Kort kontrakt til Riemer i Belgien: Her er årsagen

Der er ikke verdens længste kontrakt, som Brian Riemer har skrevet under på i Belgien.



Brian Riemer har skiftet England ud med Belgien. 

Danskeren er nemlig ikke længere assistenttræner i Brentford. Han er i stedet for blevet præsenteret som ny cheftræner i Anderlecht. 

Her har Brian Riemer skrevet under på en kontrakt, som i første omgang løber frem til sommeren 2024. 

Og hvorfor er den så ikke længere? Det er der en meget klar årsag til. 

– Jeg ved ikke, om det er en kort kontrakt. Den er sådan, at vi har en mulighed for at se hinanden godt an, siger Jesper Fredberg til Tipsbladet og fortsætter: 

– Tingene er sket hurtigt, men vi er gået ind i det her samarbejdet med tanken om, at det skal være langvarigt. 

Jesper Fredberg er sportsdirektør i Anderlecht, og han er meget tilfreds med, det er lykkes at lande Thomas Franks tidligere hjælper. 

– Brian var vores førstevalg. Jeg har talt med ham i noget tid for at sætte ham ind i, hvordan vi gerne vil spille fodbold. Han har også skulle kunne se sig selv i det. 

– Det har været en god og grund rekruteringsproces, hvor der har været en respektfuld dialog med Brentford. Jeg beundrer virkelig, hvordan de har håndteret det hele, fordi de mister en god medarbejder. 

Bekymrer det dig, at han ikke har erfaring som cheftræner? 

– Jeg har ingen bekymringer. Jeg er mere spændt på det. Før eller siden skal du stå på egne ben. Han har haft de bedste til at lære af, og jeg vil støtte ham hele vejen. 

Har I haft andre navne på blokken? 

– Anderlecht er en storklub, så selvfølgelig har der været noget interesse. Og vi har ligeledes haft andre på vores liste. 

Har Jess Thorup været på den liste? 

– Jeg vil ikke kommentere på navne. Det ville ikke være respektfuldt, hvis jeg gjorde. 

Jesper Fredberg vil heller ikke sige, om fodboldklubben fra Belgien har sendt penge til London for at få Brian Riemer fri. 

– Jeg vil ikke tale om tal. Men vi har fået ham ud af kontrakten, og Brian har en stor sult. Det er vigtigt. Folk skal være sultne, ligesom vi er. Sådan får vi Anderlecht tilbage i toppen af belgisk fodbold. 

Brian Riemers nye arbejdsgiver har lige nu gang i en sløj sæson, hvor holdet er placeret som nummer 11 i Belgiens bedste fodboldrække.  





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Uruguay – Spanien

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Kap Verde – Saudi-Arabien

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Kroatien – Ghana

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

New Zealand – Belgien

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Jordan – Argentina