PARKEN (Tipsbladet): FC København klarede skærene mod nyoprykkede Lyngby, da de kom i gang med Superliga-sæsonen søndag aften,
Alligevel var det værd at bemærke, at det bestemt ikke så sådan ud, da de gik til pause bagud 2-1 og med et skud indenfor rammen.
Længe er der blevet skreget på nye spillere fra FCK-tilhængerne.
Alligevel står der kun to nye tilførelser i form af Felix Beijmo og Alex Král.
Nu stiller den nye sportsdirektør i FC København, Kristjaan Speakman, sig til rådighed foran Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen mellem ‘løverne’ og Lyngby.
Han fortalte blandt andet, at han ikke kunne svare på, hvornår der kom nogle nye spillere, mens han heller ikke afviste, at der skulle komme nogen op til onsdagens kamp mod FC Polissya i Conference League-kvalifikationen.
Kristjaan Speakman blev også konfronteret med scenariet om, at FC København misser Europa på onsdag, og om det i så fald ville være et udtryk for, at de ikke har handlet hurtigt nok på direktionsgangene og i bestyrelseslokalerne.
– Det er ikke et særligt positivt spørgsmål. Vi er i en situation, hvor vi har flere spillere, der ikke er klar til at spille. Det er også vigtige elementer at tage højde for, at der nogle af vores spillere, der får deres første minutter i en ligakamp.
– Det er nemt at sige, at vi burde have gjort noget tidligere. Det er ikke fordi, at vi ikke vil gøre noget tidligere eller kan gøre noget tidligere, men det handler om, at vi kan hente de spillere, vi har brug for. Vi er nødt til at finde det rigtige tidspunkt at handle på.
Kommer det til at have en effekt for jeres transferplaner, hvis i ryger ud på onsdag?
– Jeg tror, at der er et par stykker, der måske ville have det sådan.
– Jeg har ikke prøvet det endnu i nogle af de forhandlinger, jeg har haft. Muligheden for at komme til FC København er i sig selv et stort pull. Det handler om at bygge et hold, der kan komme til at spille på en højere hylde i Europa til næste sæson, siger Kristjaan Speakman.
FC Københavns kamp mod FC Polissya i Conference League.kvalifikationen fløjtes i gang klokken 19.00 i Parken på onsdag.
LIVE
LIVE: ‘Skrækkelig udvisning, den skal appelleres!’
EKSKLUSIVT
– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’
FC København bekræfter transfer
FANKLUBBEN
En stor skuffelse han skiftede til Brøndby
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
MEDIE
Froholdts præstationer sender millioner til FCK
NYHEDER
Ekstraordinært: Dansk supertalent kan ende i CL
Skidt lodtrækning for Danmarks U21-landshold
INTERVIEW
– Er det Alt for damerne, det her!?
FCN brænder straffe og smider point mod OB
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Hvidovre stikker fra Vejle
HELT VILDT
FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner
Hård dom over Superliga-træner: Ikke overbevisende
EKSKLUSIVT
Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel
Journalist åbner for chokskifte
MEDIE
Premier League-klub sat til salg
TIPSBLADETS DOM
Noah Nartey stråler – skæbnekampe venter Danmark
Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt
BIZART
FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’
Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere
EKSKLUSIVT
Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’
TOPNYHED
Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt
INTERVIEW
FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur
NYHEDER
U21-landstræner: EM-målsætningen er intakt
HELT VILDT
Kan lave vanvittig bedrift for første gang i 20 år
NYHEDER
Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy
INTERVIEW