Kovending omkring Jens Stryger Larsen

Jens Stryger Larsen har længe lignet en mand på affyringsrampen i Trabzonspor, men nu tyder noget på, at han alligevel kan få en rolle i klubben.



Jens Stryger Larsens fremtid i Trabzonspor har i mange uger set tvivlsom ud.

Brøndby IF og Malmö FF er blandt andre blevet nævnt som bejlere til den danske højre back, der angiveligt har skuffet efter sit skifte sidste sommer. Dét, samtidig med at Bruno Peres er tilbage igen fra sin skade, skulle have skubbet danskerne i retning af et skifte.

Nu har piben dog fået en anden lyd i Tyrkiet, hvor flere medier – herunder Sporx – skriver, at cheftræner, Abdullah Avci, alligevel ser en fremtid for danskeren i Trabzonspor.

Bruno Peres er ganske vist tilbag i aktion igen, og han startede også i weekendens sejr foran danskeren. Skadesproblemer på højresiden til Edin Visca og Jens Stryger Larsens alsidighed, hvor han også kan bruges på venstre back, har dog skabt fornyet optimisme omkring den 31-årige dansker.

Derfor forlyder det nu i Tyrkiet at et skifte denne vinter ikke er helt sĂĄ sikkert, som det ellers har heddet sig det seneste lange stykke tid. Danskeren har ogsĂĄ fortsat mere end to ĂĄr tilbage af aftalen, hvor han tjener en god pose penge.

– Vi har vores prioriterede liste på de forskellige positioner. Så må vi se, hvordan udviklingen bliver i forhold til, hvad Jesper vil, sagde fodbolddirektør i Brøndby, Carsten V. Jensen, for nyligt om landsholdsspilleren.

Jens Stryger Larsen var i løbet af efteråret fast mand for Trabzonspor. Nu er 32-årige Bruno Peres tilbage, og så bliver det interessant at se, hvordan og hvor danskeren får sine spilleminutter fremadrettet.

Indtil videre er det blevet til 27 kampe for Trabzonspor i denne sæson, hvor Jens Stryger Larsen kom til efter afskeden med Udinese. I weekenden blev han indskiftet, og fik de sidste ni minutter på banen til fordel for Bruno Peres.

Trabzonspor vandt iøvrigt kampen med 1-0 over Basaksehir. Med sejren er de fortsat en del af topstriden, selvom Galatasaray har et solidt forspring til de nærmeste forfølgere.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand fĂĄr sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

I svime over Froholdt – fĂĄr ny hæder

Dansker vil sælges – storklub stĂĄr klar i kulissen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk

Solgt til Brøndby: ‘Vi fĂĄr en rigtig god transfer’

FC Barcelona fĂĄr bud pĂĄ over 600 mio. accepteret

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gĂĄ i dialog



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FCM-profil drømmer om Manchester City

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Oliver Sonne vender tilbage

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Messi-statue fjernes

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-transfer pĂĄ vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby