Kovending omkring Jens Stryger Larsen

Jens Stryger Larsen har længe lignet en mand på affyringsrampen i Trabzonspor, men nu tyder noget på, at han alligevel kan få en rolle i klubben.



Jens Stryger Larsens fremtid i Trabzonspor har i mange uger set tvivlsom ud.

Brøndby IF og Malmö FF er blandt andre blevet nævnt som bejlere til den danske højre back, der angiveligt har skuffet efter sit skifte sidste sommer. Dét, samtidig med at Bruno Peres er tilbage igen fra sin skade, skulle have skubbet danskerne i retning af et skifte.

Nu har piben dog fået en anden lyd i Tyrkiet, hvor flere medier – herunder Sporx – skriver, at cheftræner, Abdullah Avci, alligevel ser en fremtid for danskeren i Trabzonspor.

Bruno Peres er ganske vist tilbag i aktion igen, og han startede også i weekendens sejr foran danskeren. Skadesproblemer på højresiden til Edin Visca og Jens Stryger Larsens alsidighed, hvor han også kan bruges på venstre back, har dog skabt fornyet optimisme omkring den 31-årige dansker.

Derfor forlyder det nu i Tyrkiet at et skifte denne vinter ikke er helt så sikkert, som det ellers har heddet sig det seneste lange stykke tid. Danskeren har også fortsat mere end to år tilbage af aftalen, hvor han tjener en god pose penge.

– Vi har vores prioriterede liste på de forskellige positioner. Så må vi se, hvordan udviklingen bliver i forhold til, hvad Jesper vil, sagde fodbolddirektør i Brøndby, Carsten V. Jensen, for nyligt om landsholdsspilleren.

Jens Stryger Larsen var i løbet af efteråret fast mand for Trabzonspor. Nu er 32-årige Bruno Peres tilbage, og så bliver det interessant at se, hvordan og hvor danskeren får sine spilleminutter fremadrettet.

Indtil videre er det blevet til 27 kampe for Trabzonspor i denne sæson, hvor Jens Stryger Larsen kom til efter afskeden med Udinese. I weekenden blev han indskiftet, og fik de sidste ni minutter på banen til fordel for Bruno Peres.

Trabzonspor vandt iøvrigt kampen med 1-0 over Basaksehir. Med sejren er de fortsat en del af topstriden, selvom Galatasaray har et solidt forspring til de nærmeste forfølgere.





LIVE

VM-LIVE: Slimane raser efter exit

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sender opfordring til Superliga-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Norge – Senegal

Jens Stage-skifte i fare

I dialog med Steve Cooper

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

VM-vækkeuret: Lugter af et kæmpe VM-gennembrud!

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tordner mod VM-træner

Spanien – Saudi-Arabien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’