Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Andreas Maarup fra FC Roskilde skal alligevel til AaB, der sent onsdag er blevet enig med 2. divisionsklubben om et salg. Han får en kontrakt til sommeren 2027. Det kan Tipsbladet afsløre.



Andreas Maarup skifter til AaB. 

Tipsbladet kunne onsdag eftermiddag afsløre, at FC Roskildes mangeårige midtbanespiller var så eftertragtet af den nordjyske klub, at der var blevet budt 500.000 kroner på ham. 

Men samtidig kunne Tipsbladet også fortælle, at 2. divisionsklubben fra Roskilde havde krævet mere for den 26-årige klubmand, men det er der nu kommet styr på, for Nordjyske kunne sent onsdag aften meddele, at klubberne er nået til enighed om en pris på 750.000 kroner. Det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

Tipsbladet kan nu løfte sløret for, at Andreas Maarup får en kontrakt af to års varighed, når han torsdag har bestået sit lægetjek i Aalborg. 

Tipsbladet har onsdag forsøgt at få en kommentar fra ledelsen i AaB, FC Roskildes sportschef, Anders Theil, og spillerens agent, Anders Hansen, fra NextStep Sports Management, men ingen er vendt tilbage på vores henvendelser. 

Ikke desto mindre kan Andreas Maarup se frem til at få det første store skifte i sin karriere, da FC Roskilde-legenden har spillet i sin nuværende klub hele sin seniorkarriere.

Her er det blevet til langt over 100 kampe, og for en måned siden forlængede han sågar kontrakten til sommer 2027.  

Nu skal han til Aalborg og spille med om oprykning til Superligaen.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Silkeborg IF – Randers FC

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Han er færdig i Brøndby

Sender stikpille til FC København-flop

En voldsom ulighed

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Oddset styrtdykker

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bayern München laver vildt comeback

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning