Kritik: Qatar og Rusland påvirker dansk EM-chance

Når der på tirsdag er afstemning om, hvem der skal være EM-vært i 2025, sidder Qatar og Rusland med ved bordet. Det er en klar interessekonflikt, mener en ekspert.



Mens mange stadig vånder sig over den elendige danske 2. halvleg i udekampen mod Kasakhstan i søndags, kæmper DBU en stor politisk i disse dage.

På tirsdag er der afstemning i UEFA’s øverste råd, eksekutivkomitéen, om værtskabet for kvindernes EM-slutrunde i 2025, og ifølge Tipsbladets oplysninger går snakken på gangene i den fodboldpolitiske verden på, at Danmark sammen med medværterne Norge, Sverige og Finland er favorit.

I modsætning til herre-VM i FIFA, hvor alle medlemslandene stemmer på en ekstraordinær kongres i september 2024 for at finde VM-værterne i 2030, ligger tildelingen af EM 2025 hos en meget lille kreds af mennesker i eksekutivkomitéen.

Der sidder UEFA-præsident Aleksander Ceferin og 18 medlemmer, 16 fra medlemslandene og to fra kluborganisationen ECA.

Og det betyder, at Qatars Nasser Al-Khelaifi, der ikke mindst er kendt for at være præsident for Paris Saint-Germain, sammen med blandt andre Ruslands Alexander Dyukov tirsdag er med til at afgøre, om Danmark og de nordiske nabolande skal have EM.

Danmark og Norge har været offentligt kritiske overfor Qatars VM-slutrunde og behandling af migrantarbejdere, noget der blev taget ilde op i Qatar, hvor Nasser Al-Khelaifi er en af kongefamiliens nærmeste rådgivere og mest betroede folk.

Danmark, Norge og medværterne i Sverige og Finland har i sportsverdenen også været blandt dem, der har været mest kritiske over for Ruslands deltagelse i fodbold og international sport, senest illustreret ved, at DIF er gået direkte imod den russisk venlige IOC-præsident Thomas Bachs forsøg på at få russiske atleter tilbage til OL 2024 i Paris.

Og det er problematisk, når international sportspolitik på den måde stiller dem, der taler magthaverne imod, på papiret dårligere ved tildelingen af turneringer og poster end dem, der følger spillets regler og diskursen i international sportspolitik.

– Den åbenlyse konflikt er, at Jesper Møller og måske fremover Lise Klaveness sidder i eksekutivkomitéen med Qatars mest betydningsfulde sportspolitiker, Nasser Al-Khelaifi.

– Allerede der er Danmark og Norge i clinch med en af de vigtigste aktører overhovedet oven på VM 2022 i Qatar, siger Stanis Elsborg, senioranalytiker ved Play the Game og ekspert i sportspolitik, til Tipsbladet.

– Nasser Al-Khelaifi er en af de mest magtfulde mænd overhovedet i europæisk fodbold. Han sidder i UEFA, ECA og et væld af andre steder i sportsverdenen, han sidder i Paris Saint-Germain, i Qatars investeringsfond, der ejer Paris Saint-Germain, og så ikke mindst som bestyrelsesformand in beIN Group, der er en af UEFA’s største mediepartnere. Med det netværk, Qatar har i europæisk fodbold, er han enormt vigtig.

Der er afstemning om EM 2025 i UEFA’s eksekutivkomité tirsdag.

Dagen efter er der valg til UEFA’s eksekutivkomité, hvor DBU-formand Jesper Møller genopstiller, mens Norges Lise Klaveness stiller op til valg for første gang.

Læs hele historien om DBU’s politiske position i relation til EM 2025, UEFA og FIFA i fredagens udgave af Tipsbladet.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Tæt på aftale med Andreas Christensen

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Transferbombe i Real Madrid?

Froholdt med vild hæder i Portugal

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

FC København – Randers FC

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC Fredericia – Silkeborg IF

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Han er førende til at erstatte Hjulmand