HELSINGØR (Tipsbladet): Mikkel Damsgaard har ikke ligefrem været nogen målmaskine de seneste år.
Faktisk havde den danske landsholdsspiller en måltørke på 1168 dage, som tidligere på sæsonen blev brudt, da han scorede for Brentford i Carabao Cuppen.
Måltotalen for klubben blev i denne weekend fordoblet, efter Damsgaard satte bolden i kassen i Brentfords comeback-sejr over Bournemouth på 3-2, hvilket også blev offensivspillerens første i Premier League.
Danskeren var derfor meget glad, da han blev interviewet af den fremmødte presse i landsholdslejren.
– Det var rigtig dejligt at score, det er mega fedt, og endnu federe, at det førte til en sejr. Jeg har ikke tænkt så meget over det; jeg er glad, hvis jeg kan spille rigtig godt og hjælpe holdet med at vinde. Så behøves det ikke altid at være mål og assists, men når man laver de ting, så føles det da endnu bedre.
Succesen er ikke noget, Brentford-spilleren er kommet sovende til. Danskeren har i de seneste år kæmpet meget med skader, men har i de seneste måneder ramt en periode, hvor han har været fit til at spille i samtlige Premier League-runder i denne sæson.
– Jeg tror, det har været hårdt arbejde over længere tid, hvor jeg også får mere og mere spilletid. Så bygger selvtilliden sig op, og når man får mere selvtillid, medfører det også nogle gode præstationer. De to ting hænger sammen – når man har selvtillid, spiller man også bedre.
– Jeg synes allerede, at jeg i slutningen af sidste sæson følte, at jeg var et rigtig godt sted. Efter en god preseason følte jeg, at jeg havde været i et godt sted i lang tid, men jeg skulle lige vise det i kampene, så det ikke kun var til træning.
Artiklen fortsætter under billedet.
Det har taget for lang tid
Den tidligere FC Nordsjælland-spiller fik ellers en glimrende start på sin tid som udlandsprofessionel, men nogle drilske skader var med til at stoppe den gode udvikling. Og selvom det nu går rigtig godt for Mikkel Damsgaard, er han selv bevidst om, at vejen tilbage fra diverse skader ikke gik så hurtigt, som man kunne have håbet på.
– Det har været en lidt for lang proces, men en god proces. Jeg har skullet lære meget om, hvad det krævede at komme tilbage fra sådan en lang skade, og hvor lang tid det tager, når man kommer tilbage og skal finde sit niveau igen – at få kroppen hen til et sted, hvor den lytter til dig og gør alt, hvad du gerne vil have.
– Det tog rigtig lang tid, før jeg følte, at jeg var mig selv igen, og da jeg endelig følte det, blev jeg skadet endnu en gang og var ude i fire måneder med endnu en operation. Så tog det igen tid at komme tilbage, men hen mod slutningen af sidste sæson begyndte jeg at føle, at jeg var et godt sted igen.
Mikkel Damsgaard kan i de kommende landskampe runde et skarpt hjørne i den røde trøje. Han kan nemlig spille sin landskamp nummer 30, hvis han kommer i aktion enten mod Spanien eller Serbien.
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani