Lægger sig fladt ned: Det har taget for lang tid

Efter nogle sløje sæsoner har Mikkel Damsgaard omsider genfundet det gode fodboldspil, der satte gang i karrieren.



HELSINGØR (Tipsbladet): Mikkel Damsgaard har ikke ligefrem været nogen målmaskine de seneste år.

Faktisk havde den danske landsholdsspiller en måltørke på 1168 dage, som tidligere på sæsonen blev brudt, da han scorede for Brentford i Carabao Cuppen.

Måltotalen for klubben blev i denne weekend fordoblet, efter Damsgaard satte bolden i kassen i Brentfords comeback-sejr over Bournemouth på 3-2, hvilket også blev offensivspillerens første i Premier League.

Danskeren var derfor meget glad, da han blev interviewet af den fremmødte presse i landsholdslejren.

– Det var rigtig dejligt at score, det er mega fedt, og endnu federe, at det førte til en sejr. Jeg har ikke tænkt så meget over det; jeg er glad, hvis jeg kan spille rigtig godt og hjælpe holdet med at vinde. Så behøves det ikke altid at være mål og assists, men når man laver de ting, så føles det da endnu bedre.

Succesen er ikke noget, Brentford-spilleren er kommet sovende til. Danskeren har i de seneste år kæmpet meget med skader, men har i de seneste måneder ramt en periode, hvor han har været fit til at spille i samtlige Premier League-runder i denne sæson.

– Jeg tror, det har været hårdt arbejde over længere tid, hvor jeg også får mere og mere spilletid. Så bygger selvtilliden sig op, og når man får mere selvtillid, medfører det også nogle gode præstationer. De to ting hænger sammen – når man har selvtillid, spiller man også bedre.

– Jeg synes allerede, at jeg i slutningen af sidste sæson følte, at jeg var et rigtig godt sted. Efter en god preseason følte jeg, at jeg havde været i et godt sted i lang tid, men jeg skulle lige vise det i kampene, så det ikke kun var til træning.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Det har taget for lang tid 
Den tidligere FC Nordsjælland-spiller fik ellers en glimrende start på sin tid som udlandsprofessionel, men nogle drilske skader var med til at stoppe den gode udvikling. Og selvom det nu går rigtig godt for Mikkel Damsgaard, er han selv bevidst om, at vejen tilbage fra diverse skader ikke gik så hurtigt, som man kunne have håbet på.

– Det har været en lidt for lang proces, men en god proces. Jeg har skullet lære meget om, hvad det krævede at komme tilbage fra sådan en lang skade, og hvor lang tid det tager, når man kommer tilbage og skal finde sit niveau igen – at få kroppen hen til et sted, hvor den lytter til dig og gør alt, hvad du gerne vil have.

– Det tog rigtig lang tid, før jeg følte, at jeg var mig selv igen, og da jeg endelig følte det, blev jeg skadet endnu en gang og var ude i fire måneder med endnu en operation. Så tog det igen tid at komme tilbage, men hen mod slutningen af sidste sæson begyndte jeg at føle, at jeg var et godt sted igen.

Mikkel Damsgaard kan i de kommende landskampe runde et skarpt hjørne i den røde trøje. Han kan nemlig spille sin landskamp nummer 30, hvis han kommer i aktion enten mod Spanien eller Serbien.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Her er FC Københavns vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Er de også færdige i OB?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her er FCK’s næste modstander i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

De vil have Jelert

John Stones tager sydpå

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

FC Midtjylland er ude

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool