Kampfakta:
Kampstart: 14:00
Spillested: Autocentralen Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: Viaplay Sport News
Holdnyt:
Kolding IF:
Både NordicBet Ligaen og Superligaen er gået i vinterhi, men heldigvis er der stadig et par danske kampe at se frem til inden 2024 går på hæld.
I Oddset Pokalen er vi nemlig nået kvartfinalerne, hvor Kolding IF overraskende har sneget sig med som et af kun to hold, der ikke til daglig tørner ud i den bedste danske række.
Klubben fra Trekantsområdet kan se frem til to svære kampe, når de inden vinterferien møder Superligaens førerhold, FCK, både hjemme og ude.
Kolding overraskede stort som oprykker til NordicBet Ligaen i sidste sæson ved at snuppe en flot tredjeplads, og selvom der endte med at være hele 16 point til andenpladsen, var det en forrygende retur til den næstbedste danske række.
Aktuelt er der til gengæld lidt ugler i mosen. I lørdags valgte Kolding nemlig at fyre cheftræneren Lasse Holmgaard, som kun nåede nåede et halvt år ved roret, efter han overtog fra Kristoffer Wichmann i sommer.
Hjemmeholdet ligger ellers fint til på 1. divisions syvendeplads, og er bestemt i kapløbet om en plads i oprykningsspillet, men ifølge ledelsen har Holmgaard altså ikke formået at indfri potentialet i tilstrækkelig grad, og derfor bliver det assistenttræner Jacob Dehn, som skal forsøge at skabe miraklet mod FCK.
FC København:
FCK overvintrer som Superligaens førerhold, efter de i mandags besejrede FC Nordsjælland med 3-1 hjemme i Parken.
Jacob Neestrups tropper var ellers ikke det bedste hold i det opgør og har generelt kæmpet med at finde topniveauet i efteråret, men med individuel kvalitet fra blandt andre Robert og Elyounoussi lykkedes det lige akkurat at hive tre vigtige point i land.
Selvom det ikke altid har været videre overbevisende, hvad FCK har leveret i efteråret, virker det til, at de trods alt har fundet en habilt bundniveau. Udmærket illustreret ved ni Superliga-kampe i træk uden nederlag.
For ”Løverne” venter fire kampe inden årsskiftet, da de foruden de to pokalkampe mod Kolding, skal på to umådeligt vigtige opgave i Conference League, hvor de indtil videre har kæmpet med at indfri forventningerne, og derfor er nødt til at ramme niveau, hvis de vil spille sig videre til knockout-fasen.
Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader.
Karantæner:
Kolding IF: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Kolding IF: (3-4-2-1): Moser – Vetter, Leifsson, Nørager – Enemark, Musbaudeen, Vestergård, Karchoud – Beck, Jørgensen – Taannander
FC København: (4-2-3-1): Sander – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Robert – Cornelius
Dom:
Der kan ikke herske nogen tvivl om, at FCK er flere niveauer over Kolding.
Det betyder dog ikke, at der nødvendigvis venter en storsejr lørdag. Københavnerne har kun i få tilfælde storsejret i sæsonen, og på en kold og våd december-dag i Kolding, kan Superliga-stjernerne måske godt komme i problemer.
FCK har ikke ligefrem imponeret i de hidtidige pokalkampe, som har budt på snævre sejre over HB Køge og Sønderjyske, så mod NordicBet Ligaens næstbedste defensiv stikker det formentlig heller ikke helt af rent målmæssigt.
1-0 til FCK.
Spilforslag:
Oddset Pokalen
Dommer: Jakob Kehlet
Lør 7. december kl. 14.00
Stream: Viaplay Sports News
Spilforslag
FCK vinder og Under 3.5 mål
Odds 2.02
Odds fra april 21, 2026. Odds kan være ændret.
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER