Dommer kræver undskyldning fra Dortmund-stjerne

Den tyske dommer Felix Zwayer ser meget gerne, at Jude Bellingham i en personlig samtale kommer med en oprigtig undskyldning for den kommentar, englænderen kom med efter lørdagens topbrag mod Bayern München.



Jude Bellingham blev tirsdag idømt en bøde på knap 300.000 kroner for en udtalelse, som Dortmund-stjernen kom med efter lørdagens 3-2-nederlag til Bayern München. 

– Man giver den vigtigste kamp i Tyskland til en dommer, der har været involveret i matchfixing. Hvad kan man så forvente? lød det således fra Jude Bellingham efter kampen. 

Det var dommeren Felix Zwayer, som Bellingham altså rettede mistanke mod. Og Zwayer er tilsyneladende ikke tilfreds med den store bødestraf til Bellingham. Således har den 40-årige dommer nu meddelt, at han ønsker en personlig undskyldning fra Jude Bellingham. 

– Jeg vil gerne gøre det klart i en personlig samtale med Jude Bellingham. Og jeg har tilbudt Dortmund, at vi kan tage en personlig samtale. Jeg går ikke op i straffen, men i stedet i det faktum, at han gik for langt. Jeg er klar til at acceptere en oprigtig undskyldning, lyder det således, ifølge Kicker, fra Zwayer. 

Personligt og respektløst
Felix Zwayer er således ganske utilfreds med Jude Bellinghams beskyldning.

– Udtalelsen giver bevidst et usandt indtryk, nemlig at jeg ikke ledte kampen ud fra mine bedste intentioner. Det er personligt, nedsættende og respektløst. Selv hvis man sætter sig ind i det subjektive og emotionelle perspektiv, så falder denne udtalelse helt udenfor skiven, hvad angår professionel og objektiv kritik, lyder det således fra Zwayer. 

Felix Zwayer blev i 2006 idømt seks måneders karantæne af det tyske fodboldforbund. En af årsagerne var, ifølge Kicker, at Zwayer i første omgang ikke informerede forbundet om et tilfælde af matchfixing, som han havde kendskab til. Derudover formodes det, at Zwayer modtog penge fra skandaledommeren Robert Hoyzer, der blev idømt en lang karantæne for matchfixing. Feliz Zwayer afviser dog, at han selv skulle have været involveret i matchfixing.

– Jeg har aldrig været involveret i matchfixing, og det er der heller ingen officiel myndighed, der har påstået, lyder det således fra dommeren. 

På trods af den markante bødestraf er Jude Bellingham sluppet fra at blive idømt en karantænestraf. 





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu melder Christian Eriksen ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben