Kampfakta:
Kampstart: 14:00
Spillested: Autocentralen Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: Viaplay Sport News
Holdnyt:
Kolding IF:
Både NordicBet Ligaen og Superligaen er gået i vinterhi, men heldigvis er der stadig et par danske kampe at se frem til inden 2024 går på hæld.
I Oddset Pokalen er vi nemlig nået kvartfinalerne, hvor Kolding IF overraskende har sneget sig med som et af kun to hold, der ikke til daglig tørner ud i den bedste danske række.
Klubben fra Trekantsområdet kan se frem til to svære kampe, når de inden vinterferien møder Superligaens førerhold, FCK, både hjemme og ude.
Kolding overraskede stort som oprykker til NordicBet Ligaen i sidste sæson ved at snuppe en flot tredjeplads, og selvom der endte med at være hele 16 point til andenpladsen, var det en forrygende retur til den næstbedste danske række.
Aktuelt er der til gengæld lidt ugler i mosen. I lørdags valgte Kolding nemlig at fyre cheftræneren Lasse Holmgaard, som kun nåede nåede et halvt år ved roret, efter han overtog fra Kristoffer Wichmann i sommer.
Hjemmeholdet ligger ellers fint til på 1. divisions syvendeplads, og er bestemt i kapløbet om en plads i oprykningsspillet, men ifølge ledelsen har Holmgaard altså ikke formået at indfri potentialet i tilstrækkelig grad, og derfor bliver det assistenttræner Jacob Dehn, som skal forsøge at skabe miraklet mod FCK.
FC København:
FCK overvintrer som Superligaens førerhold, efter de i mandags besejrede FC Nordsjælland med 3-1 hjemme i Parken.
Jacob Neestrups tropper var ellers ikke det bedste hold i det opgør og har generelt kæmpet med at finde topniveauet i efteråret, men med individuel kvalitet fra blandt andre Robert og Elyounoussi lykkedes det lige akkurat at hive tre vigtige point i land.
Selvom det ikke altid har været videre overbevisende, hvad FCK har leveret i efteråret, virker det til, at de trods alt har fundet en habilt bundniveau. Udmærket illustreret ved ni Superliga-kampe i træk uden nederlag.
For ”Løverne” venter fire kampe inden årsskiftet, da de foruden de to pokalkampe mod Kolding, skal på to umådeligt vigtige opgave i Conference League, hvor de indtil videre har kæmpet med at indfri forventningerne, og derfor er nødt til at ramme niveau, hvis de vil spille sig videre til knockout-fasen.
Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader.
Karantæner:
Kolding IF: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Kolding IF: (3-4-2-1): Moser – Vetter, Leifsson, Nørager – Enemark, Musbaudeen, Vestergård, Karchoud – Beck, Jørgensen – Taannander
FC København: (4-2-3-1): Sander – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Robert – Cornelius
Dom:
Der kan ikke herske nogen tvivl om, at FCK er flere niveauer over Kolding.
Det betyder dog ikke, at der nødvendigvis venter en storsejr lørdag. Københavnerne har kun i få tilfælde storsejret i sæsonen, og på en kold og våd december-dag i Kolding, kan Superliga-stjernerne måske godt komme i problemer.
FCK har ikke ligefrem imponeret i de hidtidige pokalkampe, som har budt på snævre sejre over HB Køge og Sønderjyske, så mod NordicBet Ligaens næstbedste defensiv stikker det formentlig heller ikke helt af rent målmæssigt.
1-0 til FCK.
Spilforslag:
Oddset Pokalen
Dommer: Jakob Kehlet
Lør 7. december kl. 14.00
Stream: Viaplay Sports News
Spilforslag
FCK vinder og Under 3.5 mål
Odds 2.02
Odds fra maj 2, 2026. Odds kan være ændret.
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER