Krabbe bitter over AGF-exit

AGF’s Frederik Krabbe skal efter alt at dømme forlade favoritklubben til sommer. Netop dét faktum er svært at sluge for forsvarsspilleren.



Da Frederik Krabbe blev skadet i midten af juni måned sidste år, var der ikke mange der havde forestillet sig, at det ville få så vidtrækkende konsekvenser, som det nu har vist sig at få. Knæskaden holdt AGF’eren ude i hele efteråret, og da han endelig var klar igen, var han blevet overhalet på højre back-positionen. I dag står både Jerry Lucena og Arthur Sorin således foran den 23-årige forsvarsspiller, der siden 2003 har båret den hvide trøje.

Læs også: AGF’er vil til U/21-EM

Men til sommer smider han trøjen. Her udløber Frederik Krabbes kontrakt med AGF, og aarhusianerne ønsker ikke at forlænge med den tidligere U/21-landsholdsspiller.

– Jeg er trist over at skulle forlade AGF, som er min klub. At det skal ske på den måde er både ærgerligt og bittert, og det er lidt svært, når det nu er en klub, jeg har følelser for, siger Krabbe til tipsbladet.dk.

Men der er ikke meget at gøre. AGF-træner Peter Sørensen tror på andre spillere, og der er derfor ikke meget, der tyder på, at det bliver til mange minutter i den hvide trøje for Frederik Krabbe inden han efter alt at dømme forlader favoritklubben til sommer.

– Det var hverken min eller klubbens plan, at der skulle siges farvel på den her måde, hvor de ikke tjener på mig, og jeg ikke føler mig klar til en afsked, bedyrer forsvarsspilleren.

Nu har Frederik Krabbe sat sin agent, John Sivebæk, i sving. Sivebæk skal finde en ny klub, som vil modtage Frederik Krabbe med åbne arme til sommer.

– Først og fremmest håber jeg på en spændende klub, og en klub som virkelig vil have mig. Jeg er ikke afvisende overfor udenlandske klubber, men det skal være det rigtige, siger Krabbe, der fortsat har Superliga-ambitioner.

– Hvis det ikke bliver en klub i Superligaen, skal det være en klub med ambitioner om at spille sig i Superligaen, fortsætter han.

Frederik Krabbe er født i Aarhus, og han han boet hele sit liv i byen. Derfor er det en ekstra stor omvæltning for ham, at han nu skal forlade AGF. For et farvel til den hvide trøje kan også betyde et farvel til byen Aarhus.

– Hvis det er det, der er nødvendigt for min karriere, er jeg klar til rykke teltpælene op. Ellers ville jeg heller ikke være ambitiøs nok. Men stod det mellem to klubber, hvor den ene kunne tilbyde, at jeg kunne blive boende i Aarhus, ville jeg nok vælge dén løsning, slutter Krabbe.

Frederik Krabbe har spillet 121 førsteholdskampe for AGF, siden han fik debut for klubbens bedste hold i 2005.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

FC Midtjylland – AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Tøfting: Good on paper – shit on grass



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Fyrer landstræner to måneder før VM

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nedtur for Højlund og Napoli

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Her spiller Lasse Schöne i dag

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Steve Cooper storroser stjerne

Helt vild med Brøndby-profil

Fik blackout på Brøndby Stadion

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum