HELSINGØR (Tipsbladet): Mikkel Damsgaard har ikke ligefrem været nogen målmaskine de seneste år.
Faktisk havde den danske landsholdsspiller en måltørke på 1168 dage, som tidligere på sæsonen blev brudt, da han scorede for Brentford i Carabao Cuppen.
Måltotalen for klubben blev i denne weekend fordoblet, efter Damsgaard satte bolden i kassen i Brentfords comeback-sejr over Bournemouth på 3-2, hvilket også blev offensivspillerens første i Premier League.
Danskeren var derfor meget glad, da han blev interviewet af den fremmødte presse i landsholdslejren.
– Det var rigtig dejligt at score, det er mega fedt, og endnu federe, at det førte til en sejr. Jeg har ikke tænkt så meget over det; jeg er glad, hvis jeg kan spille rigtig godt og hjælpe holdet med at vinde. Så behøves det ikke altid at være mål og assists, men når man laver de ting, så føles det da endnu bedre.
Succesen er ikke noget, Brentford-spilleren er kommet sovende til. Danskeren har i de seneste år kæmpet meget med skader, men har i de seneste måneder ramt en periode, hvor han har været fit til at spille i samtlige Premier League-runder i denne sæson.
– Jeg tror, det har været hårdt arbejde over længere tid, hvor jeg også får mere og mere spilletid. Så bygger selvtilliden sig op, og når man får mere selvtillid, medfører det også nogle gode præstationer. De to ting hænger sammen – når man har selvtillid, spiller man også bedre.
– Jeg synes allerede, at jeg i slutningen af sidste sæson følte, at jeg var et rigtig godt sted. Efter en god preseason følte jeg, at jeg havde været i et godt sted i lang tid, men jeg skulle lige vise det i kampene, så det ikke kun var til træning.
Artiklen fortsætter under billedet.
Det har taget for lang tid
Den tidligere FC Nordsjælland-spiller fik ellers en glimrende start på sin tid som udlandsprofessionel, men nogle drilske skader var med til at stoppe den gode udvikling. Og selvom det nu går rigtig godt for Mikkel Damsgaard, er han selv bevidst om, at vejen tilbage fra diverse skader ikke gik så hurtigt, som man kunne have håbet på.
– Det har været en lidt for lang proces, men en god proces. Jeg har skullet lære meget om, hvad det krævede at komme tilbage fra sådan en lang skade, og hvor lang tid det tager, når man kommer tilbage og skal finde sit niveau igen – at få kroppen hen til et sted, hvor den lytter til dig og gør alt, hvad du gerne vil have.
– Det tog rigtig lang tid, før jeg følte, at jeg var mig selv igen, og da jeg endelig følte det, blev jeg skadet endnu en gang og var ude i fire måneder med endnu en operation. Så tog det igen tid at komme tilbage, men hen mod slutningen af sidste sæson begyndte jeg at føle, at jeg var et godt sted igen.
Mikkel Damsgaard kan i de kommende landskampe runde et skarpt hjørne i den røde trøje. Han kan nemlig spille sin landskamp nummer 30, hvis han kommer i aktion enten mod Spanien eller Serbien.
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
NYHEDER
– En humørdræber
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
Her trækkes der lod til VM
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
Alle storroser Dario Osorio