,

Zorniger fremhæver transfervindue

Alexander Zorniger lagde ikke fingrene i mellem, da Tipsbladet mødte ham til en snak om blandt OB’s forfatning.



Ådalen (Tipsbladet): Onsdag eftermiddag var Tipsbladet forbi Odense på en fantastisk sommerdag.

Solen bragede så meget afsted over det fynske landskab, at Alexander Zorniger blev sat i stævne på sit kontor.

Tidligere onsdag kunne Tipsbladet løfte sløret for, at Nicolas Bürgy ville forlade OB. Han er den seneste i en lang række af defensive spillere, der er røget ud.

Det var bestemt noget, Alexander Zorniger havde en holdning til.

– Vi hentede seks spillere ind sidste år.

– Vi brugte de penge, vi fik, på en ret intelligent måde. Det var ikke sådan, at vi bagefter havde tre af dem siddende på bænken. Men de kom fra angriber- og midtbaneafdelingen. Vi har allerede, synes jeg, minimumsantallet af forsvarsspillere – afhængigt af hvordan de er placeret på banen.

– Vi mistede Bjørn Paulsen, både på og uden for banen. En meget vigtig spiller for os. Vi mistede Leroy Owusu, som spillede alle kampe, tror jeg – eller næsten alle kampe – og som gav os stabilitet i vores opbygningsspil med bolden. Nicolas Bürgy er også stoppet nu. Vi skal erstatte dem, og vi skal også være individuelt bedre i duelspillet, siger Alexander Zorniger.

En af de forsvarsspillere, OB-cheftræneren stadig har til rådighed, er Marcus McCoy.

Den 20-årige venstreback spillede en forrygende sæson sidste år.

Alexander Zorniger bruger ham som et eksempel på, hvad han mener med at skabe balance i truppen på transferfronten og i forhold til ungdomsarbejdet.

– Når vi sammensætter truppen, skal vi sikre os, at hvis enkelte spillere får et dyk i afgørende perioder, så kan vi erstatte dem på samme tid. Vi kan ikke bare lægge pres på alle og sige: ‘Hey McCoy, hvis du ikke præsterer på samme niveau som sidste år, så kommer vi ikke i top seks’.

– Nogle gange er man nødt til at reducere presset, tage dem ud, give dem to-tre kampe på bænken og så bringe dem ind igen. På samme måde som vi gjorde sidste år, siger tyskeren.

Marcus McCoy (forrest til venstre) og Fiete Arp (forrest til højre) er en af de spillere, Alexander Zorniger fremhæver sin forklaring om forholdet mellem ambitioner og realiteter.
Foto: Alamy

De nye ambitioner

OB meldte i sidste uge ud, at klubben har en ambition om at spille med i mesterskabsspillet i den kommende sæson.

Det er klart noget, Alexander Zorniger deler, men han peger også på, at flere forudsætninger skal være på plads, før ambitionen kan indfries.

– Jeg har det fint med ambitioner.

– Men vi skal have alt i balance. Det synes jeg er meget vigtigt, for ellers skaber vi forventninger, som ingen kan leve op til. Det ville være det værst tænkelige scenarie, hvis vi bare sagde: ‘Ja, men vi er OB.’ Lige nu synes jeg, vi er på et meget, meget godt spor. Vi skal bare fortsætte på det spor. Og at fortsætte betyder at analysere, fjerne de svage punkter og tage de næste skridt, siger han.

Den tyske OB-træner peger samtidig på, at det er helt logisk at sætte ambitionerne højt.

– Selvfølgelig kan vi ikke, når vi blev nummer otte, sige, at vi nu går efter niendepladsen, men indtil videre har vi kun mistet spillere. Så hvis vi bare siger: ‘Ja, men sidste år blev vi nummer otte, så nu skal vi gå efter sjettepladsen,’ så er vi nødt til at træffe gode beslutninger. Mange mennesker her skal træffe de rigtige beslutninger lige nu.

– I træningsugen handler det om, hvordan vi også kan inkludere de unge spillere. Hvordan kan vi forberede nøglespillerne til sæsonen – ikke kun til den første, anden eller tredje træningskamp? Alle skal gøre deres arbejde. Og det er dér, jeg tror, vi alle er på linje, siger Alexander Zorniger.

OB og Alexander Zorniger endte deres i deres første sæson tilbage i Superligaen som nummer otte og vandt 11 kampe.

Tyskeren har kontrakt med OB indtil sommeren 2028.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Tyskland – Paraguay

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Transferbombe på vej