Læs Gothenborgs tragiske historie

Lyngby-profilen Michael Gothenborg var i 1997 en toptunet fodboldspiller, da en træningslejr på Cypern vendte op og ned på hans liv. Det hele startede med en harmløs hovedpine.



33-årige Michael Gothenborg var i 1997 en profil hos Lyngby Boldklub. En toptrænet fodboldspiller med humor og hurtige replikker. På en træningslejr på Cypern ramte alvorlig sygdom den elegante Lyngby-spiller som var tæt på A-landsholdet i begyndelsen af 1990’erne.

Tipsbladet bringer fredag hele historien om det tragiske forløb som begyndte med harmløs hovedpine og endte med et liv i en kørestol i en beskyttet bolig i Gladsaxe.

Læs et uddrag her:

Hjemme i Lyngby Boldklub møder Peter Packness ind til sin første arbejdsdag som direktør. Han udgør sammen med René Dupont den administrative ledelse i klubben efter Flemming Østergaard og resten af ejerkredsen forlod Lyngby Boldklub til fordel for FC København.

Peter Packness ved, der venter en hektisk tid, da der er nok af løse ender. Telefonen ringer, og det er fra Lyngby-folkene på Cypern.

»Skaf et ambulancefly – vi skal have Gothenborg hjem. Meget hurtigt,« lyder beskeden til Lyngby-direktøren.

Kort efter ringer Michael Gothenborgs kone, Lise Lotte, og hun er helt ude af den. Hun beder Peter Packness om at skaffe Michael hjem. Lige nu!

Peter Packness er ikke vant til at skaffe ambulancefly med få timers varsel, og der er også forsikringsmæssige ting, som spiller ind.

Lyngby-læge Bjarne S. Pedersen sidder hjemme, da Lyngby-lægens telefon ringer.

»Den er helt gal med Michael Gothenborg. Han skal hjem,« lyder det fra Cypern.

Bjarne S. Pedersen tænker straks: Overså jeg noget? Skulle jeg have gjort noget anderledes? Tankerne skubbes i baggrunden, da Lyngby-lægen sætter alt ind på at hjælpe.

På Cypern etableres kontakt til en læge på en lille privatklinik, og lægen accepterer at tilse Michael Gothenborg. Lyngby-lejren beder Peter Kissmeyer tage med, og han spørger AGF-ledelsen om tilladelse, som han får uden forbehold.

En Toyota HiAce af ældre dato gør det ud for ambulance, og båren er den mest primitive, som Peter Kissmeyer nogensinde har set.

Toyotaen rumler op i bjergene. Michael Gothenborg har det skidt, og Peter Kissmeyer overvåger ham. Den cypriotiske læge er venlig og undersøger Michael Gothenborg omhyggeligt, og han når frem til samme konklusion som Peter Kissmeyer – der er noget alvorligt galt i hovedet på Michael Gothenborg. Lægen skaffer adgang til en scanning i Nicosia dagen efter. På vej hjem til hotellet har Peter Kissmeyer svært ved at opretholde kontakt til Michael Gothenborg, fordi Lyngby-spilleren virker sløv og ikke er i stand til at føre en almindelig samtale.Næste dag lejer Jørgen Juul Jensen en bil og kører Michael Gothenborg til Nicosia. På øens største hospital scanner lægerne Lyngby-spilleren, og der er ingen tvivl: Der er noget i hjernen på ham, som ikke bør være der.

Læs hele den tragiske historie i Tipsbladet.dk’s Magasin-sektion





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

AGF i kontakt om norsk angriber 

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Silkeborg IF – FC København

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Nordsjælland – Randers FC

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Lyngby BK – AGF

Brøndby-boss teaser for transfer

AGF i Europa: De venter i næste runde

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Her er FCK’s næste modstander i Europa

De vil have Jelert

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

‘En trøstepræmie af en turnering’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha