Krav til Don Ø: Må gå 6 mio. ned i løn

Hovedaktionær kræver, at Flemming Østergaard går kraftigt ned i løn. Østergaard har de seneste tre år haft en årsløn på 9 millioner kroner.



Don Ø. får brug for hans opsparing i den kommende tid, får fremøver vil han få skåret en væsentlig del af sin løncheck.

Sådan lyder kravet for en af hovedaktionærerne i Parken Sport & Entertainment, Lønmodtagernes Dyrtidsfond (LD), i hvert fald hvis de skal være med til at finansiere en aktieudvidelse på 500 millioner kroner. Aktieudvidelsen skal redde Parken S & E, der står til at få et underskud på mere end en kvart milliard kroner.

De seneste tre år har Flemming Østergaard kunne hæve 27 millioner i banken. Det svarer til en årsløn på 9 millioner kroner for topposten i Parken. Beløbet dækker over bestyrelseshonorar, aktieoptioner og betalinger for særlige ydelser.

Men fremover må Don Ø. nøjes med sin løn som bestyrelsesformand, som ifølge Ekstra Bladets oplysninger ligger på et par millioner om året. Det fortæller manden bag den nye skattereform og LD’s direktør Carsten Koch:

– For at vi skulle tegne vores andel (altså købe ca. 30 pct. af de ny aktier), har vi stillet en række betingelser. En af dem er, at han får en mere normaliseret rolle i bestyrelsen, og dertil hører også en normaliseret honorering.

– Og det krav har Flemming Østergaard tilgodeset, siger han.

Carsten Koch indrømmer også, at der har været uklarheder omkring de penge Flemming Østergaard har modtaget for sit virke i Parken.

– Det har været lidt vanskeligt for os at få klarhed over, hvad den pågældende honorering har været for, så det har været væsentligt for os, at det nu er slut med det, siger Carsten Koch, der også har sat en stopper for bonusser og aktieoptioner.

Den tidligere skatteminister kommer også ind på, hvor meget snor man vil give Don Ø. i fremtiden.

– I den deal, vi har lavet med Parken i forbindelse med aktieudvidelsen, har vi noteret os, at Flemming Østergaard vil holde op, når fylder 70 år. Og det vil vi respektere. En aftale er en aftale, men vi kan selvfølgelig ikke forhindre, at nogen kommer med andre forslag.

Lønmodtagernes Dyrtidsfond ejer nu 27,06 procent af aktierne i Parkens Sport & Entertainment. De to andre hovedaktionærer er fynboen Erik Jensen Skjærbæk, der har 15,58 procent, og vindues-milliardæren Karl Peter Korsgaard Sørensen, som har 15,6 procent.





Et markant problem for Silkeborg




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Det ser sort ud for B.93

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Raser over Brian Riemer-interview

Brøndby IF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK