Kontroversielt: Brian Laudrup promoverer Dubai

Den tidligere landsholdsstjerne Brian Laudrup promoverer Dubai og forsvarer beslutningen over for B.T.



Brian Laudrup er med til at promovere Dubai i forbindelse med en kampagne for emiratet op til VM i fodbold hos nærtliggende Qatar.

På en video på Visit Dubais hjemmeside kan man se og høre den tidligere danske landsholdsstjerne fortælle om sin legendariske jubelscene efter sin scoring mod Brasilien ved VM i 1998.

53-årige Laudrup taler dog også i rosende vendinger om omgivelserne i Dubai, der forventes at huse en del af de fans, der skal til VM i Qatar.

De Forenede Arabiske Emirater, som Dubai ligger i, har fået kritik for at være kant med menneskerettighederne, men Laudrup forsvarer sin beslutning om at promovere Dubai i et skriftligt svar til B.T.

Han påpeger blandt andet, at 65.000 danskere årligt blandt de 14 millioner turister i Dubai, hvis kampagne bærer navnet “Where the world celebrates”.

– I den forbindelse kan fodbold i almindelighed og et VM i særdeleshed noget særligt. Mennesker og kulturer fra hele verden kan være samlet om en begivenhed, hvor de både støtter deres eget land og samtidig komme i kontakt med folk fra andre nationer.

– Derfor tror jeg på, at vi lærer mere af at være sammen end at holde afstand fra hinanden, skriver Laudrup blandt andet i sit svar til B.T.

Laudrup mener desuden, at Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) har tildelt Qatar VM-slutrunden, og derfor bør det være Fifa, der i “høj grad bør lære af debatten”.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet