Brian Riemer har skiftet England ud med Belgien.
Danskeren er nemlig ikke længere assistenttræner i Brentford. Han er i stedet for blevet præsenteret som ny cheftræner i Anderlecht.
Her har Brian Riemer skrevet under på en kontrakt, som i første omgang løber frem til sommeren 2024.
Og hvorfor er den så ikke længere? Det er der en meget klar årsag til.
– Jeg ved ikke, om det er en kort kontrakt. Den er sådan, at vi har en mulighed for at se hinanden godt an, siger Jesper Fredberg til Tipsbladet og fortsætter:
– Tingene er sket hurtigt, men vi er gået ind i det her samarbejdet med tanken om, at det skal være langvarigt.
Jesper Fredberg er sportsdirektør i Anderlecht, og han er meget tilfreds med, det er lykkes at lande Thomas Franks tidligere hjælper.
– Brian var vores førstevalg. Jeg har talt med ham i noget tid for at sætte ham ind i, hvordan vi gerne vil spille fodbold. Han har også skulle kunne se sig selv i det.
– Det har været en god og grund rekruteringsproces, hvor der har været en respektfuld dialog med Brentford. Jeg beundrer virkelig, hvordan de har håndteret det hele, fordi de mister en god medarbejder.
Bekymrer det dig, at han ikke har erfaring som cheftræner?
– Jeg har ingen bekymringer. Jeg er mere spændt på det. Før eller siden skal du stå på egne ben. Han har haft de bedste til at lære af, og jeg vil støtte ham hele vejen.
Har I haft andre navne på blokken?
– Anderlecht er en storklub, så selvfølgelig har der været noget interesse. Og vi har ligeledes haft andre på vores liste.
Har Jess Thorup været på den liste?
– Jeg vil ikke kommentere på navne. Det ville ikke være respektfuldt, hvis jeg gjorde.
Jesper Fredberg vil heller ikke sige, om fodboldklubben fra Belgien har sendt penge til London for at få Brian Riemer fri.
– Jeg vil ikke tale om tal. Men vi har fået ham ud af kontrakten, og Brian har en stor sult. Det er vigtigt. Folk skal være sultne, ligesom vi er. Sådan får vi Anderlecht tilbage i toppen af belgisk fodbold.
Brian Riemers nye arbejdsgiver har lige nu gang i en sløj sæson, hvor holdet er placeret som nummer 11 i Belgiens bedste fodboldrække.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL