33-årige Michael Gothenborg var i 1997 en profil hos Lyngby Boldklub. En toptrænet fodboldspiller med humor og hurtige replikker. På en træningslejr på Cypern ramte alvorlig sygdom den elegante Lyngby-spiller som var tæt på A-landsholdet i begyndelsen af 1990’erne.
Tipsbladet bringer fredag hele historien om det tragiske forløb som begyndte med harmløs hovedpine og endte med et liv i en kørestol i en beskyttet bolig i Gladsaxe.
Læs et uddrag her:
Hjemme i Lyngby Boldklub møder Peter Packness ind til sin første arbejdsdag som direktør. Han udgør sammen med René Dupont den administrative ledelse i klubben efter Flemming Østergaard og resten af ejerkredsen forlod Lyngby Boldklub til fordel for FC København.
Peter Packness ved, der venter en hektisk tid, da der er nok af løse ender. Telefonen ringer, og det er fra Lyngby-folkene på Cypern.
»Skaf et ambulancefly – vi skal have Gothenborg hjem. Meget hurtigt,« lyder beskeden til Lyngby-direktøren.
Kort efter ringer Michael Gothenborgs kone, Lise Lotte, og hun er helt ude af den. Hun beder Peter Packness om at skaffe Michael hjem. Lige nu!
Peter Packness er ikke vant til at skaffe ambulancefly med få timers varsel, og der er også forsikringsmæssige ting, som spiller ind.
Lyngby-læge Bjarne S. Pedersen sidder hjemme, da Lyngby-lægens telefon ringer.
»Den er helt gal med Michael Gothenborg. Han skal hjem,« lyder det fra Cypern.
Bjarne S. Pedersen tænker straks: Overså jeg noget? Skulle jeg have gjort noget anderledes? Tankerne skubbes i baggrunden, da Lyngby-lægen sætter alt ind på at hjælpe.
På Cypern etableres kontakt til en læge på en lille privatklinik, og lægen accepterer at tilse Michael Gothenborg. Lyngby-lejren beder Peter Kissmeyer tage med, og han spørger AGF-ledelsen om tilladelse, som han får uden forbehold.
En Toyota HiAce af ældre dato gør det ud for ambulance, og båren er den mest primitive, som Peter Kissmeyer nogensinde har set.
Toyotaen rumler op i bjergene. Michael Gothenborg har det skidt, og Peter Kissmeyer overvåger ham. Den cypriotiske læge er venlig og undersøger Michael Gothenborg omhyggeligt, og han når frem til samme konklusion som Peter Kissmeyer – der er noget alvorligt galt i hovedet på Michael Gothenborg. Lægen skaffer adgang til en scanning i Nicosia dagen efter. På vej hjem til hotellet har Peter Kissmeyer svært ved at opretholde kontakt til Michael Gothenborg, fordi Lyngby-spilleren virker sløv og ikke er i stand til at føre en almindelig samtale.Næste dag lejer Jørgen Juul Jensen en bil og kører Michael Gothenborg til Nicosia. På øens største hospital scanner lægerne Lyngby-spilleren, og der er ingen tvivl: Der er noget i hjernen på ham, som ikke bør være der.
Læs hele den tragiske historie i Tipsbladet.dk’s Magasin-sektion
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TRANSFER