33-årige Michael Gothenborg var i 1997 en profil hos Lyngby Boldklub. En toptrænet fodboldspiller med humor og hurtige replikker. På en træningslejr på Cypern ramte alvorlig sygdom den elegante Lyngby-spiller som var tæt på A-landsholdet i begyndelsen af 1990’erne.
Tipsbladet bringer fredag hele historien om det tragiske forløb som begyndte med harmløs hovedpine og endte med et liv i en kørestol i en beskyttet bolig i Gladsaxe.
Læs et uddrag her:
Hjemme i Lyngby Boldklub møder Peter Packness ind til sin første arbejdsdag som direktør. Han udgør sammen med René Dupont den administrative ledelse i klubben efter Flemming Østergaard og resten af ejerkredsen forlod Lyngby Boldklub til fordel for FC København.
Peter Packness ved, der venter en hektisk tid, da der er nok af løse ender. Telefonen ringer, og det er fra Lyngby-folkene på Cypern.
»Skaf et ambulancefly – vi skal have Gothenborg hjem. Meget hurtigt,« lyder beskeden til Lyngby-direktøren.
Kort efter ringer Michael Gothenborgs kone, Lise Lotte, og hun er helt ude af den. Hun beder Peter Packness om at skaffe Michael hjem. Lige nu!
Peter Packness er ikke vant til at skaffe ambulancefly med få timers varsel, og der er også forsikringsmæssige ting, som spiller ind.
Lyngby-læge Bjarne S. Pedersen sidder hjemme, da Lyngby-lægens telefon ringer.
»Den er helt gal med Michael Gothenborg. Han skal hjem,« lyder det fra Cypern.
Bjarne S. Pedersen tænker straks: Overså jeg noget? Skulle jeg have gjort noget anderledes? Tankerne skubbes i baggrunden, da Lyngby-lægen sætter alt ind på at hjælpe.
På Cypern etableres kontakt til en læge på en lille privatklinik, og lægen accepterer at tilse Michael Gothenborg. Lyngby-lejren beder Peter Kissmeyer tage med, og han spørger AGF-ledelsen om tilladelse, som han får uden forbehold.
En Toyota HiAce af ældre dato gør det ud for ambulance, og båren er den mest primitive, som Peter Kissmeyer nogensinde har set.
Toyotaen rumler op i bjergene. Michael Gothenborg har det skidt, og Peter Kissmeyer overvåger ham. Den cypriotiske læge er venlig og undersøger Michael Gothenborg omhyggeligt, og han når frem til samme konklusion som Peter Kissmeyer – der er noget alvorligt galt i hovedet på Michael Gothenborg. Lægen skaffer adgang til en scanning i Nicosia dagen efter. På vej hjem til hotellet har Peter Kissmeyer svært ved at opretholde kontakt til Michael Gothenborg, fordi Lyngby-spilleren virker sløv og ikke er i stand til at føre en almindelig samtale.Næste dag lejer Jørgen Juul Jensen en bil og kører Michael Gothenborg til Nicosia. På øens største hospital scanner lægerne Lyngby-spilleren, og der er ingen tvivl: Der er noget i hjernen på ham, som ikke bør være der.
Læs hele den tragiske historie i Tipsbladet.dk’s Magasin-sektion
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté
MEDIE Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Topscorer færdig
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
‘Sur over Brøndby-transfer’
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Legende med chokmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
HELT VILDT
– De lignede lort!
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG