Klubløs i et år: Tidl. SL-stjerne vil ikke stoppe

Den tidligere Superliga-stjerne har ikke i sinde at lægge støvlerne på hylden, selvom han har været klubløs i knap et år.



For godt og vel 15 år siden dominerede Winston Reid i Superligaen.

Den bomstærke stopper spillede for FC Midtjylland fra 2006 til 2010, inden turen gik til Premier League og West Ham. Foruden to lejeophold så spillede den newzealandske stopper i klubben frem til sommeren 2021.

Her valgte de at ophæve aftalen med Winston Reid, da han ikke længere var en fast del af holdet. Siden har forsvarsspilleren, der i dag er 34 år gammel, stået uden klub.

Alligevel har han ikke i sinde at lægge støvlerne på hylden lige med det samme. Det fortæller han i et interview med Deporticos.

– Lige nu bruger jeg bare tid med min familie. Jeg kigger også på forretningsinteresser for afslutningen af min fodboldkarriere, siger Winston Reid, der altså fortsat holder kaffekalenderen åben overfor en mulig ny klub.

Den tidligere danske ungdomslandsholdsspiller har tilsyneladende også et vist niveau, da han fortsat er en del af New Zealands landshold, for hvem han også bærer anførerbindet for.

Han spillede 72 minutter mod Peru i den sidste kamp om en plads ved VM i Qatar. Peruvianerne trak dog det længste strå. Hvis ikke Winston Reid finder en ny klub, så venter der først landsholdskampe igen til september mod Australien.

Winston Reid var en stor stjerne i FC Midtjylland særligt i sine sidste to sæsoner i Danmark. Det gjorde ham aktuel for West Ham, som han optrådte 222 gange for.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Millionregn over ‘PC’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: DBU-boss stopper

Arsenal er i Champions League-finalen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-vært stopper på Viaplay

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I dialog om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…