Læs Gothenborgs tragiske historie

Lyngby-profilen Michael Gothenborg var i 1997 en toptunet fodboldspiller, da en træningslejr på Cypern vendte op og ned på hans liv. Det hele startede med en harmløs hovedpine.



33-årige Michael Gothenborg var i 1997 en profil hos Lyngby Boldklub. En toptrænet fodboldspiller med humor og hurtige replikker. På en træningslejr på Cypern ramte alvorlig sygdom den elegante Lyngby-spiller som var tæt på A-landsholdet i begyndelsen af 1990’erne.

Tipsbladet bringer fredag hele historien om det tragiske forløb som begyndte med harmløs hovedpine og endte med et liv i en kørestol i en beskyttet bolig i Gladsaxe.

Læs et uddrag her:

Hjemme i Lyngby Boldklub møder Peter Packness ind til sin første arbejdsdag som direktør. Han udgør sammen med René Dupont den administrative ledelse i klubben efter Flemming Østergaard og resten af ejerkredsen forlod Lyngby Boldklub til fordel for FC København.

Peter Packness ved, der venter en hektisk tid, da der er nok af løse ender. Telefonen ringer, og det er fra Lyngby-folkene på Cypern.

»Skaf et ambulancefly – vi skal have Gothenborg hjem. Meget hurtigt,« lyder beskeden til Lyngby-direktøren.

Kort efter ringer Michael Gothenborgs kone, Lise Lotte, og hun er helt ude af den. Hun beder Peter Packness om at skaffe Michael hjem. Lige nu!

Peter Packness er ikke vant til at skaffe ambulancefly med få timers varsel, og der er også forsikringsmæssige ting, som spiller ind.

Lyngby-læge Bjarne S. Pedersen sidder hjemme, da Lyngby-lægens telefon ringer.

»Den er helt gal med Michael Gothenborg. Han skal hjem,« lyder det fra Cypern.

Bjarne S. Pedersen tænker straks: Overså jeg noget? Skulle jeg have gjort noget anderledes? Tankerne skubbes i baggrunden, da Lyngby-lægen sætter alt ind på at hjælpe.

På Cypern etableres kontakt til en læge på en lille privatklinik, og lægen accepterer at tilse Michael Gothenborg. Lyngby-lejren beder Peter Kissmeyer tage med, og han spørger AGF-ledelsen om tilladelse, som han får uden forbehold.

En Toyota HiAce af ældre dato gør det ud for ambulance, og båren er den mest primitive, som Peter Kissmeyer nogensinde har set.

Toyotaen rumler op i bjergene. Michael Gothenborg har det skidt, og Peter Kissmeyer overvåger ham. Den cypriotiske læge er venlig og undersøger Michael Gothenborg omhyggeligt, og han når frem til samme konklusion som Peter Kissmeyer – der er noget alvorligt galt i hovedet på Michael Gothenborg. Lægen skaffer adgang til en scanning i Nicosia dagen efter. På vej hjem til hotellet har Peter Kissmeyer svært ved at opretholde kontakt til Michael Gothenborg, fordi Lyngby-spilleren virker sløv og ikke er i stand til at føre en almindelig samtale.Næste dag lejer Jørgen Juul Jensen en bil og kører Michael Gothenborg til Nicosia. På øens største hospital scanner lægerne Lyngby-spilleren, og der er ingen tvivl: Der er noget i hjernen på ham, som ikke bør være der.

Læs hele den tragiske historie i Tipsbladet.dk’s Magasin-sektion





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

– Enten FCK eller også stopper han?

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Neestrup må undvære profil igen

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Randers FC – Vejle Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

FC København-boss reagerer på tilråb

Godt nyt – nu er han landet i København

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Danmark indleder med et brag mod Norge

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Arteta er utilfreds med disciplinen

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Bud landet: Dansker i sen transfer?



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Snestorm kan udfordre OB

Vild hæder: Gidsel skriver historie

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Derfor var Moukoko vraget

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Sean Dyche fyret

Ørkeløshed i Østjylland

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Liverpool tager smal sejr