Jude Bellingham blev tirsdag idømt en bøde på knap 300.000 kroner for en udtalelse, som Dortmund-stjernen kom med efter lørdagens 3-2-nederlag til Bayern München.
– Man giver den vigtigste kamp i Tyskland til en dommer, der har været involveret i matchfixing. Hvad kan man så forvente? lød det således fra Jude Bellingham efter kampen.
Det var dommeren Felix Zwayer, som Bellingham altså rettede mistanke mod. Og Zwayer er tilsyneladende ikke tilfreds med den store bødestraf til Bellingham. Således har den 40-årige dommer nu meddelt, at han ønsker en personlig undskyldning fra Jude Bellingham.
– Jeg vil gerne gøre det klart i en personlig samtale med Jude Bellingham. Og jeg har tilbudt Dortmund, at vi kan tage en personlig samtale. Jeg går ikke op i straffen, men i stedet i det faktum, at han gik for langt. Jeg er klar til at acceptere en oprigtig undskyldning, lyder det således, ifølge Kicker, fra Zwayer.
Personligt og respektløst
Felix Zwayer er således ganske utilfreds med Jude Bellinghams beskyldning.
– Udtalelsen giver bevidst et usandt indtryk, nemlig at jeg ikke ledte kampen ud fra mine bedste intentioner. Det er personligt, nedsættende og respektløst. Selv hvis man sætter sig ind i det subjektive og emotionelle perspektiv, så falder denne udtalelse helt udenfor skiven, hvad angår professionel og objektiv kritik, lyder det således fra Zwayer.
Felix Zwayer blev i 2006 idømt seks måneders karantæne af det tyske fodboldforbund. En af årsagerne var, ifølge Kicker, at Zwayer i første omgang ikke informerede forbundet om et tilfælde af matchfixing, som han havde kendskab til. Derudover formodes det, at Zwayer modtog penge fra skandaledommeren Robert Hoyzer, der blev idømt en lang karantæne for matchfixing. Feliz Zwayer afviser dog, at han selv skulle have været involveret i matchfixing.
– Jeg har aldrig været involveret i matchfixing, og det er der heller ingen officiel myndighed, der har påstået, lyder det således fra dommeren.
På trods af den markante bødestraf er Jude Bellingham sluppet fra at blive idømt en karantænestraf.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Surt show – dumpet!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
TRANSFER
Superliga-retur?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
