Læs Gothenborgs tragiske historie

Lyngby-profilen Michael Gothenborg var i 1997 en toptunet fodboldspiller, da en træningslejr på Cypern vendte op og ned på hans liv. Det hele startede med en harmløs hovedpine.



33-årige Michael Gothenborg var i 1997 en profil hos Lyngby Boldklub. En toptrænet fodboldspiller med humor og hurtige replikker. På en træningslejr på Cypern ramte alvorlig sygdom den elegante Lyngby-spiller som var tæt på A-landsholdet i begyndelsen af 1990’erne.

Tipsbladet bringer fredag hele historien om det tragiske forløb som begyndte med harmløs hovedpine og endte med et liv i en kørestol i en beskyttet bolig i Gladsaxe.

Læs et uddrag her:

Hjemme i Lyngby Boldklub møder Peter Packness ind til sin første arbejdsdag som direktør. Han udgør sammen med René Dupont den administrative ledelse i klubben efter Flemming Østergaard og resten af ejerkredsen forlod Lyngby Boldklub til fordel for FC København.

Peter Packness ved, der venter en hektisk tid, da der er nok af løse ender. Telefonen ringer, og det er fra Lyngby-folkene på Cypern.

»Skaf et ambulancefly – vi skal have Gothenborg hjem. Meget hurtigt,« lyder beskeden til Lyngby-direktøren.

Kort efter ringer Michael Gothenborgs kone, Lise Lotte, og hun er helt ude af den. Hun beder Peter Packness om at skaffe Michael hjem. Lige nu!

Peter Packness er ikke vant til at skaffe ambulancefly med få timers varsel, og der er også forsikringsmæssige ting, som spiller ind.

Lyngby-læge Bjarne S. Pedersen sidder hjemme, da Lyngby-lægens telefon ringer.

»Den er helt gal med Michael Gothenborg. Han skal hjem,« lyder det fra Cypern.

Bjarne S. Pedersen tænker straks: Overså jeg noget? Skulle jeg have gjort noget anderledes? Tankerne skubbes i baggrunden, da Lyngby-lægen sætter alt ind på at hjælpe.

På Cypern etableres kontakt til en læge på en lille privatklinik, og lægen accepterer at tilse Michael Gothenborg. Lyngby-lejren beder Peter Kissmeyer tage med, og han spørger AGF-ledelsen om tilladelse, som han får uden forbehold.

En Toyota HiAce af ældre dato gør det ud for ambulance, og båren er den mest primitive, som Peter Kissmeyer nogensinde har set.

Toyotaen rumler op i bjergene. Michael Gothenborg har det skidt, og Peter Kissmeyer overvåger ham. Den cypriotiske læge er venlig og undersøger Michael Gothenborg omhyggeligt, og han når frem til samme konklusion som Peter Kissmeyer – der er noget alvorligt galt i hovedet på Michael Gothenborg. Lægen skaffer adgang til en scanning i Nicosia dagen efter. På vej hjem til hotellet har Peter Kissmeyer svært ved at opretholde kontakt til Michael Gothenborg, fordi Lyngby-spilleren virker sløv og ikke er i stand til at føre en almindelig samtale.Næste dag lejer Jørgen Juul Jensen en bil og kører Michael Gothenborg til Nicosia. På øens største hospital scanner lægerne Lyngby-spilleren, og der er ingen tvivl: Der er noget i hjernen på ham, som ikke bør være der.

Læs hele den tragiske historie i Tipsbladet.dk’s Magasin-sektion





Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Uventet skifte?

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-træner tilknytter agent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

De vil have Rashford

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Riemer lover: De får debut

Vender tilbage til skærmen

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Jagter tidligere AGF’er

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger