Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Den bulgarske storklub CSKA Sofia har budt på Sønderjyske største stjerne, topscorer Lirim Qamili. Det kan Tipsbladet afsløre.



Lirim Qamili har været en stor åbenbaring i Sønderjyske, og nu er der faldet et bud på Superliga-profilen. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har den bulgarske storklub CSKA Sofia budt flere gange på kanten – senest med et bud på 600.000 euro, 4,5 millioner kroner. 

Men det er ikke noget, som indtil videre har fået Sønderjyske til at ville sælge sin største stjernespiller. 

Således har Superliga-klubben ifølge Tipsbladets kilder afvist buddet fra hovedstadsklubben med ønsket om at tjene endnu flere penge, men det kan være, at det hele falder til jorden, da CSKA Sofia har givet en stram deadline på få dage mere for at finde en løsning, for ellers rykker bulgarerne videre i systemet. 

Topscorer i første sæson
Den nordmakedonske landsholdsspiller, der er født i Danmark, har været i dansk fodbold hele sit liv og har spillet for klubber som Hvidovre og AC Horsens, inden han for et år siden rykkede et skridt op, da Sønderjyske købte ham.

I Haderslev kom det store gennembrud på øverste niveau øjeblikkeligt, da han blev klubbens topscorer med hele 11 mål i Superligaen i 28 kampe. 

Lirim Qamili lagde også op til seks scoringer og var dermed en stor årsag til, at Sønderjyske overlevede. I pokalen blev det til yderligere et mål og en assist i to kampe. 

27 år – første gang
Sådan en sæson har naturligvis fået CSKA Sofia op ad stolen, og klubben er villig til at flerdoble den pris, som Sønderjyske gav, da klubben købte ham i Hvidovre for omkring en million kroner for et år siden, men samtidig har han vist sig så afgørende for sønderjyderne, så man naturligvis har prissat ham højere.

Lirim Qamili kan for første gang i karrieren – i en alder af 27 år – få oplevelsen af at spille i den bedste række for en stor udenlandsk klub, men foreløbig Sønderjyske har ikke accepteret buddene med syv uger tilbage af transfervinduet.    

Tipsbladet forsøger at få en kommentar fra Sønderjyskes sportschef, Casper Daather.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK henter svensk talent

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Jonas Wind til danskerklub?

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Klar melding fra Thomas Gravesen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM