VM-skæbnen var på spil, da Algeriet og Østrig natten til søndag mødtes i den tredje og sidste gruppekamp.
Med en pointdeling ville Østrig sikre sig videre avancement, mens Algeriet kunne slippe for at løbe ind i Spanien i 1/16-finalerne ved ikke at vinde. Der blev derfor spekuleret i, om holdene ville spille for et uafgjort resultat.
Af den grund kom det som lidt af en overraskelse, at Algeriet dybt inde i tillægstiden bragte sig foran med 3-2. Samtidig så afrikanernes forsvarsspil alt andet end prangende ud, da Østrig kort efter udlignede til 3-3.
Alligevel mener Mads Junker på ingen måde, at der var tale om aftalt spil. Det siger han til TV 2.
– Jeg køber den bare overhovedet ikke. Jeg har set blandt andre Sønderjyske, og hvordan det var rigtig belejligt for dem at tabe til FC Midtjylland, hvor der er folk, som slet ikke løber med hjem og løber og smågriner.
– Vi har set det andre gange. Vi har selv været en del af det – Danmark mod Sverige i 2002 og 2004. Jeg har set Senegal-Japan til VM i 2018. Selvfølgelig er der rigtig mange gange, hvor det sker, men det der har intet at gøre med, at du giver et mål væk.
– Den der aflevering på tværs til det bagerste område, hvor Gregoritsch lige får den hentet… Så gav Frankrig også Norge et mål, da de gav op og løb ned og scorede? Ej, det gjorde de heller ikke med vilje. Det der har ingenting at gøre med at give et mål væk. Det er så, hvad det er, at det bagefter er belejligt for dem.
Bo Henriksen er helt på linje med sin ekspertkollega.
– Jeg er fuldstændig enig. Man kan overhovedet ikke sige, at der er tale om aftalt spil. Det er også derfor, det er så voldsomt, at det sker på den her måde.
– Jeg så nogle billeder af min tidligere spiller Philipp Mwene, som simpelthen ikke kan forstå, at de kommer bagud 3-2, og vi snakker tre-og-et-halvt minut inde i overtiden. Og der er fire minutters tillægstid. Det er fuldstændig bindegalt, at de får lov til at score.
Algeriet møder nu Schweiz i 1/16-finalen, mens Østrig brager sammen med Spanien.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
DAGENS SPILFORSLAG
Bollklubben baskes i Stockholm
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
NYHEDER