb retur til FC København?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FC Nordsjælland – AGF

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis