Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Thomas Nørgaard kommer med stor ros til Patrick Mortensen efter søndagens 8-1-sejr over Hvidovre IF.



Der var mødt mange Brøndby IF-fans op til Thomas Nørgaards første kamp i spidsen for de blå-gule, hvor modstanderen var Hvidovre IF.

Træningskampen, der blev afviklet søndag eftermiddag på en træningsbane ved siden af Brøndby Stadion, bød på en kæmpe sejr til Thomas Nørgaards tropper, der vandt med hele 8-1.

Patrick Mortensen startede inde i opgøret, hvor den tidligere AGF-profil også kom på tavlen, og efter sidste fløjt var Thomas Nørgaard overordentligt tilfreds med præstationen fra den 36-årige angriber.

– Et er jo det mål, han scorer, som vidner om målnæse. Men for mig er det lige så meget den ro, han giver til nogle af de andre.

– Roen kommer jo igennem den tydelighed, han har i de ting, som han gør. Jeg er måske allermest tilfreds med det mål, som Younis scorer, hvor han (Mortensen, red.) reelt set trækker linjen ind og åbner det på bagsiden. Det er sådan et eksempel, man kan følge, siger Thomas Nørgaard i et interview med Viaplay og fortsætter:

– Så på nogle af de ting, vi prædiker, der er han så langt i sin karriere, hvor det er noget, der er en selvfølgelighed for ham, men ikke en selvfølgelighed for alle andre. Så det at have en, som – sammen med andre – kan være med til at sætte det gode eksempel, det betyder alverden.

I interviewet bliver Thomas Nørgaard også spurgt, om det er nemt at implementere Patrick Mortensen i det system, den nye Brøndby-chef gerne vil indføre i Vestegnsklubben.

– Patrick er nysgerrig. Patrick spørger. Patrick hviler så meget i sig selv, så meget af det ved han. Og det, han ikke ved, spørger han om. Han vil gerne have en ramme, og den ramme prøver vi på bedst mulig vis at definere.

– Man kan sige, at når du kommer til Brøndby, så er der rigtig mange, der kæmper om den plads, som han også gerne vil spille. Så det er op til alle, ung som gammel, at bevise i hver evig eneste kamp, at du har din berettigelse. Og det må man sige, at han gjorde i dag, lyder svaret her fra Thomas Nørgaard.

Brøndby spiller endnu en testkamp på lørdag, hvor FC Nordsjælland er modstanderen.

Du kan se interviewet med Thomas Nørgaard øverst i afspilleren.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Meldes tæt på storklub

Sydafrika – Canada

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’