Krabbe bitter over AGF-exit

AGF’s Frederik Krabbe skal efter alt at dømme forlade favoritklubben til sommer. Netop dét faktum er svært at sluge for forsvarsspilleren.



Da Frederik Krabbe blev skadet i midten af juni måned sidste år, var der ikke mange der havde forestillet sig, at det ville få så vidtrækkende konsekvenser, som det nu har vist sig at få. Knæskaden holdt AGF’eren ude i hele efteråret, og da han endelig var klar igen, var han blevet overhalet på højre back-positionen. I dag står både Jerry Lucena og Arthur Sorin således foran den 23-årige forsvarsspiller, der siden 2003 har båret den hvide trøje.

Læs også: AGF’er vil til U/21-EM

Men til sommer smider han trøjen. Her udløber Frederik Krabbes kontrakt med AGF, og aarhusianerne ønsker ikke at forlænge med den tidligere U/21-landsholdsspiller.

– Jeg er trist over at skulle forlade AGF, som er min klub. At det skal ske på den måde er både ærgerligt og bittert, og det er lidt svært, når det nu er en klub, jeg har følelser for, siger Krabbe til tipsbladet.dk.

Men der er ikke meget at gøre. AGF-træner Peter Sørensen tror på andre spillere, og der er derfor ikke meget, der tyder på, at det bliver til mange minutter i den hvide trøje for Frederik Krabbe inden han efter alt at dømme forlader favoritklubben til sommer.

– Det var hverken min eller klubbens plan, at der skulle siges farvel på den her måde, hvor de ikke tjener på mig, og jeg ikke føler mig klar til en afsked, bedyrer forsvarsspilleren.

Nu har Frederik Krabbe sat sin agent, John Sivebæk, i sving. Sivebæk skal finde en ny klub, som vil modtage Frederik Krabbe med åbne arme til sommer.

– Først og fremmest håber jeg på en spændende klub, og en klub som virkelig vil have mig. Jeg er ikke afvisende overfor udenlandske klubber, men det skal være det rigtige, siger Krabbe, der fortsat har Superliga-ambitioner.

– Hvis det ikke bliver en klub i Superligaen, skal det være en klub med ambitioner om at spille sig i Superligaen, fortsætter han.

Frederik Krabbe er født i Aarhus, og han han boet hele sit liv i byen. Derfor er det en ekstra stor omvæltning for ham, at han nu skal forlade AGF. For et farvel til den hvide trøje kan også betyde et farvel til byen Aarhus.

– Hvis det er det, der er nødvendigt for min karriere, er jeg klar til rykke teltpælene op. Ellers ville jeg heller ikke være ambitiøs nok. Men stod det mellem to klubber, hvor den ene kunne tilbyde, at jeg kunne blive boende i Aarhus, ville jeg nok vælge dén løsning, slutter Krabbe.

Frederik Krabbe har spillet 121 førsteholdskampe for AGF, siden han fik debut for klubbens bedste hold i 2005.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Henter Kamil Wilczek

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Klubber holder øje med AaB-profil

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

FBI Boston fælder dansk rigmand

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Froholdt & Co rister hanekyllinger

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund