Jude Bellingham blev tirsdag idømt en bøde på knap 300.000 kroner for en udtalelse, som Dortmund-stjernen kom med efter lørdagens 3-2-nederlag til Bayern München.
– Man giver den vigtigste kamp i Tyskland til en dommer, der har været involveret i matchfixing. Hvad kan man så forvente? lød det således fra Jude Bellingham efter kampen.
Det var dommeren Felix Zwayer, som Bellingham altså rettede mistanke mod. Og Zwayer er tilsyneladende ikke tilfreds med den store bødestraf til Bellingham. Således har den 40-årige dommer nu meddelt, at han ønsker en personlig undskyldning fra Jude Bellingham.
– Jeg vil gerne gøre det klart i en personlig samtale med Jude Bellingham. Og jeg har tilbudt Dortmund, at vi kan tage en personlig samtale. Jeg går ikke op i straffen, men i stedet i det faktum, at han gik for langt. Jeg er klar til at acceptere en oprigtig undskyldning, lyder det således, ifølge Kicker, fra Zwayer.
Personligt og respektløst
Felix Zwayer er således ganske utilfreds med Jude Bellinghams beskyldning.
– Udtalelsen giver bevidst et usandt indtryk, nemlig at jeg ikke ledte kampen ud fra mine bedste intentioner. Det er personligt, nedsættende og respektløst. Selv hvis man sætter sig ind i det subjektive og emotionelle perspektiv, så falder denne udtalelse helt udenfor skiven, hvad angår professionel og objektiv kritik, lyder det således fra Zwayer.
Felix Zwayer blev i 2006 idømt seks måneders karantæne af det tyske fodboldforbund. En af årsagerne var, ifølge Kicker, at Zwayer i første omgang ikke informerede forbundet om et tilfælde af matchfixing, som han havde kendskab til. Derudover formodes det, at Zwayer modtog penge fra skandaledommeren Robert Hoyzer, der blev idømt en lang karantæne for matchfixing. Feliz Zwayer afviser dog, at han selv skulle have været involveret i matchfixing.
– Jeg har aldrig været involveret i matchfixing, og det er der heller ingen officiel myndighed, der har påstået, lyder det således fra dommeren.
På trods af den markante bødestraf er Jude Bellingham sluppet fra at blive idømt en karantænestraf.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
