HELSINGØR (Tipsbladet): Mikkel Damsgaard har ikke ligefrem været nogen målmaskine de seneste år.
Faktisk havde den danske landsholdsspiller en måltørke på 1168 dage, som tidligere på sæsonen blev brudt, da han scorede for Brentford i Carabao Cuppen.
Måltotalen for klubben blev i denne weekend fordoblet, efter Damsgaard satte bolden i kassen i Brentfords comeback-sejr over Bournemouth på 3-2, hvilket også blev offensivspillerens første i Premier League.
Danskeren var derfor meget glad, da han blev interviewet af den fremmødte presse i landsholdslejren.
– Det var rigtig dejligt at score, det er mega fedt, og endnu federe, at det førte til en sejr. Jeg har ikke tænkt så meget over det; jeg er glad, hvis jeg kan spille rigtig godt og hjælpe holdet med at vinde. Så behøves det ikke altid at være mål og assists, men når man laver de ting, så føles det da endnu bedre.
Succesen er ikke noget, Brentford-spilleren er kommet sovende til. Danskeren har i de seneste år kæmpet meget med skader, men har i de seneste måneder ramt en periode, hvor han har været fit til at spille i samtlige Premier League-runder i denne sæson.
– Jeg tror, det har været hårdt arbejde over længere tid, hvor jeg også får mere og mere spilletid. Så bygger selvtilliden sig op, og når man får mere selvtillid, medfører det også nogle gode præstationer. De to ting hænger sammen – når man har selvtillid, spiller man også bedre.
– Jeg synes allerede, at jeg i slutningen af sidste sæson følte, at jeg var et rigtig godt sted. Efter en god preseason følte jeg, at jeg havde været i et godt sted i lang tid, men jeg skulle lige vise det i kampene, så det ikke kun var til træning.
Artiklen fortsætter under billedet.
Det har taget for lang tid
Den tidligere FC Nordsjælland-spiller fik ellers en glimrende start på sin tid som udlandsprofessionel, men nogle drilske skader var med til at stoppe den gode udvikling. Og selvom det nu går rigtig godt for Mikkel Damsgaard, er han selv bevidst om, at vejen tilbage fra diverse skader ikke gik så hurtigt, som man kunne have håbet på.
– Det har været en lidt for lang proces, men en god proces. Jeg har skullet lære meget om, hvad det krævede at komme tilbage fra sådan en lang skade, og hvor lang tid det tager, når man kommer tilbage og skal finde sit niveau igen – at få kroppen hen til et sted, hvor den lytter til dig og gør alt, hvad du gerne vil have.
– Det tog rigtig lang tid, før jeg følte, at jeg var mig selv igen, og da jeg endelig følte det, blev jeg skadet endnu en gang og var ude i fire måneder med endnu en operation. Så tog det igen tid at komme tilbage, men hen mod slutningen af sidste sæson begyndte jeg at føle, at jeg var et godt sted igen.
Mikkel Damsgaard kan i de kommende landskampe runde et skarpt hjørne i den røde trøje. Han kan nemlig spille sin landskamp nummer 30, hvis han kommer i aktion enten mod Spanien eller Serbien.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
Monsterbud på vej
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED