Krabbe bitter over AGF-exit

AGF’s Frederik Krabbe skal efter alt at dømme forlade favoritklubben til sommer. Netop dét faktum er svært at sluge for forsvarsspilleren.



Da Frederik Krabbe blev skadet i midten af juni måned sidste år, var der ikke mange der havde forestillet sig, at det ville få så vidtrækkende konsekvenser, som det nu har vist sig at få. Knæskaden holdt AGF’eren ude i hele efteråret, og da han endelig var klar igen, var han blevet overhalet på højre back-positionen. I dag står både Jerry Lucena og Arthur Sorin således foran den 23-årige forsvarsspiller, der siden 2003 har båret den hvide trøje.

Læs også: AGF’er vil til U/21-EM

Men til sommer smider han trøjen. Her udløber Frederik Krabbes kontrakt med AGF, og aarhusianerne ønsker ikke at forlænge med den tidligere U/21-landsholdsspiller.

– Jeg er trist over at skulle forlade AGF, som er min klub. At det skal ske på den måde er både ærgerligt og bittert, og det er lidt svært, når det nu er en klub, jeg har følelser for, siger Krabbe til tipsbladet.dk.

Men der er ikke meget at gøre. AGF-træner Peter Sørensen tror på andre spillere, og der er derfor ikke meget, der tyder på, at det bliver til mange minutter i den hvide trøje for Frederik Krabbe inden han efter alt at dømme forlader favoritklubben til sommer.

– Det var hverken min eller klubbens plan, at der skulle siges farvel på den her måde, hvor de ikke tjener på mig, og jeg ikke føler mig klar til en afsked, bedyrer forsvarsspilleren.

Nu har Frederik Krabbe sat sin agent, John Sivebæk, i sving. Sivebæk skal finde en ny klub, som vil modtage Frederik Krabbe med åbne arme til sommer.

– Først og fremmest håber jeg på en spændende klub, og en klub som virkelig vil have mig. Jeg er ikke afvisende overfor udenlandske klubber, men det skal være det rigtige, siger Krabbe, der fortsat har Superliga-ambitioner.

– Hvis det ikke bliver en klub i Superligaen, skal det være en klub med ambitioner om at spille sig i Superligaen, fortsætter han.

Frederik Krabbe er født i Aarhus, og han han boet hele sit liv i byen. Derfor er det en ekstra stor omvæltning for ham, at han nu skal forlade AGF. For et farvel til den hvide trøje kan også betyde et farvel til byen Aarhus.

– Hvis det er det, der er nødvendigt for min karriere, er jeg klar til rykke teltpælene op. Ellers ville jeg heller ikke være ambitiøs nok. Men stod det mellem to klubber, hvor den ene kunne tilbyde, at jeg kunne blive boende i Aarhus, ville jeg nok vælge dén løsning, slutter Krabbe.

Frederik Krabbe har spillet 121 førsteholdskampe for AGF, siden han fik debut for klubbens bedste hold i 2005.





Det afgør Chido Obis United-fremtid




KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Bombe? Bringer Pep Guardiola i spil til chokskifte

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Henter FC København-spiller



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Joakim Mæhle åbner op

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tottenham præsenterer ny træner

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Han er også færdig i FC København

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Chelsea med historiens største PL-underskud

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Kæk Wass: Han filmede!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale