Barcelona formøblede tirsdag muligheden for at kravle op på tredjepladsen i La Liga-tabellen, da den catalanske storklub måtte nøjes med 1-1 i hjemmekampen mod Eibar.
Lionel Messi havde fået lov til at forlænge sin juleferie i Argentina, så Barcelona stillede op uden kaptajnen i opgøret mod baskerne. Til gengæld fik Martin Braithwaite sin syvende ligakamp fra start for Barcelona. Danskeren havde dog en skidt dag på kontoret mod Eibar.
Irriteret Koeman
Efter blot syv minutter sendte Braithwaite således et straffespark forbi mål, og senere i første halvleg fik den danske landsholdsspiller så annulleret et mål. Efter slutfløjtet var cheftræner Ronald Koeman dog ikke ude med riven efter Braithwaite. I stedet var hollænderen bitter over, at de andre Barcelona-spillere ikke afleverede bolden mere til danskeren.
– Vi er nødt til at indrømme, at vi i første halvleg havde problemer med at opbygge vores spil. Vi var ikke i stand til at finde hinanden mellem kæderne. Der var muligheder for at spille bolden i dybden til Braithwaite, og jeg ved ikke, hvorfor ingen… jeg ved ikke, om det er frygt eller manglende mod. Vi havde chancer nok, lød det ifølge El Desmarque fra Koeman.
Koeman slog dog også fast, at Barcelonas ‘individuelle fejl har kostet mange point’, hvilket i dette tilfælde nok også kan tolkes som en lille stikpille til Braithwaites evner fra straffesparkspletten. Braithwaite har nu brændt sine seneste fire straffespark i liga-regi. Koemans kommentar var dog utvivlsom også rettet mod Barcelona-forsvarspilleren Ronald Araujo, der forærede Eibar 1-0-målet i anden halvleg.
Hvorfor sparkede Braithwaite?
Efter slutfløjtet blev Ronald Koeman spurgt, hvorfor det var Martin Braithwaite, der fik ansvaret for at eksekvere Barcelonas straffespark.
– Vi manglede Leo (Messi, red.), og Antoine (Griezmann, red.) har brændt for nyligt (mod Real Betis i november, red.). Martin scorede i Champions League (mod Dynamo Kiev, red.), og jeg tror, at det var derfor, at de besluttede, at Martin skulle tage det, lød det fra Koeman.
Barcelona-bossen blev også spurgt, om hans hold manglede en leder i Lionel Messis fravær.
– Jeg vil ikke sige, at vi manglede rutinerede folk, for holdet befinder sig i en overgangsfase. På grund af skader valgte vi at give mange unge spillere chancen. Fem eller seks i dag. Men vi havde også meget rutine på banen. Jeg mener ikke, at der var mangel på det. Vi manglede selvfølgelig Leo, som har gjort en forskel i mange år. Hvorfor vandt vi ikke? Jeg mener ikke, at svaret er så kompliceret. Vi skabte muligheder, men vi brændte et straffespark og vi forærede et mål væk. Der var mange ting, der gik imod os.
Tvivler på mesterskabet
Med pointtabet mod Eibar slutter Barcelona således 2020 på sjettepladsen i La Liga-tabellen, syv point efter førerholdet Atlético Madrid, der endda har to kampe i hånden. Og Ronald Koeman er derfor heller ikke videre optimistisk i forhold til at vinde det spanske mesterskab i denne sæson.
– Realistisk set bliver det kompliceret at vinde mesterskabet. I livet er der intet, der er umuligt, men man er nødt til at erkende den afstand, der er op til Atlético Madrid. De har været virkelig, virkelig stærke. De scorer mange mål og de indkasserer meget få mål. Det bliver meget kompliceret.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
Her kan du se AGF mod Sabah FK
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
LIVE
TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
