Læs Gothenborgs tragiske historie

Lyngby-profilen Michael Gothenborg var i 1997 en toptunet fodboldspiller, da en træningslejr på Cypern vendte op og ned på hans liv. Det hele startede med en harmløs hovedpine.



33-årige Michael Gothenborg var i 1997 en profil hos Lyngby Boldklub. En toptrænet fodboldspiller med humor og hurtige replikker. På en træningslejr på Cypern ramte alvorlig sygdom den elegante Lyngby-spiller som var tæt på A-landsholdet i begyndelsen af 1990’erne.

Tipsbladet bringer fredag hele historien om det tragiske forløb som begyndte med harmløs hovedpine og endte med et liv i en kørestol i en beskyttet bolig i Gladsaxe.

Læs et uddrag her:

Hjemme i Lyngby Boldklub møder Peter Packness ind til sin første arbejdsdag som direktør. Han udgør sammen med René Dupont den administrative ledelse i klubben efter Flemming Østergaard og resten af ejerkredsen forlod Lyngby Boldklub til fordel for FC København.

Peter Packness ved, der venter en hektisk tid, da der er nok af løse ender. Telefonen ringer, og det er fra Lyngby-folkene på Cypern.

»Skaf et ambulancefly – vi skal have Gothenborg hjem. Meget hurtigt,« lyder beskeden til Lyngby-direktøren.

Kort efter ringer Michael Gothenborgs kone, Lise Lotte, og hun er helt ude af den. Hun beder Peter Packness om at skaffe Michael hjem. Lige nu!

Peter Packness er ikke vant til at skaffe ambulancefly med få timers varsel, og der er også forsikringsmæssige ting, som spiller ind.

Lyngby-læge Bjarne S. Pedersen sidder hjemme, da Lyngby-lægens telefon ringer.

»Den er helt gal med Michael Gothenborg. Han skal hjem,« lyder det fra Cypern.

Bjarne S. Pedersen tænker straks: Overså jeg noget? Skulle jeg have gjort noget anderledes? Tankerne skubbes i baggrunden, da Lyngby-lægen sætter alt ind på at hjælpe.

På Cypern etableres kontakt til en læge på en lille privatklinik, og lægen accepterer at tilse Michael Gothenborg. Lyngby-lejren beder Peter Kissmeyer tage med, og han spørger AGF-ledelsen om tilladelse, som han får uden forbehold.

En Toyota HiAce af ældre dato gør det ud for ambulance, og båren er den mest primitive, som Peter Kissmeyer nogensinde har set.

Toyotaen rumler op i bjergene. Michael Gothenborg har det skidt, og Peter Kissmeyer overvåger ham. Den cypriotiske læge er venlig og undersøger Michael Gothenborg omhyggeligt, og han når frem til samme konklusion som Peter Kissmeyer – der er noget alvorligt galt i hovedet på Michael Gothenborg. Lægen skaffer adgang til en scanning i Nicosia dagen efter. På vej hjem til hotellet har Peter Kissmeyer svært ved at opretholde kontakt til Michael Gothenborg, fordi Lyngby-spilleren virker sløv og ikke er i stand til at føre en almindelig samtale.Næste dag lejer Jørgen Juul Jensen en bil og kører Michael Gothenborg til Nicosia. På øens største hospital scanner lægerne Lyngby-spilleren, og der er ingen tvivl: Der er noget i hjernen på ham, som ikke bør være der.

Læs hele den tragiske historie i Tipsbladet.dk’s Magasin-sektion





Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat



Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold



Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller