Kritik: Qatar og Rusland påvirker dansk EM-chance

Når der på tirsdag er afstemning om, hvem der skal være EM-vært i 2025, sidder Qatar og Rusland med ved bordet. Det er en klar interessekonflikt, mener en ekspert.



Mens mange stadig vånder sig over den elendige danske 2. halvleg i udekampen mod Kasakhstan i søndags, kæmper DBU en stor politisk i disse dage.

På tirsdag er der afstemning i UEFA’s øverste råd, eksekutivkomitéen, om værtskabet for kvindernes EM-slutrunde i 2025, og ifølge Tipsbladets oplysninger går snakken på gangene i den fodboldpolitiske verden på, at Danmark sammen med medværterne Norge, Sverige og Finland er favorit.

I modsætning til herre-VM i FIFA, hvor alle medlemslandene stemmer på en ekstraordinær kongres i september 2024 for at finde VM-værterne i 2030, ligger tildelingen af EM 2025 hos en meget lille kreds af mennesker i eksekutivkomitéen.

Der sidder UEFA-præsident Aleksander Ceferin og 18 medlemmer, 16 fra medlemslandene og to fra kluborganisationen ECA.

Og det betyder, at Qatars Nasser Al-Khelaifi, der ikke mindst er kendt for at være præsident for Paris Saint-Germain, sammen med blandt andre Ruslands Alexander Dyukov tirsdag er med til at afgøre, om Danmark og de nordiske nabolande skal have EM.

Danmark og Norge har været offentligt kritiske overfor Qatars VM-slutrunde og behandling af migrantarbejdere, noget der blev taget ilde op i Qatar, hvor Nasser Al-Khelaifi er en af kongefamiliens nærmeste rådgivere og mest betroede folk.

Danmark, Norge og medværterne i Sverige og Finland har i sportsverdenen også været blandt dem, der har været mest kritiske over for Ruslands deltagelse i fodbold og international sport, senest illustreret ved, at DIF er gået direkte imod den russisk venlige IOC-præsident Thomas Bachs forsøg på at få russiske atleter tilbage til OL 2024 i Paris.

Og det er problematisk, når international sportspolitik på den måde stiller dem, der taler magthaverne imod, på papiret dårligere ved tildelingen af turneringer og poster end dem, der følger spillets regler og diskursen i international sportspolitik.

– Den åbenlyse konflikt er, at Jesper Møller og måske fremover Lise Klaveness sidder i eksekutivkomitéen med Qatars mest betydningsfulde sportspolitiker, Nasser Al-Khelaifi.

– Allerede der er Danmark og Norge i clinch med en af de vigtigste aktører overhovedet oven på VM 2022 i Qatar, siger Stanis Elsborg, senioranalytiker ved Play the Game og ekspert i sportspolitik, til Tipsbladet.

– Nasser Al-Khelaifi er en af de mest magtfulde mænd overhovedet i europæisk fodbold. Han sidder i UEFA, ECA og et væld af andre steder i sportsverdenen, han sidder i Paris Saint-Germain, i Qatars investeringsfond, der ejer Paris Saint-Germain, og så ikke mindst som bestyrelsesformand in beIN Group, der er en af UEFA’s største mediepartnere. Med det netværk, Qatar har i europæisk fodbold, er han enormt vigtig.

Der er afstemning om EM 2025 i UEFA’s eksekutivkomité tirsdag.

Dagen efter er der valg til UEFA’s eksekutivkomité, hvor DBU-formand Jesper Møller genopstiller, mens Norges Lise Klaveness stiller op til valg for første gang.

Læs hele historien om DBU’s politiske position i relation til EM 2025, UEFA og FIFA i fredagens udgave af Tipsbladet.





Odds og spilforslag til søndagens Nations League-kamp mellem Belgien og Ukraine LIVE

VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

AGF-spiller idømt karantæne

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Portugal – Spanien

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Trump bad FIFA revurdere karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

USA – Belgien

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’