Kolding IF – FC København

Kolding IF er nået hele vejen til kvartfinalen i Oddset Pokalen, hvor der lørdag venter en svær opgave, når FCK kommer på besøg til det første af to opgør.



Kampfakta:

Kampstart: 14:00
Spillested: Autocentralen Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: Viaplay Sport News

Holdnyt:
Kolding IF:

Både NordicBet Ligaen og Superligaen er gået i vinterhi, men heldigvis er der stadig et par danske kampe at se frem til inden 2024 går på hæld.

I Oddset Pokalen er vi nemlig nået kvartfinalerne, hvor Kolding IF overraskende har sneget sig med som et af kun to hold, der ikke til daglig tørner ud i den bedste danske række.

Klubben fra Trekantsområdet kan se frem til to svære kampe, når de inden vinterferien møder Superligaens førerhold, FCK, både hjemme og ude.

Kolding overraskede stort som oprykker til NordicBet Ligaen i sidste sæson ved at snuppe en flot tredjeplads, og selvom der endte med at være hele 16 point til andenpladsen, var det en forrygende retur til den næstbedste danske række.

Aktuelt er der til gengæld lidt ugler i mosen. I lørdags valgte Kolding nemlig at fyre cheftræneren Lasse Holmgaard, som kun nåede nåede et halvt år ved roret, efter han overtog fra Kristoffer Wichmann i sommer.

Hjemmeholdet ligger ellers fint til på 1. divisions syvendeplads, og er bestemt i kapløbet om en plads i oprykningsspillet, men ifølge ledelsen har Holmgaard altså ikke formået at indfri potentialet i tilstrækkelig grad, og derfor bliver det assistenttræner Jacob Dehn, som skal forsøge at skabe miraklet mod FCK.

FC København:

FCK overvintrer som Superligaens førerhold, efter de i mandags besejrede FC Nordsjælland med 3-1 hjemme i Parken.

Jacob Neestrups tropper var ellers ikke det bedste hold i det opgør og har generelt kæmpet med at finde topniveauet i efteråret, men med individuel kvalitet fra blandt andre Robert og Elyounoussi lykkedes det lige akkurat at hive tre vigtige point i land.

Selvom det ikke altid har været videre overbevisende, hvad FCK har leveret i efteråret, virker det til, at de trods alt har fundet en habilt bundniveau. Udmærket illustreret ved ni Superliga-kampe i træk uden nederlag.

For ”Løverne” venter fire kampe inden årsskiftet, da de foruden de to pokalkampe mod Kolding, skal på to umådeligt vigtige opgave i Conference League, hvor de indtil videre har kæmpet med at indfri forventningerne, og derfor er nødt til at ramme niveau, hvis de vil spille sig videre til knockout-fasen.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader.

Karantæner:

Kolding IF: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:

Kolding IF: (3-4-2-1): Moser – Vetter, Leifsson, Nørager – Enemark, Musbaudeen, Vestergård, Karchoud – Beck, Jørgensen – Taannander

FC København: (4-2-3-1): Sander – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Robert – Cornelius

Dom:

Der kan ikke herske nogen tvivl om, at FCK er flere niveauer over Kolding.

Det betyder dog ikke, at der nødvendigvis venter en storsejr lørdag. Københavnerne har kun i få tilfælde storsejret i sæsonen, og på en kold og våd december-dag i Kolding, kan Superliga-stjernerne måske godt komme i problemer.

FCK har ikke ligefrem imponeret i de hidtidige pokalkampe, som har budt på snævre sejre over HB Køge og Sønderjyske, så mod NordicBet Ligaens næstbedste defensiv stikker det formentlig heller ikke helt af rent målmæssigt.

1-0 til FCK.

Spilforslag:

Oddset Pokalen

Dommer: Jakob Kehlet

Lør 7. december kl. 14.00

Stream: Viaplay Sports News

Spilforslag

FCK vinder og Under 3.5 mål

Odds 2.02

Spil hos Betano

Odds fra marts 31, 2026. Odds kan være ændret.

Ligatabel:

Seneste resultater





Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?




INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Melder ud om Kasper Hjulmand

Rasmus Højlund har ikke set det før



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stor profil glad for Brøndby

Tjekkiet – Danmark

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

FC København afviser konspirationsteori

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Han er også færdig i FC København

Ser I med, Brøndby?

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

FC København vil bruge mere data i transfers

Spår flere træner-ændringer i FC København

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Vild stime før Danmark-brag

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA