Jens Stryger Larsens fremtid i Trabzonspor har i mange uger set tvivlsom ud.
Brøndby IF og Malmö FF er blandt andre blevet nævnt som bejlere til den danske højre back, der angiveligt har skuffet efter sit skifte sidste sommer. Dét, samtidig med at Bruno Peres er tilbage igen fra sin skade, skulle have skubbet danskerne i retning af et skifte.
Nu har piben dog fået en anden lyd i Tyrkiet, hvor flere medier – herunder Sporx – skriver, at cheftræner, Abdullah Avci, alligevel ser en fremtid for danskeren i Trabzonspor.
Bruno Peres er ganske vist tilbag i aktion igen, og han startede også i weekendens sejr foran danskeren. Skadesproblemer på højresiden til Edin Visca og Jens Stryger Larsens alsidighed, hvor han også kan bruges på venstre back, har dog skabt fornyet optimisme omkring den 31-årige dansker.
Derfor forlyder det nu i Tyrkiet at et skifte denne vinter ikke er helt så sikkert, som det ellers har heddet sig det seneste lange stykke tid. Danskeren har også fortsat mere end to år tilbage af aftalen, hvor han tjener en god pose penge.
– Vi har vores prioriterede liste på de forskellige positioner. Så må vi se, hvordan udviklingen bliver i forhold til, hvad Jesper vil, sagde fodbolddirektør i Brøndby, Carsten V. Jensen, for nyligt om landsholdsspilleren.
Jens Stryger Larsen var i løbet af efteråret fast mand for Trabzonspor. Nu er 32-årige Bruno Peres tilbage, og så bliver det interessant at se, hvordan og hvor danskeren får sine spilleminutter fremadrettet.
Indtil videre er det blevet til 27 kampe for Trabzonspor i denne sæson, hvor Jens Stryger Larsen kom til efter afskeden med Udinese. I weekenden blev han indskiftet, og fik de sidste ni minutter på banen til fordel for Bruno Peres.
Trabzonspor vandt iøvrigt kampen med 1-0 over Basaksehir. Med sejren er de fortsat en del af topstriden, selvom Galatasaray har et solidt forspring til de nærmeste forfølgere.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i italiensk skifte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
Her kan du se de danske hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Slipper for stjerne
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT