Kontroversielt: Brian Laudrup promoverer Dubai

Den tidligere landsholdsstjerne Brian Laudrup promoverer Dubai og forsvarer beslutningen over for B.T.



Brian Laudrup er med til at promovere Dubai i forbindelse med en kampagne for emiratet op til VM i fodbold hos nærtliggende Qatar.

På en video på Visit Dubais hjemmeside kan man se og høre den tidligere danske landsholdsstjerne fortælle om sin legendariske jubelscene efter sin scoring mod Brasilien ved VM i 1998.

53-årige Laudrup taler dog også i rosende vendinger om omgivelserne i Dubai, der forventes at huse en del af de fans, der skal til VM i Qatar.

De Forenede Arabiske Emirater, som Dubai ligger i, har fået kritik for at være kant med menneskerettighederne, men Laudrup forsvarer sin beslutning om at promovere Dubai i et skriftligt svar til B.T.

Han påpeger blandt andet, at 65.000 danskere årligt blandt de 14 millioner turister i Dubai, hvis kampagne bærer navnet “Where the world celebrates”.

– I den forbindelse kan fodbold i almindelighed og et VM i særdeleshed noget særligt. Mennesker og kulturer fra hele verden kan være samlet om en begivenhed, hvor de både støtter deres eget land og samtidig komme i kontakt med folk fra andre nationer.

– Derfor tror jeg på, at vi lærer mere af at være sammen end at holde afstand fra hinanden, skriver Laudrup blandt andet i sit svar til B.T.

Laudrup mener desuden, at Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) har tildelt Qatar VM-slutrunden, og derfor bør det være Fifa, der i “høj grad bør lære af debatten”.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Vil ikke juble i Parken

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Afslører Brøndbys transferplaner

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

De viser interesse for Lyngby-profil

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe