Kongetransfer: Her smadrede ‘CV’ alle rekorder

Carsten V. Jensen har været involveret i Superliga-transfers i mere end 10 år. Her er hans største af slagsen.



AGF har ansat Carsten V. Jensen som fodbolddirektør, og dermed har århusianerne hyret én af dansk fodbolds mest elskede ledere.

Anderledes kan konklusionen ikke være, for med AGF’s ansættelse af “CV” har han nu indtaget direktørroller i 33 procent af Superliga-klubberne.

I Aarhus skal Carsten V. Jensen sørge for, at fodboldforretningen er rentabel, og den bedste både, han kan sikre det på, er ved at sælge spillere for store millionbeløb.

Det er en disciplin, Carsten V. Jensen har beskæftiget sig med i mere end et årti, og Tipsbladet ser her nærmere på de største spillersalg, “CV” har været involveret i.

Bid mærke i, at de nævnte beløb er cirka-beløb.

Emre Mor fra FC Nordsjælland til Borussia Dortmund
Pris: 75-80 millioner kroner
Årstal: 2016

Der er rigtig mange forskellige udlægninger af, hvad Emre Mor blev solgt for dengang i 2016, og kun få kender svaret, men der er ingen tvivl om, at offensivspilleren er Carsten V. Jensens største spillersalg. Dengang var Emre Mor-salget også det største nogensinde i dansk fodbold. Det var samtidig salget af tyrkeren til Borussia Dortmund, som for alvor kickstartede lavinen af store salg i FC Nordsjælland – en tradition, Jan Laursen førte fornemt videre.

Andreas Cornelius fra FC København til Cardiff
Pris: 75 millioner kroner
Årstal: 2013

En transfer, der også sendte chokbølger gennem dansk fodbold. Andreas Cornelius blev et stort flop i Cardiff, men Carsten V. Jensen kunne smile hele vejen til banken.

Mads Hermansen fra Brøndby IF til Leicester
Pris: 57 millioner kroner
Årstal: 2023

Brøndby IF fik i omegnen af 57 millioner kroner for Mads Hermansen, og det er det største spillersalg, de blå-gule har lavet siden Daniel Agger til Liverpool for snart 20 år siden. Godt solgt af Carsten V. Jensen.

Jesper Lindstrøm fra Brøndby IF til Eintracht Frankfurt
Pris: 52 millioner kroner
Årstal: 2021

Brøndby fik 50 millioner i hånden, da Jesper Lindstrøm blev solgt, og Carsten V. Jensen sikrede sig i forbindelse med slaget en række klausuler, der siden har forgyldt Brøndby yderligere. De blå-gule har tjent over 100 millioner på Lindstrøm.

Dame N’Doye fra FC København til Lokomotiv Moskva
Pris: 52 millioner kroner
Årstal: 2012

Det var også et stort salg, da FC København accepterede Lokomotiv Moskvas bud på Dame N’Doye. Over 50 millioner kroner sikrede “CV” FCK.

Mathias Jensen fra FC Nordsjælland til Celta Vigo
Pris: 50 millioner kroner
Årstal: 2018

I 2018 præsterede Carsten V. Jensen et fint salg af Mathias Jensen, der tog hul på udlandskarrieren med et skifte til Spanien.

Stanislav Lobotka fra FC Nordsjælland til Celta Vigo
Pris: 37 millioner kroner
Årstal: 2017

Slovakken, der nu spiller for Napoli, blev mange, mange flere penge værd senere i sin karriere, men 37 millioner var en flot sum – især i betragtning af, at Stanislav Lobotka blev hentet for peanuts i AS Trencin to år tidligere.

Marcus Ingvartsen fra FC Nordsjælland til KRC Genk
Pris: 37 millioner kroner
Årstal: 2017

Som dugfrisk Superliga-topscorer blev Marcus Ingvartsen solgt til Belgien.

Ragnar Sigurdsson fra FC København til FK Krasnodar
Pris: 30 millioner kroner
Årstal: 2014

Carsten V. Jensen kunne i høj grad også sælge spillere i FC København. Der blev langet et stort millionbeløb over bordet, da Ragnar Sigurdsson tog til Rusland for 10 år siden.

Bryan Oviedo fra FC København til Everton
Pris: 30 millioner kroner
Årstal: 2012

FC København solgte til Premier League, da Bryan Oviedo vekslede gode præstationer i den danske hovedstad til et skifte til Everton. Også dengang kunne Carsten V. Jensen forlade forhandlingslokalet med et smil.

Fotos: Alamy





Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd




LIVE

TransferLIVE: Liverpool-profil til Tottenham?

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



LIVE

Superliga-LIVE: Thomasberg klar med første OB-trup

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB – Sønderjyske

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Speakman om transfer: En unik situation

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede